Donald Trump poradil Španělsku, ať taky postaví zeď proti migrantům. Na Sahaře

sfe sfe
20. 9. 2018 10:51
Americký prezident Donald Trump nabídl Evropě vlastní lék na řešení migrační krize - zeď. Problém je, že by ji Španělé stavěli na cizím území.
Donald Trump chce postavit zeď na celé hranici USA a Mexika, která je dlouhá asi 3000 kilometrů. Sahara má na délku kolem 5000 kilometrů.
Donald Trump chce postavit zeď na celé hranici USA a Mexika, která je dlouhá asi 3000 kilometrů. Sahara má na délku kolem 5000 kilometrů. | Foto: Reuters

MadridŠpanělsko by mohlo řešit migrační krizi tím, že by postavilo zeď na poušti Sahara. 

Madridu to podle španělského ministra zahraničí Josepa Borrella poradil americký prezident Donald Trump, když byl španělský král Felipe letos v červnu na návštěvě v Bílém domě. A to i přesto, že Sahara je v Africe.

Trump tak Evropě nabídl jako inspiraci vlastní imigrační politiku, poznamenává britský list The Guardian.

Španělsko se letos potýká s velkým proudem běženců. Do země letos přes Středozemní moře dorazilo přes 33 tisíc lidí, což je třikrát více než za celý minulý rok.

Ani skepticismus španělských diplomatů ohledně stavby zdi uprostřed největší pouště světa, která by zasahovala na území hned několika států (Španělska však nikoliv), ale Donalda Trumpa neodradil. Na jejich námitku, že Sahara je dlouhá kolem pěti tisíc kilometrů, americký prezident údajně prohlásil, že "saharská hranice přece nemůže být delší než naše hranice s Mexikem".

Hranice mezi USA a Mexikem je přitom dlouhá zhruba tři tisíce kilometrů. Slib, že na ní bude stát zeď, jejíž výstavbu zaplatí Mexiko, byl jednou z vizí, se kterými šel Trump v roce 2016 do boje o Bílý dům. Na mnoha místech by ale šlo jen o zpevnění a prodloužení stávajících bariér, jako jsou ploty nebo plechové stěny, které brání nelegálnímu překračování hranic.

Jak britský deník upozorňuje, budování hraniční zdi na Sahaře by bylo o dost komplikovanější. Španělsko má sice vlastní území na africkém kontinentě, jsou to ale jen dvě malé enklávy na severním pobřeží Maroka: Ceuta a Melilla.

Americký prezident už v minulosti ukázal, že mu geografické vzdálenosti a rozložení světa nedělají příliš velké starosti. Podle serveru Politico, který se odkazuje na Trumpovy blízké spolupracovníky, ignoruje i časová pásma. Jako když se pokoušel telefonovat uprostřed odpoledne japonskému premiérovi Šinzóovi Abemu, když v tu dobu byla v Tokiu půlnoc.

Při návštěvě Indie v roce 2017 zase údajně nevěděl, že Nepál a Bhútán jsou samostatné státy a nepatří pod Indii.

Čas od času média spekulují, že Donalda Trumpa svět za hranicemi USA příliš nezajímá. Letos v lednu napsal americký deník Washington Post, že se Trump vyjádřil o některých afrických zemích a o Haiti a Salvadoru jako o "dírách světa" (anglicky "shithole countries"), což vyvolalo obrovskou kritiku převážně z Afriky a Latinské Ameriky.

Video: Donald Trump rozděloval rodiny nelegálních imigrantů

Děti migrantů, které oddělili na americko-mexické hranici od rodičů, skončily v detenčním zařízení v texaském McAllenu. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy