Žena zapálila dům se spící matkou, soud zrušil rozsudek

ČTK ČTK
19. 3. 2013 13:25
Podle Nejvyššího soudu přetrvávají pochybnosti, že chtěla žena požárem matku zabít

Brno - Nejvyšší soud (NS) zrušil rozsudek nad ženou ze Svitavska, jež úmyslně založila požár rodinného domu.

Podle obžaloby tak chtěla zavraždit svou spící matku, která nakonec požár přežila bez úhony. Podle NS přetrvávají pochybnosti o tom, zda cílem žhářky skutečně byla matčina smrt.

Původně si měla dcera odpykat 8,5 roku ve vězení, nyní ale musí případ znovu řešit Krajský soud v Hradci Králové.

Nejvyšší soud zdůraznil, že obě ženy hořící dům bez potíží opustily a matka se ještě stihla vrátit pro peníze. Řada okolností prý zpochybňuje dceřin vražedný úmysl.

"Je namístě v těchto souvislostech uvést, že pokud by se pevně k takovému úmyslnému jednání odhodlala, zjevně by jí v tom nemohlo nic zabránit," stojí v usnesení NS, který do nového rozhodnutí krajského soudu propustil žhářku na svobodu.

Událost se odehrála loni v lednu. Dcera podle spisu vypila 1,5 litru vína, pohádala se s matkou a měly také potyčku. Když poté matka spala, pokusila se dcera nejprve zapálit dříví složené venku u zdi domu. Pak se jí podařilo zapálit schodiště uvnitř budovy.

Výpovědi matky a dcery o dalším průběhu události se rozcházejí. Neshodují se například v tom, kdo zavolal hasiče, ani v tom, zda si matka sama všimla plamenů, nebo ji dcera probudila.

Při příjezdu hasičů byla půda v plamenech. Požár způsobil škodu téměř 800 000 korun.

Žena: chtěla jsem, aby mě vzali na vědomí

V dovolání k Nejvyššímu soudu dcera uvedla, že chtěla založením požáru "demonstrovat svou existenci, aby ji matka a sourozenci vůbec vzali na vědomí".

Jednala prý v zoufalství a myslela při tom na křivdu, jíž se na ní rodina dopouštěla. Pokud by skutečně chtěla matku zavraždit, měla k tomu podle obhajoby mnoho jiných příležitostí.

Podle Nejvyššího soudu musí nyní hradecký soud postavit na jisto, že dcera jednala úmyslně a že cíleně směřovala k dokonání vraždy.

Pokud by důkazy k takovému závěru nestačily, musel by soud zvážit jinou právní kvalifikaci činu.

 

Právě se děje

Další zprávy