Bangui - Středoafrickou republiku ve čtvrtek navštívili zástupci haagského Mezinárodního trestního soudu (ICC), který zahájil vyšetřování válečných zločinů nebo zločinů proti lidskosti spáchaných v konfliktu v této zemi. Informovala o tom agentura AFP.
"Ve Středoafrické republice byly od roku 2012 spáchány závažné trestné činy," řekl vedoucí oddělení odboru mezinárodní spolupráce ICC Amadi Bahn při tiskové konferenci v Bangui.
ICC prověřuje stovky vražd, případy znásilnění a sexuálního otroctví, ničení majetku, drancování, mučení, vynuceného vystěhovávání nebo verbování a používání dětských vojáků.
Násilí se nedaří zastavit
Středoafrickou republikou sužuje násilí od loňského březnového převratu, za nímž stálo islamistické hnutí Séléka vedené Michelem Djotodiou. Ten se stal prvním muslimským prezidentem této převážně křesťanské země.
V polovině ledna ale pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimskou menšinou a křesťanskou většinou.
Násilí se stále nedaří zastavit a často jsou jeho terčem i humanitární pracovníci.
Kromě 6 000 členů mezinárodního afrického kontingentu MISCA, který tvoří vojáci ze zemí Africké unie, je ve Středoafrické republice za účelem zklidnění situace také 2 000 francouzských vojáků. Do léta by k nim mělo přibýt asi 800 vojáků z mise Evropské unie.
Krvavé střety mezi křesťany a muslimy začaly loni v březnu. OSN odhaduje, že kvůli násilnostem muselo své domovy opustit přes 650 000 lidí, asi 300 000 jich uprchlo do sousedních zemí.