Dobyli jsme od islamistů už polovinu Rakky, hlásí arabsko-kurdská koalice

ČTK ČTK
27. 7. 2017 11:44
Teroristická organizace Islámský stát postupně přichází o svou baštu v Sýrii. Město Rakka už z poloviny dobyli bojovníci arabsko-kurdské aliance. Ty ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Při náletech koalice ale zároveň ve středu zemřelo 29 civilistů, uvedla Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).
Kurdský voják z YPG v Rakce.
Kurdský voják z YPG v Rakce. | Foto: Reuters

Damašek - Bojovníci arabsko-kurdské aliance, kterou ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy, už dobyli polovinu severosyrského města Rakka.

S odvoláním na sdělení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci ve válkou zmítané zemi sleduje z Londýna, o tom informovala agentura AFP.

Při náletech mezinárodní koalice podle SOHR zemřelo ve středu v Rakce 29 civilistů. "Je mezi nimi nejméně osm dětí," oznámil šéf organizace Ramí Abdar Rahmán.

"Syrské demokratické síly (SDF) mají navzdory tvrdému odporu organizace Islámský stát nyní pod kontrolou padesát procent města Rakka," dodal.

Nisrín Abdulláhová, mluvčí kurdské milice YPG, která tvoří součást sil SDF, krátce nato sdělila, že arabsko-kurdská koalice už má kontrolu nad 45 procenty Rakky, ale rychlost dobývání nového území se zpomalila. Islamisté totiž ve městě nastražili mnoho výbušných zařízení.

Jednotky SDF, jejichž členy jsou Arabové i Kurdové, poprvé vstoupily do tohoto severosyrského města na počátku června poté, co se jim ho podařilo prakticky obklíčit.

Rakka je baštou teroristické organizace Islámský stát v Sýrii.

Širší ofenziva s cílem dobýt Rakku pod názvem Hněv Eufratu začala loni v listopadu. Nejprve jednotky dobývaly okolní regiony v provincii. Vzdušnou a pozemní logistickou podporu včetně dodávek potřebných zbraní a munice zajišťují USA a jejich spojenci - západní i regionální.

Podle mezinárodní koalice bojující proti islamistům se v současnosti v Rakce zdržuje asi 2500 džihádistů. Ve městě podle odhadů OSN zároveň uvízlo zhruba 20 000 až 50 000 civilistů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy