Svět má novou hrozbu číslo jedna: pětihvězdičkový džihád

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 2. 1. 2015 8:55
Rozhovor Aktuálně.cz s Adamem Dolnikem, mezinárodně uznávaným expertem na terorismus a vyjednávání s únosci, o hasnoucí hvězdě Al-Káidy a vzestupu Islámského státu.
Šíitští bojovníci během ofenzívy proti Islámskému státu v Iráku.
Šíitští bojovníci během ofenzívy proti Islámskému státu v Iráku. | Foto: Reuters

Praha Al-Káida už pro svět není hrozbou číslo jedna. Na pomyslném žebříčku radikálních islamistických organizací ji během letoška z prvního místa vytlačil v Iráku a Sýrii působící Islámský stát. Alespoň v očích veřejnosti určitě.

Odepisovat Al-Káidu je přesto předčasné. "Budou se snažit prokázat, že jsou relevantní, i když jejich schopnosti propadly," varuje v bilančním rozhovoru Adam Dolnik, mezinárodně uznávaný expert na terorismus a vyjednávání s únosci.

S Aktuálně.cz mluvil třeba o tom, jak se členové Al-Káidy učili rozeznávat západní deodoranty nebo proč Islámský stát představuje "pětihvězdičkový džihád".

Aktuálně.cz: Od teroristických útoků v USA v roce 2001 byla jako největší hrozba pro západní svět vnímána Al-Káida. Poslední dobou média skloňují ve všech pádech jinou organizaci - Islámský stát. Co je teď pro Evropu, respektive pro Západ, víc nebezpečné? Islámský stát, nebo Al-Káida?

Adam Dolnik: Dobrá otázka. Přijde mi paradoxní, jak se lidé v kontextu debat o terorismu strašně rádi dívají do minulosti a říkají "stará dobrá Irská republikánská armáda". Ovšem v době, kdy IRA v roce 1984 zaútočila na hotel Brighton a skoro zabila Margaret Thatcherovou, ji všichni brali jako obrovskou hrozbu.

Po 11. září 2001 všichni říkali, že není horší teroristické organizace než Al-Káida. Dnes se často setkáte s tím, že lidé říkají: "stará dobrá Al-Káida, ti aspoň měli ideologii, ti aspoň byli intelektuálně na úrovni".

A.cz: A teď se zase hodně píše o Islámském státu...

Od 11. září v mém oboru vychází jen v angličtině nová kniha každých šest hodin a většina z toho je brak. Jsou v tom emoce a člověk v emocích analyzuje jinak. Proto kolem Islámského státu panuje obrovská panika.

Pravdou nicméně je, že má mnohem více peněz, než kdy měla Al-Káida. Má infrastrukturu a momentálně k dispozici kolem dvou miliard dolarů.

A.cz: Al-Káida měla také globálněji definované cíle, jasného vnějšího nepřítele – USA. Máme se bát, že Islámský stát zaútočí na západní země? Třeba v Evropě?

V Islámském státě je přes tři tisíce bojovníků ze západních zemí – z Dánska, Francie, Británie, Austrálie a dalších zemí. Minimálně někteří z těch, co se vrátí zpátky, se budou dál angažovat a budou doma představovat hrozbu.

Znamená to ale, že tu bude další 11. září? Ne. Znamená to, že tu budou další útoky z července 2005 (útoky v Londýně v dopravních prostředcích během ranní dopravní špičky - pozn. redakce)? To je pravděpodobnější. Nejvíce pak hrozí útoky malých buněk a osamělých vlků, kterým je velmi těžké zabránit, ale zároveň je jejich destrukční potenciál značně omezený.

Adam Dolnik

Výzkumný profesor na University of Wollongong v Austrálii. Specializuje se na terorismus a vyjednávání s únosci.

Navštívil mj. konfliktní zóny v Afghánistánu, Pákistánu, Súdánu, jižních Filipínách, Kolumbii či na Kavkaze.

Poskytuje výcvik a přednáší pro řadu institucí po celém světě – zvláště pro bezpečnostní složky. Dříve pracoval v Mezinárodním středisku výzkumu politického násilí a terorismu v Singapuru, jako výzkumník v oblasti zbraní hromadného ničení ve spojitosti s terorismem na Institutu mezinárodních studií v Monterey v Kalifornii či na odboru prevence terorismu při OSN ve Vídni.

K poslednímu úspěšnému útoku Al-Káidy na západní půdě došlo v roce 2005, to je před devíti lety. Všechny pokusy od té doby buď selhaly, nebo měly jen minimální vazbu na Al-Káidu a byly prací sympatizujících amatérů.

Je jasné, že určitou úroveň hrozby musíme akceptovat. Na druhou stranu - lidé, kteří bojují v Iráku a v Sýrii, jsou velmi bedlivě sledovaní a není moc pravděpodobné, že by se dostali zpátky a nepozorovaně připravili nějaký masivní útok.

A.cz: Je tedy Al-Káida už definitivně odepsaná? Nebude se chtít snažit dokázat, že stále má vliv a slovo?

To je určitě možné. Vůdce Al-Káidy Ajmán Zavahrí se ale už rok, rok a půl nikde neukázal a je vnímán jako málo aktivní stařeček, který jen mluví.

Islámský stát dokonce Al-Káidu k reakci přímo vyzval. I tak se dlouho neozývala a její odpovědí nakonec bylo jen to, že založila odnož v jižní Asii. To přesně ukazuje na její klesající význam: Blízký východ - jmenovitě Sýrie a Irák - je v kontextu muslimského světa něco jiného než Indie, Pákistán či Bangladéš...

Al-Káida se určitě dříve či později bude snažit prokázat, že je relevantní, její schopnosti se ale na druhou stranu skutečně propadly. Proto spíš vidíme tendenci Al-Káidy vymezit se proti brutalitě Islámského státu - ve snaze působit jako "klidná síla".

Aktivní zapojení se vůdců Al-Káidy ve snaze o propuštění amerického rukojmího Petera Kassiga před jeho popravou nebo jednoznačné odsouzení nedávného útoku na školu v Péšávaru jsou jasnými signály tímto směrem.

A.cz: Vůdce Islámského státu abú Bakr Bagdádí se přece také moc neukazuje…

Bagdádí se také neukazuje, ale to je strategická věc, protože se dost rychle okouká. Mulá Mustafa Umar to v Afghánistánu dělal stejně.

Chálif musí být mytická osobnost, a když ho denně uvidíte v televizi, tak se ten mýtus ztratí. Navíc Bagdádímu nepomohlo, když mluvil poprvé. Uškodilo mu, že měl na ruce drahé hodinky...

A.cz: Má Islámský stát mezi islamisty a radikály v muslimském světě takovou prestiž, jako mívala Al-Káida?

Al-Káidě jsme tu prestiž na začátku dali my. Po 11. září ji získali jako opozice Ameriky a Západu - jako jediná opozice.

Ani Rusko tehdy nevystupovalo tak dominantně protizápadně jako dnes. Takže s Al-Káidou už kvůli tomuhle sympatizovala spousta lidí. Bylo snadné si ji představit jako Robina Hooda.

A.cz: Neopakuje se teď totéž? Nedává Západ tím, jakou upírá k Islámskému státu pozornost, prestiž i jemu?

Myslím si, že Islámský stát sám sobě škodí. Jeho vlastní brutalita mu každopádně moc nepomáhá.

Škodí si informacemi, které o něm pronikají na povrch a které on sám - či jeho lidé - proaktivně propaguje. V tomhle byla Al-Káida mnohem opatrnější. Rozuměla tomu, že si v muslimském světě potřebuje vytvořit pozitivní image, a to se jí docela podařilo.

A.cz: Islámský stát zase hodně přitahuje i cizince…

Islámský stát má velkou výhodu, že je cizincům otevřený mnohem více, než byla Al-Káida. Jsou ochotní vzít lidi, kteří přijedou ze Západu, a integrovat je.

A.cz: Proč tomu bylo v minulosti jinak?

Do Iráku během války jezdila spousta cizinců a nikdo je nechtěl. Byli to lidé, kteří neuměli se zbraněmi, druhý den měli průjem z místního jídla a byli na obtíž. Navíc byli často nedisciplinovaní. A tak je Al-Káida velmi ochotně posílala na "fast track" sebevražedné mise.

Islámský stát má mnohem lepší infrastrukturu, říkám tomu "pětihvězdičkový džihád". Koupí si tam Red Bull, nabijí si iPad, mají přístup k ženám, můžou si hrát hry a občas si jdou někam zabojovat. Také dostávají plat a ubytování.

Jet tam je pro ně daleko pohodlnější, než bylo v případě Al-Káidy v Afghánistánu a Pákistánu. Dnes stačí přijet do Istanbulu, jet k hranici, napojit se na ty správné lidi a tu hranici přejít. Vše potřebné si mohou zjistit na diskusních fórech, kde jim zástupci IS ochotně odpoví.

A.cz: A jsou pro ně tihle příchozí vždycky výhrou?

Na jedné straně je Islámský stát schopen nabrat víc lidí, zároveň je pro něj ale složitější je vetovat.

Tipoval bych, že tam bude poměrně dost lidí, kteří jim nebudou dělat dobré jméno. Což je další riziko, vedle té už zmiňované rapidní expanze.

Na druhou stranu: lidé tohoto typu by se jim mohli hodit, až se budou vracet "domů" na Západ. Tento otevřený přístup ale pro IS zároveň představuje hrozbu kvůli snazší infiltraci ze stran zpravodajských služeb.

A.cz: Může si Islámský stát ve světě vytvořit podobnou síť, jako měla Al-Káida?

Myslím si, že ano. IS má už teď velmi globální členskou základnu.

Al-Káida na začátku zápasila s tím, jak mají její lidé na Západě vlastně fungovat. Některé rady, které dostávali ti, co na Západě nikdy nežili a najednou tam měli jet, byly absurdní. Jsou uvedené v manuálech, co se našly v úkrytu Al-Káidy v Kábulu.

A.cz: Například?

Například: existují dva typy deodorantů, jeden si dáváš na kůži, druhý se stříká na oblečení. Dej si pozor, ať to nenastříkáš naopak.

Měj dostatečně dlouhé kalhoty. Když budeš mít krátké kalhoty, okamžitě poznají, že jsi mudžáhid.

Pokud tvoje operace vyžaduje, abys měl na tričku zvíře nebo nějakou živou bytost – což islám zakazuje – "nepodřezávej jeho hrdlo", ale nech to tak.

Když cestuješ ze Súdánu, chraň si svoje nohy, jinak ti popraská kůže a budeš mít infekci. Byl to prostě způsob, kterým se snažili vysvětlit normální fungování - "žití na Západě for dummies".

A.cz: S tím by tedy Islámský stát zřejmě problém neměl…

Ne. Protože má příliv lidí ze Západu a ví, jak to tam funguje. Má spoustu lidí, kteří na Západě žili spoustu let a budou se tam vracet.

Mají západní pasy, takže je to pro ně snazší. Na druhou stranu tajné složky velmi bedlivě sledují, kdo tam jede a proč tam jede… Spousta těchto lidí je také extrémně aktivní na Twitteru a na Facebooku, takže není tak úplně těžké je sledovat, jako to bylo předtím. Je to všechno dvousečná zbraň.

A.cz: Jak to myslíte?

Islámský stát má na jedné straně mnohem víc peněz, přístup ke strategickým zdrojům a má svoje vlastní teritorium. To je výhoda, protože má větší bojové schopnosti. Na druhou stranu je ale zase tím pádem mnohem zranitelnější, protože představuje fyzicky hmatatelný cíl, na který je snazší zaútočit.

 

Právě se děje

Další zprávy