Dost bylo mučení. Libyjci teskní po starých časech

Zahraničí Zahraničí
16. 2. 2012 11:10
Po Kaddáfího smrti zemí otřásají boje mezi konkurenčními kmeny
Archivní foto.
Archivní foto. | Foto: Reuters

Tripolis - V pátek tomu bude rok, co Libyjci povstali proti diktátorovi Muammaru Kaddáfímu. Prvotní nadšení ale vystřídala skepse.

Jak zjistila univerzita v Oxfordu, dvanáct měsíců od začátku bojů si třetina obyvatel přeje návrat vlády pevné ruky.

Po Kaddáfího smrti zemí otřásají boje mezi konkurenčními kmeny. Podle Amnesty International od září zemřelo nejméně 12 lidí na následky mučení. Před měsícem varovalo OSN, že povstalci neprávem zadržují 8000 lidí.

Amnesty International ve své nové zprávě cituje propuštěné vězně, kteří byli mučeni elektrickými šoky, kabely a kovovými tyčemi. Lidsko-právní organizace se shodují, že prozatímní vláda nemá prakticky žádnou kontrolu nad tím, co se v zemi děje.

Nedůvěra v demokracii

"Nikdo nežene tyto povstalecké milice k odpovědnosti," řekla AP Donatella Rovera, která pracuje pro Amnesty International jako krizová poradkyně.

Libye je tradiční kmenovou společností. Panují vážné obavy, že střety mezi ozbrojenci ještě naberou na síle. Výzkum Oxfordské univerzity uvádí, že 35 % Libyjců by si znovu přálo silného vůdce. Zbylé dvě třetiny by si nicméně přály, aby měly v budoucí vládě slovo.

"Libyjci ještě nezískali důvěru k politickým stranám. Proto upřednostňují návrat vlády jednoho muže. Většina obyvatel po čtyřicetileté totalitě netuší, jak demokracie funguje," vysvětlil deníku The Independent Christoph Sahm, ředitel Oxford Research International.

Prozatímní vláda se nicméně stále těší většinové podpoře. 81 % lidí věří vůdcům, kteří pomohli Kaddáfího svrhnout. Dalších 16 % je ale připraveno vybojovat si podíl na moci násilím.

"Libyjští povstalci jednají bez jakékoliv kontroly a pod rouškou beztrestnosti, což svádí k dalším násilnostem a živí nestabilitu a nedostatek bezpečí," dodala Donatella Rovera z Amnesty.

 

Právě se děje

Další zprávy