Ruští zbrojaři si mnou ruce, profitují z arabského jara

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
14. 2. 2012 11:29
Prodávají víc tanků do zemí, kde se vládci bojí obdobného povstání
Ruský tank T-90 ve výzbroji indické armády.
Ruský tank T-90 ve výzbroji indické armády. | Foto: Wikimedia Commons/cell105

Moskva - Ruští obchodníci se zbraněmi vyvezou do Alžírska a Turkmenistánu 150 nejnovějších tanků T-90S, které odmítla odebrat ruská armáda.

Oznámil to hospodářský list Vedomosti s tím, že tamní režimy jsou "vyděšené" pády autoritářských vládců během takzvaného arabského jara.

Podle expertů 150 tanků stojí nejméně půl miliardy dolarů (asi 9,5 miliardy korun) a Moskva má tak letos šanci v exportu tanků dohnat Peking.

Vývozce ruských zbraní, podnik Rosoboronexport, podle zdrojů deníku ještě loni v létě uzavřel kontrakt na dodávku 30 tanků do Turkmenistánu, na podzim pak následovala alžírská objednávka na 120 kusů T-90S.

Oba kontrakty jsou pokračováním předchozích dodávek deseti tanků stejného typu pro Turkmenistán a 185 obrněnců do Alžírska. Tato země si objednala kromě tanků i další výzbroj pro pozemní vojska za celkem miliardu dolarů.

"Kontrakty následovaly po revolucích v Tunisku a Egyptu a válce v Libyi," konstatoval zdroj blízký vývozci zbraní. Momentálně se prý jedná o vývozu stejných tanků i do Kazachstánu, Ázerbájdžánu a Indonésie.

Doženeme Čínu

Rosoboronexport se zdržel komentáře, stejně tak výrobce T-90S, podnik Uralvagonzavod. Ten však čeká, že letos za své zbraně utrží sedmkrát více než loni.

Předloni se podařilo vyvézt jen 26 kusů T-90S; poslední dvě desítky z dřívějšího kontraktu s Indií, která celkem odebrala 126 kompletních tanků a dalších 226 si zmontovala, a šest kusů do Turkmenistán.

Loni byl zřejmě dodán jeden prapor 30 tanků T-90S do Ugandy, pár kusů do Turkmenistánů a několik bojových podpůrných vozů na tankovém podvozku do Kazachstánu, a tak v těchto letech Rusko v exportu tanků předstihla Čína. Letošní kontrakty mají Moskvě umožnit dohnat na tomto poli Peking.

S vývozem se podařilo uspět nehledě na "neopatrnou" kritiku z úst ruských generálů, která silně rozladila zbrojovky a exportéra. Loni v březnu si velitel ruských pozemních vojsk v parlamentu stěžoval na předraženost T-90S - za 118 milionů rublů (asi 75 milionů korun) by se prý daly koupit tři německé tanky Leopard. A v listopadu se náčelník generálního štábu nechal slyšet, že T-90S výrazně zaostává za izraelským tankem Merkava.

Výroky však prý byly vytrženy z kontextu a ruská armáda T-90S od loňska prý nekupuje jen proto, že s Uralvagonzavodem má tříletý kontrakt na modernizaci stovek starších tanků T-72, které se tak dostanou na úroveň nejnovějšího typu za čtvrtinu až třetinu ceny nového obrněnce.

Rosoboronexport loni prodal do ciziny zbraně za 10,7 miliardy dolarů (asi 204,5 miliard korun), což je skoro o čtvrtinu více než v předchozím roce, ačkoliv podnik přišel o zakázky za čtyři miliardy dolarů v Libyi, kde se změnil režim.

Do dalších let má zakázky za 33 až 35 miliard dolarů (asi 630 až 670 miliard Kč). Zhruba polovinu z hodnoty exportu tvoří letecká technika.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy