"Situace v Ouagadougou zůstává napjatá. Doporučujeme všem, aby omezili svůj pohyb po městě," uvedla v prohlášení francouzská ambasáda.
Osud sesazeného prezidenta Paula-Henriho Damiby, který se v lednu dostal k moci rovněž převratem, je stále nejasný, uvádí AFP. Vojenský převrat v sobotu odsoudily Africká unie, Hospodářské společenství západoafrických států i Evropská unie.
Hospodářské společenství západoafrických států prohlásilo, že "znovu zdůrazňuje, že se staví proti jakémukoli převzetí či držení moci neústavními způsoby", píše BBC.
Předseda komise Africké unie Moussa Faki Mahamat také poukázal na neústavnost jednání junty v Burkině Faso a vyzval ji, aby "zastavila akty násilí vůči civilnímu obyvatelstvu, veřejným svobodám a lidským právům".
Taktéž šéf evropské diplomacie Josep Borrell v sobotu převrat kritizoval, konkrétně zmařené snahy, "které vynaložilo Hospodářské společenství západoafrických států na zavedení systému civilní vlády" v Burkině Faso.
The Chairperson of the African Union Commission @AUC_MoussaFaki unequivocally condemns the second takeover of power by force in Burkina Faso.
— African Union (@_AfricanUnion) October 1, 2022
@ https://t.co/g8HWTu6UVT pic.twitter.com/biLIlEqXJH
Novou hlavou státu je nyní podle armády kapitán Ibrahim Traoré, bývalý velitel sboru dělostřeleckého pluku Kaya na severu země, který více než jiné části Burkiny Faso sužovaly útoky džihádistů. Právě neschopnost Damiby vzepřít se islamistickým povstalcům uvedl Traoré v pátek večer v televizním a rozhlasovému projevu jako hlavní důvod vojenského převratu.
Lídři obou letošních pučů své jednání zdůvodnili špatným stavem národní bezpečnosti. Burkina Faso má kontrolu nad asi 60 procenty svého území, uvádějí experti citovaní stanicí Al Džazíra. Od získaní nezávislosti v roce 1960 zažila země osm úspěšných převratů.
V Ouagadougou se v pátek rozléhala střelba a v blízkosti prezidentského paláce byl slyšet silný výbuch.
Jednotky junty v sobotu nadále blokovaly budovy národní televize a náměstí Place de la Nation v centru metropole. Vojáci také zavedli zákaz vycházení mezi 21:00 a 05:00, oznámili uzavření vzdušných i pozemních hranic země, jakož i pozastavení platnosti ústavy a rozpuštění vlády i zákonodárného sboru.