Moskva (od našeho zpravodaje) - Před rokem na Ukrajině padl režim Viktora Janukovyče. Zatímco si v Kyjevě a v dalších ukrajinských městech připomínají oběti lidí, kteří zemřeli za svobodu, v Rusku na loňské krvavé události vzpomínají po svém.
V Moskvě, která se stále nemůže smířit se ztrátou vlivu nad sousední zemí, vyšlo do ulic několik desítek tisíc protestujících. Západu nadávali do nacistů a Putina prosili, aby je zachránil před revolucí.
Puškinovi za zády
V centru ruské metropole od rána probíhalo cosi jako nácvik na prvního máje. Za zády ruského básníka Puškina, okolo jehož pomníku chodili demonstranti s ruskými trikolorami a vlajkami vzbouřených východoukrajinských republik, se začaly šikovat jednotlivé kolony. Místo mávátek účastníci průvodu v rukou drželi transparenty, které organizátoři rozdávali před bezpečnostními rámy.
"Majdan potřebují nepřátelé Ruska!" "Majdan je fašismus!" "Putin a Kadyrov nepřipustí Majdan!" "Rusko je země, která se ničeho nebojí," identicky hlásaly nápisy napříč celým průvodem.
Nový duet
Podle organizátorů se k akci připojilo více jak 100 občanských sdružení z celého Ruska. Mezi nimi veteránské organizace, kozáci, odbory, ruský Červený kříž, krajní pravice i levice. Za ruskou komunistickou stranou svorně pochodovali stoupenci Komunistické strany Sovětského svazu. Mezi ně se záhadným způsobem vklínili nacionalisté z Mezinárodního euroasijského hnutí nechvalně známého a Kremlem protěžovaného filozofa Alexandra Dugina.
Opodál stála skupina z Čečenska s národními vlajkami, na kterých byl znázorněn otec nynějšího prezidenta severokavkazské republiky Achmad Kadyrov. Syn Ramzan a Vladimir Putin zkrátka nepřišli. Jejich portréty vousatí mladíci měli na bundách.
Všudypřítomnost Putina s Kadyrovem sotva byla náhodná. Politický duet Vladimira Putina s premiérem Dmitrijem Medveděvem Rusové, jak se zdá, pohřbili. Po boku pána Kremlu si teď přejí vidět nekompromisního pána Čečenska - kavkazského Putina, který hraje podle svých pravidel. A to nemůže ruské společnosti neimponovat.
Doražme Evropu!
Do pochodu hrálo hned několik kapel. Dechovky si ale demonstranti moc neužili. Hlas z reproduktorů umístěných po celé trase průvodu, který přítomným sugestivně vysvětloval, jak je to s tím nacismem na Ukrajině, ji hravě překřičel.
"Ano, na Ukrajině teď vládnou nacisté. Vy tam ve své Evropě nevidíte, co se děje na Donbasu?"papouškoval slova hlasatele asi třicetiletý Igor. Na demonstraci přišel dobrovolně. Loni v létě prý chtěl odjet na Ukrajinu bojovat. Nakonec si to rozmyslel. Kvůli manželce a dětem.
Revoluce a ozbrojený konflikt na Ukrajině odřízly Evropu od Ruska. Sankce dělají své. Evropa se stala pro nemalý počet Rusů stejným nepřítelem jako Spojené státy. Na plakátech se vedle Obamy, znázorněného jako Hitler. objevila Angela Merkelová a demonstranti neprotestovali proti americké, ale západní demokracii.
"Já rozhodně nejsem Evropan. S Evropou nemám nic společného. Vždyť v té vaší Evropě žije hromada černochů. Jsem Rus," říká čtyřicetiletý muž, který nese protievropský transparent "Doražte tu mrchu."
Putin to zvládne
"A já s vámi nesouhlasím. Copak jsme Asiaté? Vzpomeňte si, co říkal náš Puškin," oponuje mu starší dáma ve stříbrném kožichu.
"Šla jsem náhodou okolo. Na demonstraci jsem zapomněla. Ale podporuji jí. Vždyť to je hrůza, co se děje na Ukrajině. Hrůza! Věřím, že Novorusko zvítězí," dodává Ripsime Sukiasjanová.
Její bratr v roce 1945 osvobozoval Prahu, teď v Česku žije její syn. Nedávno se byla za ním podívat. Aby si mohla koupit letenku, prodala stříbrné lžičky. "Doba je zlá. Všichni musíme šetřit. Jsem ale přesvědčena, že u nás nedojde k revoluci. Náš prezident Vladimir Putin je moudrý muž, on nedopustí žádný Majdan," přesvědčeně říká paní Sukiasjanová.
Arabské jaro v Rusku
Na pozadí procházejícího průvodu se fotí dvojice mužů se syrskou vlajkou. "Byl jsem v mnoha zemích Blízkého východu a na vlastní oči jsem se přesvědčil, čím končí vnější zásahy do vnitřních záležitostí států," říká jeden z nich - Alexandr Ionov, prezident ruského Antiglobalizačního hnutí.
Jak tvrdí, znal se s rodinou Muammara Kaddáfího. Věří, že agrese Západu po revolucích v postsovětských státech a na Blízkém východě je namířena proti Rusku. "Pro ruský lid slovo Majdan znamená špínu, která se v loňském roce projevila v Kyjevě. Pod záminkou demokratických změn byla fakticky zahájena občanská válka v zemi. Nesmíme dopustit, aby k něčemu takovému došlo v Rusku," vysvětuje Ionov.
Antiglobalista si přesto nemyslí, že v Rusku dojde k revoluci. "Putinova podpora je mimořádná. K Majdanu u nás nedojde. Ale provokace určitě budou. Prvního března opozice chce uspořádat protikrizový pochod. Podobně začínaly revoluce všude ve světě. Ale jim to nevyjde," uzavírá Ionov.