Foto: "Chcípni, Ameriko!" Moskva demonstrovala proti Majdanu

Foto: "Chcípni, Ameriko!" Moskva demonstrovala proti Majdanu
Organizátoři demonstrace dopředu úřadům nahlásili, že očekávají zhruba 10 000 účastníků. Nakonec jich přišlo údajně 35 000.
Demonstrovali motorkáři, důchodci, studenti i kozáci...
... a kozáci ještě jednou.
"Vlastenecký klub Putin".
Foto: Jiří Just
Jiří Just ČTK Jiří Just, ČTK
21. 2. 2015 17:00
Motorkáři, důchodci, váleční veteráni, kozáci i studenti v sobotu demonstrovali v Moskvě proti loňským událostem na kyjevském náměstí Nezávislosti. Podívejte se, jak to na demonstraci vypadalo.

Moskva - Odhadem 35 000 lidí se v sobotu sešlo v Moskvě na demonstraci proti loňským událostem na kyjevském náměstí Nezávislosti, které vedly k pádu proruského prezidenta Viktora Janukovyče a nástupu prozápadní vlády. Informovala o tom agentura TASS.

Podle agentury AP není možné policejní údaje nezávisle ověřit. Protest v ruské metropoli se konal v době, kdy si Kyjev připomíná změnu režimu a krvavé události z Majdanu, jak se náměstí Nezávislosti říká, při kterých zahynula zhruba stovka lidí.

Demonstraci do Moskvy svolala ruská odnož hnutí Antimajdan, které na Ukrajině podporovalo někdejší proruské směřování země. Mezi účastníky byli mimo jiné motorkáři, důchodci, váleční veteráni, studentské organizace a provládní skupiny.

Dav nesl ruské vlajky a transparenty, na kterých byla ukrajinská vláda označena jako fašistická. Podle AP byly na transparentech i nápisy jako "Chcípni, Ameriko!".

Podívejte se do naší fotogalerie, jak to na demonstraci vypadalo.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy