Národně-konzervativní PiS ve čtvrtek v parlamentu předložilo zákon, jehož účelem je podle kritiků umlčet a potrestat soudce zpochybňující stávající soudcovskou radu. Tento orgán, na jehož obsazení má vliv PiS, má pravomoc navrhovat prezidentovi nové soudce.
Navrhovaný zákon také zakazuje soudcovským organizacím přijímat stanoviska "nepřátelská" vůči výkonné a zákonodárné moci. Soudci by mohli být za trest přeloženi, odvoláni nebo finančně postiženi.
"Jsem pro, aby všichni protestovali, aby vyšli na ulici," řekl v sobotu Tusk, který byl donedávna předsedou Evropské rady. "Myslím si, že ´ulice a zahraničí´ mohou odehrát a nejednou odehrály v polské historii velmi pozitivní roli," dodal.
"V Bruselu se vámi nebudou zaobírat, pokud na prohnilost a zlo budete reagovat únavou a apatií," vzkázal Polákům. "Pokud chceme politickou solidaritu ze strany evropských institucí a dalších evropských zemí, nemůžeme věřit tomu, že oni budou horlivější v obraně polské ústavy nebo polských soudů než my, Poláci," řekl Tusk na setkání věnovaném jeho nové knížce nazvané Upřímně (Szczerze).
Lech Walesa: Není možné zničit nezávislé soudnictví
Už kvůli reformám, které PiS prosadilo v justici uplynulých čtyřech letech, se v Polsku konaly velké demonstrace. Vláda ve Varšavě se kvůli nim dostala do sporu s Evropskou komisí a Soudní dvůr EU části změn označil za neodpovídající evropskému právu.
"Za žádnou cenu není možné dovolit zničit nezávislé soudnictví. Dost ústupků," napsal v sobotu na Twitteru bývalý prezident Lech Walesa, který stejně jako Tusk patří k hlasitým odpůrcům PiS.
"Pokud PiS rozjede proces likvidace soudnictví, vyzývám k více než milionovému pochodu na Varšavu a k nastolení pořádku. Budu v čele," uvedl někdejší předák odborového hnutí Solidarita a symbol odporu proti komunismu v Polsku.