Montreaux/Damašek - Ve švýcarském Montreaux pokračují rozhovory o budoucnosti občanskou válkou zmítané Sýrie.
Vášně, které opanovaly středeční jednání, kdy vzduchem létala slova o "zrádcích syrského lidu" a "zločinech jako z nacistického Německa", se pokusí zmírnit Lachdar Brahímí.
Zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států se proto sejde separátně jak se zástupci syrské opozice, tak s představiteli režimu prezidenta Bašára Asada.
Podle agentur je ale velmi nejisté, že obě znesvářené strany, bojující proti sobě už bezmála tři roky, usednou v pátek v Ženevě k jednacímu stolu. Rozpory jsou totiž zřejmě nepřekonatelné.
Zatímco opozice trvá na odchodu prezidenta, vláda to odmítá. Postoj prvních podporují Spojené státy či Velká Británie, Damašek má za svými zády Rusko či Írán.
Vůdce syrské opozice Ahmad Džarba však ve čtvrtek prohlásil, že Rusko již netrvá na tom, aby v zemi zůstal u moci současný prezident Bašár Asad. Řekl mu to prý ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Asadův odchod ale musí být vyjednán prostřednictvím politického procesu, zdůraznili prý rovněž Rusové.
Zavahrího hlas
V souvislosti se Sýrií o sobě dal po nějaké době vědět i vůdce teroristické sítě Al-Káida Ajmán Zavahrí.
V audiozáznamu, o němž informovala agentura AFP, se obrací na "všechny skupiny bojovníků svaté války a na všechny svobodné muže, kteří usilují o porážku režimu Asada".
Islamisty nabádá, aby ukončili vzájemné spory a spojili se. Po boku sekulární opozice totiž se současným syrským režimem bojují i radikálové napojení na Al-Káidu.
Organizace jako Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIS) či Fronta an-Nusrá usilují o ustavení islámského státu, ale zároveň vedou krvavé půtky i mezi sebou.
Jednou z mála výjimek, kdy spojily síly, bylo odmítnutí exilových skupin, které neuznávají jako legitimní reprezentanty protiasadovské opozice.