Netanjahu u Putina: Dohoda se Sýrií nemůže být uzavřena, pokud tam bude mít Írán své vojáky

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 3. 2017 19:48
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu na setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě prohlásil, že Izrael bude proti jakékoliv dohodě, která by umožnila Íránu nebo jeho spojencům vojensky působit na území Sýrie. Jinak se proti dohodě se Sýrií stavět nebude. Írán je stejně jako Rusko spojencem režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Moskva Teheránu dodává zbraně a podle ruských zdrojů nehodlá ani váhat s využitím íránských letišť při bombardování cílů v Sýrii.
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu. | Foto: Reuters

Moskva - Izrael je proti jakékoli dohodě, která by umožnila Íránu nebo jeho spojencům zajistit si vojenskou přítomnost v Sýrii. V rozhovoru s ruským prezidentem Vladimirem Putinem to ve čtvrtek v Moskvě prohlásil předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu. Po schůzce novinářům řekl, že rozhovor s Putinem byl "velmi důležitý pro bezpečnost Izraele".

Izrael se podle Netanjahua nebude stavět proti dohodě se Sýrií. Tvrdě se ale postaví proti tomu, aby Írán zanechal v Sýrii své vojáky. "Žádná dohoda se Sýrií nemůže být uzavřena, pokud má Írán, který vyzývá ke zničení Izraele, v Sýrii své vojáky," řekl premiér.

Rusko a Írán jsou spojenci režimu syrského prezidenta Bašára Asada, Moskva dodává Teheránu zbraně a podle ruských zdrojů nehodlá ani váhat s využitím íránských letišť při bombardování cílů v Sýrii. Izrael naopak íránský režim považuje za svého hlavního regionálního soka a vyzývá mezinárodní společenství k tvrdšímu postupu proti teheránské vládě.

Netanjahu Putinovi připomněl snahy Peršanů zničit před 2500 lety židovský národ. Ruský prezident to označil za dávnou historii. "Dnes už žijeme v jiném světě. O jeho problémech je třeba hovořit," konstatoval Putin.

Podle izraelského premiéra ale Írán, nástupce Persie, v pokusech zničit židovský stát pokračuje. "Jasně to prohlašují a píší to na své balistické rakety. Izrael je ale stát, který má svou armádu a dokáže se ubránit," dodal předseda izraelské vlády.

Premiér ocenil podíl Ruska na boji proti takzvanému Islámskému státu (IS). Tento zápas podle něj v loňském roce zaznamenal významný pokrok. "Ruský příspěvek je velmi důležitý. Přirozeně ale nechceme, aby terorismus IS byl nahrazen terorismem radikálních šíitů vedených Íránem," řekl Netanjahu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy