Schäuble pohrozil rezignací. Přiznal spory s Merkelovou

ČTK ČTK
18. 7. 2015 20:56
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble v rozhovoru pro německý týdeník Spiegel uvedl, že ačkoli řecký premiér Tsipras nyní koná proti svému přesvědčení, věří mu.
Wolfgang Schäuble prý nyní řeckému premiérovi Tsiprasovi věří.
Wolfgang Schäuble prý nyní řeckému premiérovi Tsiprasovi věří. | Foto: Reuters

Berlín - Kvůli neshodám ohledně řešení řecké krize je německý ministr financí Wolfgang Schäuble připraven v krajním případě podat demisi. Uvedl to v rozhovoru, který poskytl novému vydání časopisu Der Spiegel.

Kritiku vyvolal především jeho plán na dočasné vystoupení Řecka z eurozóny a následný odpis dluhů, který v rámci společenství zemí platících eurem není možný.

Nikdo nemůže politiky nutit, aby jednali v rozporu se svým přesvědčením, uvedl Schäuble v rozhovoru.

"Kdyby to někdo zkusil, mohl bych jít ke spolkovému prezidentovi a požádat o propuštění (z funkce)," dodal.

V rozhovoru rovněž přiznal, že se v uplynulých týdnech neshodoval s kancléřkou Angelou Merkelovou v názoru na záchranu Řecka. "To patří k demokracii, že mají lidé občas rozdílné názory," vysvětlil.

Tvrdě se ale Schäuble opřel do předsedy kolaiční Sociálnědemokratické strany (SPD) a ministra hospodářství Sigmara Gabriela, který nedávno popřel, že by souhlasil s Schäubleho plánem na pětileté vystoupení Řecka z eurozóny.

"Každá strana má své problémy," řekl. V koaliční vládě ale na sebe strany podle něj musí brát ohledy. "Vlastní problémy by se neměly řešit nepravdivými tvrzeními o jiných," dodal.

Řecký premiér Alexis Tsipras podle Schäubleho nyní chce "dělat opak toho, o co kdysi usiloval", což prý může vzbuzovat pochyby. "Ale nyní ujištění pana Tsiprase důvěřuji," dodal.

V páteční debatě v německém Spolkovém sněmu, který předcházel hlasování o zahájení jednání s Řeckem, ministr financí obhajoval svůj dosavadní postup během řecké krize i návrh na dočasný Grexit, tedy vystoupení Řecka z eurozóny.

Současná dohoda je podle něj posledním pokusem o řešení problému: "Jsem přesvědčen, že toto řešení může fungovat."

V souladu s očekáváním sněm v pátek schválil zahájení jednání s Řeckem o záchranném programu drtivou většinou. Proti se ale postavilo 60 poslanců Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové a její sesterské Křesťanskosociální unie (CSU), což představuje téměř pětinu společné frakce.

 

Právě se děje

Další zprávy