Kuriozní žháři: Francouz, který rád sledoval boj s ohněm, italský hasič, jenž si chtěl víc vydělat

ČTK ČTK
11. 8. 2017 22:56
Francouzská policie vyšetřuje možné žhářství u několika požárů, které postihly jih země. K založení asi deseti ohňů se přiznal devatenáctiletý mladík, kterému hrozí až 15 let vězení. V Itálii policisté zatkli dobrovolného hasiče, který založil několik požárů na severu země. Vracel se pak vždy na stanici, ohlásil poplach a na místo vyjel s kolegy hasit. Podle vyšetřovatelů založil od roku 2014 do letošního března nejméně sedm požárů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Ve Francii bylo zahájeno vyšetřování úmyslné zakládání několika požárů, které postihly jih země od května do června. Hlavním podezřelým je devatenáctiletý mladík, který se přiznal k založení asi deseti ohňů. Shořelo při nich 100 hektarů porostu a byla zničena desítka aut. Bude-li muž usvědčen, hrozí mu podle francouzských soudních zdrojů až 15 let vězení.

Podle serveru LaProvence je vyšetřovaný podezřelý ze založení 16 požárů v období mezi 25. květnem a 24. červnem. Přiznal se jen k části z nich. Ráno byl předveden před prokurátora v Aix-en-Provence.

Požáry, které se mu připisují, pustošily oblasti v okolí Istres a Fos-sur-mer, jež se nacházejí západně od Marseille. Do pátrání po pyromanovi byly nasazeny čtyři desítky vyšetřovatelů. Server France Bleu Provence napsal, že dopadeného muže zjevně oheň fascinuje. Obešel se jen s jedním zapalovačem a dělalo mu potěšení sledovat, jak záchranáři a hasiči s ohněm bojují.

V Itálii vyšetřuje policie poněkud kuriózější případ, požáry tam zakládal dobrovolný hasič. Jeho činy zaznamenala bezpečnostní kamera. Zadrženým pyromanem je osmadvacetiletý muž, který podle kamerových záběrů zapaloval živé ploty a popelnice. Vracel se pak vždy na stanici, ohlásil poplach a na místo vyjel s kolegy hasit. Podle vyšetřovatelů založil od roku 2014 do letošního března nejméně sedm požárů.

Vyšetřují se i případy úmyslného založení požárů na jihu Itálie. Na Sicílii kvůli tomu v pondělí policie zadržela 15 dobrovolných hasičů. Jejich motivací byly zřejmě peníze, protože při výjezdu k ohni dostávali deset eur (260 Kč) za hodinu.

Šéf svazu italských hasičů řekl, že se musí provádět "pečlivější psychologický výběr" lidí, kteří se k hasičským sborům hlásí. Rozpočtové škrty vedly ke snížení počtu profesionálů v tomto oboru, takže jsou sbory nuceny nabírat dobrovolníky.

Obě země v poslední době sužují rozsáhlé lesní požáry kvli mimořádnému suchu a vysokým teplotám.

 

Právě se děje

Další zprávy