Dobyli jsme od islamistů už polovinu Rakky, hlásí arabsko-kurdská koalice

ČTK ČTK
27. 7. 2017 11:44
Teroristická organizace Islámský stát postupně přichází o svou baštu v Sýrii. Město Rakka už z poloviny dobyli bojovníci arabsko-kurdské aliance. Ty ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Při náletech koalice ale zároveň ve středu zemřelo 29 civilistů, uvedla Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).
Kurdský voják z YPG v Rakce.
Kurdský voják z YPG v Rakce. | Foto: Reuters

Damašek - Bojovníci arabsko-kurdské aliance, kterou ze vzduchu podporuje mezinárodní koalice v čele se Spojenými státy, už dobyli polovinu severosyrského města Rakka.

S odvoláním na sdělení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci ve válkou zmítané zemi sleduje z Londýna, o tom informovala agentura AFP.

Při náletech mezinárodní koalice podle SOHR zemřelo ve středu v Rakce 29 civilistů. "Je mezi nimi nejméně osm dětí," oznámil šéf organizace Ramí Abdar Rahmán.

"Syrské demokratické síly (SDF) mají navzdory tvrdému odporu organizace Islámský stát nyní pod kontrolou padesát procent města Rakka," dodal.

Nisrín Abdulláhová, mluvčí kurdské milice YPG, která tvoří součást sil SDF, krátce nato sdělila, že arabsko-kurdská koalice už má kontrolu nad 45 procenty Rakky, ale rychlost dobývání nového území se zpomalila. Islamisté totiž ve městě nastražili mnoho výbušných zařízení.

Jednotky SDF, jejichž členy jsou Arabové i Kurdové, poprvé vstoupily do tohoto severosyrského města na počátku června poté, co se jim ho podařilo prakticky obklíčit.

Rakka je baštou teroristické organizace Islámský stát v Sýrii.

Širší ofenziva s cílem dobýt Rakku pod názvem Hněv Eufratu začala loni v listopadu. Nejprve jednotky dobývaly okolní regiony v provincii. Vzdušnou a pozemní logistickou podporu včetně dodávek potřebných zbraní a munice zajišťují USA a jejich spojenci - západní i regionální.

Podle mezinárodní koalice bojující proti islamistům se v současnosti v Rakce zdržuje asi 2500 džihádistů. Ve městě podle odhadů OSN zároveň uvízlo zhruba 20 000 až 50 000 civilistů.

 

Právě se děje

před 19 minutami

V rozvodněné řece na Slovensku se utopily tři ženy, snažily se zachránit psy

Tři ženy přišly o život v rozvodněné řece ve městě Revúca na středním Slovensku, když se ve středu pokusily zachránit před záplavami psy z útulku. Novinářům to ve čtvrtek řekl premiér Peter Pellegrini.

Policie původně informovala o jedné oběti v rozvodněné řece a ještě ráno uvedla, že po dalších dvou pohřešovaných ženách pátrá. "Žel, všechny tři, je to již potvrzeno, o svůj život v rozvodněné řece přišly," řekl později Pellegrini.

V důsledku vydatných lijáků a vichru se kvůli popadaným stromům vylila z koryta řeka Muráň, která teče nedaleko útulku. Když se do něj dostala voda, zveřejnily jeho pracovnice prosbu o pomoc. Autem přijely pomoci jejich kolegyně z útulku v Rožňavě, naložily psy, ale na zpáteční cestě se ztratily. Jedna z nich stihla zavolat na tísňovou linku, že se topí, pak bylo spojení přerušeno.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 20 minutami

Student školy na východě Ruska střílel na spolužáky, jednoho z nich zabil

Jednoho člověka zabil a další tři zranil útočník, který ve čtvrtek střílel na stavební škole ve východoruském Blagověščensku. Policie podle agentury TASS uvedla, že motivem mladíka, který byl studentem školy a který poté spáchal sebevraždu, byly zřejmě spory se spolužáky.

"Na místě jsme našli těla dvou mladých lidí včetně útočníka," uvedla místní pobočka ruského ministerstva vnitra. Dodala, že zbraň měl registrovanou 19letý muž, který je považován za střelce. Útočníkovou obětí je rovněž 19letý student.

V nemocnici skončili tři mladí lidé ve věku 17, 19 a 20 let, všichni museli podle oblastních úřadů podstoupit operaci. Dva z nich jsou podle lékařů ve vážném stavu, mají četná střelná poranění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy