Nejčtenější tweety Islámského státu psal top manažer z Indie

Petr Jemelka Petr Jemelka
12. 12. 2014 12:48
Nikoliv CIA nebo NSA, rozsévače myšlenek Islámského státu odhalili reportéři britské televizní stanice Channel 4. Na základě několika kliknutí myši.
Ozbrojenci Islámského státu
Ozbrojenci Islámského státu | Foto: Reuters

Bengalúru/Londýn - Internetové sociální sítě jsou jedním z nejúčinnějších indoktrinačních a propagandistických nástrojů Islámského státu.

Anonymita a široký záběr působnosti služeb jako Facebook či Twitter fanatikům poskytují dokonalou kamufláž, stěžují si dlouhodobě západní tajné služby.

Možná by však stačilo, kdyby si agenti se sledováním islámských radikálů na webu dali větší práci. Reportérům britské televizní stanice Channel 4 se totiž po několika kliknutích podařilo odhalit majitele pravděpodobně nejvlivnějšího twitterového účtu islamistů.

Uživatel Shami Witness, který dlouhodobě oslavoval "hrdinství" džihádistů a verboval nové bojovníky, měl na Twitteru téměř 18 tisíc následovníků a jeho fanatické příspěvky se těšily 2 milionům zhlédnutí měsíčně.

Anglicky psané tweety typu "Nechť Alláh chrání, provází a posiluje Islámský stát a sprovodí ze světa jeho protivníky" četly dvě třetiny cizinců v řadách ozbrojenců Islámského státu.

"Islámský stát přinesl mír, autonomii, nulovou korupci a nízkou míru kriminality," stojí v dalším příspěvku uživatele, který si říká Shami Witness.

Na svém - nyní již zrušeném - profilu o sobě žádné osobní informace neuvedl a nenapsal ani, odkud na Twitter povětšinou z mobilního telefonu přispívá.

Mistr propagandy rád pizzu a havajské party

Britští reportéři si ale všimli, že dříve používal jiný twitterový účet pojmenovaný Eissaltador, na službě Google+ objevili stejnojmennou e-mailovou adresu a přes ni už pak plnohodnotný facebookový účet záhadného přispěvatele.

Pikantní je, že šlo o Inda, který působí jako šéf marketingu jednoho z indických obchodních koncernů v Bengalúru. Jeho facebookový profil neodpovídá tomu, že jde o radikálního islamistu.

Zatímco na Twitter muž jménem Mehdi nahrával záznamy uřezávání hlav syrských vojáků, na Facebooku popisoval pizzové dýchánky s přáteli nebo havajské večírky s kolegy.

Když britští reportéři Mehdiho kontaktovali, souhlasil s rozhovorem pod podmínkou, že televize nezveřejní jeho příjmení ani fotografii. Na dotaz, proč se sám nepřidá k Islámskému státu, odvětil, že má v Indii rodiče, o které se musí starat. Jinak by to ale prý udělal.

Se všemi praktikami Islámského státu podle svých slov nesouhlasí, proti stínání hlav ale nic nemá. "Stínání hlav je zmíněno v samotném koránu. Nemyslím si, že by vám jediný upřímný muslim řekl, že to odsuzuje," vysvětlil Mehdi.

Televize dodržela slovo a celé jméno ani jeho snímek nezveřejnila. Mehdiho nerozmazaná fotografie přesto koluje po internetu.

 

Právě se děje

Další zprávy