Berlín - Nic jako německá dominance neexistuje a to, že by se Řecko stávalo něčí kolonií, je nesmysl. V rozhovoru pro časopis Spiegel to uvedl německý ministr financí Wolfgang Schäuble.
"Netvrdím, že to Řecko nyní bude mít lehké, ale musí si projít změnou struktury ekonomiky a dotáhnout to do konce," říká o úsporných opatřeních, které musí zadlužená jihoevropská země podstoupit výměnou za další záchrannou půjčku.
Další země,jako Irsko, Španělsko nebo Portugalsko to podle něj také zvládly. Stejně tak byly od počátku devadesátých let značně úspěšné Baltské státy či země střední Evropy, připomíná ministr.
Schäuble v rozhovoru též poznamenal, že nikdo nikdy přímo neřekl, aby Řecko opustilo eurozónu. "Pouze jsme upozornili na možnost, že se samotné Atény mohou rozhodnout pro dočasný odchod," říká.
Ekonomika v ruinách
Zatímco před půl rokem se Řecko ještě připravovalo k pozvolnému návratu na finanční trhy, dnes jeho ekonomika podle Schäubleho leží v ruinách. "To je odpovědnost řecké vlády," myslí si ministr s tím, že na to ale nemohou doplácet obyčejní lidé. "Což je důvod, proč byl potřeba nový záchranný program, i když to znamená pro Řeky novou zátěž," dodává.
Přestože je stále možné pochybovat o tom, zda samotná řecká vláda skutečně věří reformám, ke kterým se zavázala, Schäuble aktuálně premiérovi Alexisovi Tsiprasovi podle svých slov věří. "Pokud bych nevěřil, že vláda reformy uskuteční, nemuseli bychom cestovat do Bruselu," uvádí.
I kvůli tomu, že v uplynulých pěti letech předchozí vlády velkou část domluvených reforem neuskutečnily, je však podle něj nyní potřebná kontrola věřitelských institucí.
Více Evropy
Schäuble zároveň zopakoval, že dlouhodobě by proces sjednocování v Evropské unii měl pokračovat. "Nyní vidíme, že samotná měnová unie nemůže fungovat bezproblémově. Musíme se tedy posunout dál a vytvořit politickou unii, například tím, že posílíme Evropskou komisi a Evropský parlament," popisuje. A připouští, že spousta Evropanů na tento krok ještě nemusí být připravená.
"Jsem si vědomý toho, že po zkušenostech z minulých let není jednoduché obhajovat více Evropy. Ale stále to nevzdávám," uvádí s tím, že základem je však dodržovat existující pravidla. Což také není jednoduché. "Když to děláme, tak jsme obviňováni z vytváření protektorátu nebo potlačování demokracie," doplňuje.
Ministr financí v rozhovoru pro Spiegel též uvedl, že minulý týden měl "naprosto plnou" emailovou schránku, přičemž v devadesáti procentech mu lidé vyjadřovali podporu. "Ještě nikdy jsme nezažil takovou vlnu souhlasu," dodává.