Netanjahu u Putina: Dohoda se Sýrií nemůže být uzavřena, pokud tam bude mít Írán své vojáky

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 3. 2017 19:48
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě prohlásil, že Izrael bude proti jakékoliv dohodě, která by umožnila Íránu nebo jeho spojencům vojensky působit na území Sýrie. Jinak se proti dohodě se Sýrií stavět nebude. Írán je stejně jako Rusko spojencem režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Moskva Teheránu dodává zbraně a podle ruských zdrojů nehodlá ani váhat s využitím íránských letišť při bombardování cílů v Sýrii.
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Moskva - Izrael je proti jakékoli dohodě, která by umožnila Íránu nebo jeho spojencům zajistit si vojenskou přítomnost v Sýrii. V rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to ve čtvrtek v Moskvě prohlásil předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu. Po schůzce novinářům řekl, že rozhovor s Putinem byl "velmi důležitý pro bezpečnost Izraele".

Izrael se podle Netanjahua nebude stavět proti dohodě se Sýrií. Tvrdě se ale postaví proti tomu, aby Írán zanechal v Sýrii své vojáky. "Žádná dohoda se Sýrií nemůže být uzavřena, pokud má Írán, který vyzývá ke zničení Izraele, v Sýrii své vojáky," řekl premiér.

Rusko a Írán jsou spojenci režimu syrského prezidenta Bašára Asada, Moskva dodává Teheránu zbraně a podle ruských zdrojů nehodlá ani váhat s využitím íránských letišť při bombardování cílů v Sýrii. Izrael naopak íránský režim považuje za svého hlavního regionálního soka a vyzývá mezinárodní společenství k tvrdšímu postupu proti teheránské vládě.

Netanjahu Putinovi připomněl snahy Peršanů zničit před 2500 lety židovský národ. Ruský prezident to označil za dávnou historii. "Dnes už žijeme v jiném světě. O jeho problémech je třeba hovořit," konstatoval Putin.

Podle izraelského premiéra ale Írán, nástupce Persie, v pokusech zničit židovský stát pokračuje. "Jasně to prohlašují a píší to na své balistické rakety. Izrael je ale stát, který má svou armádu a dokáže se ubránit," dodal předseda izraelské vlády.

Premiér ocenil podíl Ruska na boji proti takzvanému Islámskému státu (IS). Tento zápas podle něj v loňském roce zaznamenal významný pokrok. "Ruský příspěvek je velmi důležitý. Přirozeně ale nechceme, aby terorismus IS byl nahrazen terorismem radikálních šíitů vedených Íránem," řekl Netanjahu.

 

Právě se děje

Další zprávy