Evropa má jmenný seznam 173 islamistů, kteří v ní chtějí zaútočit. Každý bojovník dostal číslo

Zahraničí Zahraničí
22. 7. 2017 18:49
Interpol má seznam 173 jmen islamistů, kteří podle něj představují hrozbu v podobě sebevražedných atentátů v Evropě. O listině informoval britský list The Guardian. Interpol jména osob získal od amerických tajných služeb. Na konci května je předal evropským úřadům, které nyní žádá o spolupráci při monitorování těchto osob.
Vlajka Islámského státu.
Vlajka Islámského státu. | Foto: Reuters

Washington - Interpol sestavil seznam celkem 173 bojovníků Islámského státu, kteří by podle této mezinárodní policejní organizace mohli být vycvičeni speciálně k sebevražedným útokům v Evropě

Podle Interpolu by se tito teroristé mohli chtít mstít za svou porážku na Blízkém východě, jak informuje britský list The Guardian.

Interpol listinu vytvořil na základě informací od amerických tajných služeb. Tajné služby USA je získaly "prostřednictvím důvěryhodných kanálů" během operací v Sýrii a Iráku

Policejní organizace pak databázi koncem května přeposlala evropským bezpečnostním úřadům.

Zatím neexistují žádné přímé důkazy o tom, že by se některá z osob na seznamu pohybovala na území Evropy. Interpol ale zároveň požádal země Evropské unie, aby o jednotlivých jménech poskytly veškeré informace, které mají k dispozici. Pro bezpečnostní složky je ale situace o to složitější, že extrémisté se často kryjí nepravými identitami a mají falešné pasy.

V databázi podezřelých figurují nejen jména radikálů, ale například i data, kdy se přidali do řad Islámského státu, jejich fotografie nebo jména jejich matek. 

Každému bojovníkovi taky Interpol přiřadil identifikační číslo, aby jednotlivé členské země EU mohly informace snadno sdílet.

V roce 2015 se podle OSN nacházelo v Iráku a Sýrii 20 000 zahraničních bojovníků, čtyři tisíce z nich přišly z Evropy. Až doposud ale neexistoval žádný konkrétní seznam osob, včetně těch narozených na Blízkém východě, které by úřady identifikovaly jako potenciální sebevražedné atentátníky. 

Jak píše The Guardian, jak rychle a jestli se tito bojovníci přesunou do Evropy, bude nyní záležet především na tom, jestli se pokusí vytvořit novou základnu v Sýrii. Islamisté totiž pomalu ztrácejí i město Rakka, které je jejich poslední významnou baštu v Sýrii. Zároveň Islámský stát taky v červenci utrpěl definitivní porážku v Mosulu na severu Iráku.

Porážkou Islámského státu v Mosulu jeho existence nekončí, stále pod jeho vlajkou bude někdo bojovat, tvrdí bezpečnostní expert Tomáš Pojar. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

před 1 hodinou

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy