Dost bylo papalášů, bouří Majdan. Barikády zůstávají

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
24. 2. 2014 11:50
Lidé na ulicích vzkazují spojencům, že v nové zemi nechtějí žádné arogantní papaláše
Demonstranti tvrdí, že nechtějí návrat starých jmen, ale příchod nových.
Demonstranti tvrdí, že nechtějí návrat starých jmen, ale příchod nových. | Foto: Reuters

Kyjev - Sesazení prezidenta Viktora Janukovyče ani radikální politické změny nepřiměly ukrajinské aktivisty k ukončení protestních akcí.

Chtějí i nadále ovlivňovat situaci od barikád na kyjevském náměstí Nezávislosti, které se stalo epicentrem revolučního dění.

Mají totiž za to, že požadavky Majdanu stále nebyly splněny. Například tribunál pro viníky masakru nebo sjednocení s Evropskou unií, kvůli kterému původně přišli na náměstí demonstrovat. Rádi by tam také "vygenerovali" lidi, kteří je do Evropy povedou.

Barikády nerozebereme

"V žádném případě barikády nebudou rozebrány. Jsou tam ikonky chlapců z domobrany, kteří zahynuli při obraně. Lidé tam pokládají květiny, modlí se a oplakávají oběti, které padly za budoucnost Ukrajiny," prohlásil v televizi TSN poslanec Andrij Parubij.

Foto: Reuters

Sám působí jako jakýsi velitel osady v centru Kyjeva.

Zajišťoval zásobování demonstrantů palivem a dřevem v době mrazů, dodávky elektřiny, potravin, léků i odvoz raněných a mrtvých. Nyní se o něm mluví jako o jednom z možných kandidátů na prezidenta a setkal se i s evropskými poslanci.

"Na Majdan jsme původně přišli kvůli integraci s Evropou. To je stále naše priorita," připomněl.

Lidé se podle něj budou domáhat podepsání asociační dohody s Evropskou unií, kterou zmařil Janukovyč. "Nejde jen o ekonomiku a sociální ochranu. To je civilizační volba Ukrajiny. Je to strategická otázka," konstatoval.

Svou misi spatřuje na Majdanu, nikoli v poslanecké lavici, i když byl řádně zvolen. Tvrdí, že cílem lidí, kterým nyní velí, je prosadit do ukrajinské politiky nové lidi, ale uhlídat také stávající. "Chceme politikům připomínat naše požadavky."

Tymošenková ať je minulostí

Majdan dává politikům najevo, že se lidé po krvavých zkušenostech nenechají manipulovat. A nešetří ani spojence.

Foto: Reuters

Mimo jiné narazil předseda parlamentu Oleksandr Turčynov, který dočasně vykonává funkci hlavy státu a který je považován za pravou ruku vůdkyně opozice Julije Tymošenkové propuštěné z vězení.

Aktivistů se dotklo jeho prohlášení, že "Majdan splnil své cíle" a že "lidé mohou jít klidně domů".

"On nás sem nesvolával a on nás nebude rozpouštět. Můžeme ho také odvolat," odpovídají mu aktivisté v ulicích i na sociálních sítích. Návrat opozice zatížené pochybnou minulostí vnímají spíš jako "z nouze ctnost".

"Nechceme, aby to vypadalo, že Majdan tady stál kvůli expremiérce," citovala televize TSN jednoho z aktivistů. "Bude lepší, když zůstane respektovaným politikem minulosti," míní novinář Mustafa Najem, který je známý z bojových reportáží v Kyjevě.

Bez arogantních papalášů

Ukrajinská média upozornila na incident při odvozu Tymošenkové z kyjevského letiště.

Zástupci domobrany tam zastavili kolonu vozidel, v nichž byli politici, včetně jednoho z předáků dosavadní opozice Arsenije Jaceňuka. Když vystoupil, vytkli mu, že nerespektuje předpisy.

Foto: Ivo Dokoupil

"Chceme vybudovat novou Ukrajinu, kde nebudou žádní arogantní papaláši. Platí tady pravidla pro všechny a vy zase hledáte nějaké výhody. Chtěli jste objet hlídku," řekl mladý aktivista domobrany Jaceňukovi. "Jsme lidé a zákon platí pro všechny stejně," vyplísnil poslance. "Polepšíme se, potrestáme viníky," pokusil se o omluvu Jaceňuk.

Na Majdanu se expremiérka omlouvala lidem za chování politiků. Zároveň ale dav poněkud popudila, když ze scény řekla, že osobně lidem bude "garantovat" dodržování slibů.

"Jednoho ´garanta´ jsme právě sesadili," reagovali aktivisté nevrle s odkazem na Janukovyče, který se označoval za "ústavního garanta".

"Máme už garantů dost," tvrdili s tím, že krotit politiky chtějí právě prostřednictvím Majdanu. Není prý vyloučeno, že tam vydrží třeba i do voleb.

S pozdravem ukrajinský lid

Na ukrajinských sociálních sítích si získalo popularitu ironické poselství adresované Tymošenkové týkající se "výběrového řízení na uvolněnou funkci prezidenta".

"Abychom nekazili Vaší pověst zamítnutím, stáhněte prosím svou kandidaturu. Dále žádáme, abyste neposílala své CV (životopis) ani na uvolněnou funkci premiéra... Jinak budete muset podstoupit lustraci. Respektujte tuto odpověď a raději pomozte mladým, schopným a kompetentním kandidátům. S pozdravem ukrajinský lid".

Ona sama při emotivním odjezdu z věznice řekla, že bude na prezidentku kandidovat. Po setkání se sebevědomým Majdanem však vzkázala, že to "není na pořadu dne".

 

Právě se děje

Další zprávy