Kuriozní žháři: Francouz, který rád sledoval boj s ohněm, italský hasič, jenž si chtěl víc vydělat

ČTK ČTK
11. 8. 2017 22:56
Francouzská policie vyšetřuje možné žhářství u několika požárů, které postihly jih země. K založení asi deseti ohňů se přiznal devatenáctiletý mladík, kterému hrozí až 15 let vězení. V Itálii policisté zatkli dobrovolného hasiče, který založil několik požárů na severu země. Vracel se pak vždy na stanici, ohlásil poplach a na místo vyjel s kolegy hasit. Podle vyšetřovatelů založil od roku 2014 do letošního března nejméně sedm požárů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Ve Francii bylo zahájeno vyšetřování úmyslné zakládání několika požárů, které postihly jih země od května do června. Hlavním podezřelým je devatenáctiletý mladík, který se přiznal k založení asi deseti ohňů. Shořelo při nich 100 hektarů porostu a byla zničena desítka aut. Bude-li muž usvědčen, hrozí mu podle francouzských soudních zdrojů až 15 let vězení.

Podle serveru LaProvence je vyšetřovaný podezřelý ze založení 16 požárů v období mezi 25. květnem a 24. červnem. Přiznal se jen k části z nich. Ráno byl předveden před prokurátora v Aix-en-Provence.

Požáry, které se mu připisují, pustošily oblasti v okolí Istres a Fos-sur-mer, jež se nacházejí západně od Marseille. Do pátrání po pyromanovi byly nasazeny čtyři desítky vyšetřovatelů. Server France Bleu Provence napsal, že dopadeného muže zjevně oheň fascinuje. Obešel se jen s jedním zapalovačem a dělalo mu potěšení sledovat, jak záchranáři a hasiči s ohněm bojují.

V Itálii vyšetřuje policie poněkud kuriózější případ, požáry tam zakládal dobrovolný hasič. Jeho činy zaznamenala bezpečnostní kamera. Zadrženým pyromanem je osmadvacetiletý muž, který podle kamerových záběrů zapaloval živé ploty a popelnice. Vracel se pak vždy na stanici, ohlásil poplach a na místo vyjel s kolegy hasit. Podle vyšetřovatelů založil od roku 2014 do letošního března nejméně sedm požárů.

Vyšetřují se i případy úmyslného založení požárů na jihu Itálie. Na Sicílii kvůli tomu v pondělí policie zadržela 15 dobrovolných hasičů. Jejich motivací byly zřejmě peníze, protože při výjezdu k ohni dostávali deset eur (260 Kč) za hodinu.

Šéf svazu italských hasičů řekl, že se musí provádět "pečlivější psychologický výběr" lidí, kteří se k hasičským sborům hlásí. Rozpočtové škrty vedly ke snížení počtu profesionálů v tomto oboru, takže jsou sbory nuceny nabírat dobrovolníky.

Obě země v poslední době sužují rozsáhlé lesní požáry kvli mimořádnému suchu a vysokým teplotám.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy