Dopadení agenta CIA? Spíš divadlo pro svět, zní z USA

Petr Jemelka Petr Jemelka
15. 5. 2013 18:30
Rusové se chlubí, Američané mlčí, podle bývalých špiónů je celá věc podivná
Chycen s parukou na hlavě. Je tohle nové maskování agentů CIA?
Chycen s parukou na hlavě. Je tohle nové maskování agentů CIA? | Foto: Reuters

Moskva - Chytili jsme agenta americké CIA, pochlubila se v úterý ruská kontrarozvědka FSB.

A médiím naservírovala příběh jako vystřižený ze špionážních románů Toma Clancyho.

Washington to dosud obšírněji nekomentoval, vydal prohlášení, že Rusové zadrželi a po krátké době propustili jednoho ze zaměstnanců velvyslanectví v Moskvě.

Jedinou jistotou v rodící se špionážní aféře tak zůstává, že Ryan Christopher Fogle, toho času třetí politický tajemník ambasády, musí nedobrovolně opustit Rusko.

Co se vlastně v Moskvě stalo? Verze se pochopitelně rozcházejí.

Paruka a peníze...

Když ruská vnitřní zpravodajská služba FSB podle dosavadních vyjádření zjistila, že politický tajemník Fogle je ve skutečnosti operativcem Ústřední zpravodajské služby (CIA), jala se ho sledovat a zjistila, že se snaží naverbovat jednoho z jejích lidí.

Rusové Američana údajně chytili přímo při činu. Samozřejmě v převleku a s nemalým množstvím peněz po kapsách.

Po Moskvě se měl Fogle pohybovat s mapou a kompasem, v blonďaté paruce a černých brýlích. Při prohlídce u něj Rusové údajně našli nejen 130 000 eur, ale i instrukce pro dvojitého agenta.

Z dopisu podle ruských médií vyplývá, že zrádci nabízel milion dolarů ročně a "zvláštní bonus" za mimořádně cenné informace. Jen za rozhovor o možné budoucí spolupráci měl Rus dostat 100 000 dolarů.

(text pokračuje pod videem)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

... ve stylu 80. let

Zatímco Rusové nešetří pikantnostmi, Američané jsou na informace skoupí.

Tiskový odbor amerického ministerstva zahraničí pouze oficiálně potvrdil "krátké zadržení a následné propuštění zaměstnance velvyslanectví Spojených států v Moskvě".

Dotazy, zda šlo o agenta CIA, nechali bez odpovědi. Obdobně je ignoroval i velvyslanec Michael McFaul, jehož si ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov pozval "na kobereček".

Bývalí zaměstnanci FBI a CIA se ale shodují, že vše spíše než odhalení utajeného agenta připomíná špionážní hru z 80. let minulého století.

Doklady údajného agenta CIA Ryana Fogla, kterého zatkla ruská tajná služba FSB.
Doklady údajného agenta CIA Ryana Fogla, kterého zatkla ruská tajná služba FSB. | Foto: Reuters

"Propracovaná dramatičnost celé věci naznačuje, že to bylo téměř jistě sehráno pro média. Naaranžované kamery, skvěle připravený zásahový tým... To vypadá, že to bylo vykonstruováno pro veřejnost," řekl deníku The Washington Post bývalý šéf sekce CIA pro Sovětský svaz a východní Evropu Milton Bearden.

Stejného názoru je i bývalý agent CIA Peter Brookes. To, že Fogle pro tajnou službu pracoval, nevylučuje, nicméně hotovost a instrukce pro dvojitého agenta u sebe podle něj mít nemohl.

"Agenta CIA nechytíte s takovými věcmi v kapse," řekl v rozhovoru pro televizi CNN.

Provokace v duchu studené války?

Ačkoliv ruští diplomaté hovoří o "provokaci v duchu studené války", podle odborníků aféra nijak výrazněji neovlivní pošramocené vztahy mezi oběma zeměmi.

Už jen proto, že - jak tvrdí ruské ministerstvo - "prezidenti obou zemí ujišťují o připravenosti prohloubení bilaterální spolupráce, včetně kooperace zpravodajských služeb v boji s mezinárodním terorismem".

Veřejnost si tak v souvislosti s tím maximálně povšimne, že Fogle byl vyhoštěn. A Washington na oplátku vyhostí ruského diplomata.

Naznačuje to mimo jiné i to, že Lavrov oznámil, že aféru na jednání se svým protějškem Johnem Kerrym nehodlá vytahovat. "Bylo by to nadbytečné. Jelikož to bylo zveřejněno, každý už o tom všechno ví," napsal na webu ministerstva zahraničí.

 

Právě se děje

Další zprávy