Jihokorejská armáda informovala, že nejprve vletěla tři ruská letadla - dva bombardéry Tu-95 a jeden letoun včasné výstrahy A-50 - do takzvaného identifikačního pásma protivzdušné obrany východně od Korejského poloostrova. Jedno z nich následně vletělo i do vzdušného prostoru Jižní Koreje.
Místní vojsko vyslalo do vzduchu okamžitě vlastní stíhačky F-15 a F-16, které vypálily 80 varovných výstřelů a deset takzvaných flér, tedy klamných cílů ke zmatení infračervených čidel navádění protiletadlových raket.
Ruský letoun A-50 po výstřelech odletěl, podle armády se ale později do jihokorejského vzdušného prostoru opět vrátil. Stíhačky východoasijského státu vypálily 280 varovných výstřelů a desítku flér. Ani v jednom případu ruské letadlo palbu neopětovalo.
Ruské vojenské letadlo narušilo vzdušný prostor nad malými ostrůvky východně od Korejského poloostrova, o které vede Soul dlouhodobý spor s Tokiem. Jihokorejci nazývají tato neobydlená skaliska Tokdo, Japonci jim říkají Takešima.
Ruské ministerstvo obrany jihokorejskou verzi incidentu popřelo. Podle agentury TASS ujistilo, že dva ruské strategické bombardéry Tu-95MS při letu nad neutrálními vodami Japonského moře nenarušily hranice jiných států, let probíhal více než 25 kilometrů od ostrovů Tokdo (Takešima) a nenarušil hranice Jižní Koreje.
Její stíhačky F-16 ale podnikly "řadu neprofesionálních manévrů" a "ohrozily bezpečnost" ruských bombardérů. Podle ministerstva to nebylo poprvé, co se jihokorejští letci neúspěšně pokoušeli zabránit letům ruského letectva nad neutrálními vodami Japonského moře v oblasti, kterou Jižní Korea sama prohlásila za jakési identifikační pásmo protivzdušné obrany.
Ruská letadla ovšem nebyla jediná, která v úterý narušila identifikační pásmo protivzdušné obrany Jižní Koreje. Podle Soulu do něj totiž spolu s ruskými stroji vletěly bez povolení také dva čínské armádní letouny.
Jihokorejské ministerstvo obrany uvedlo, že si hodlá předvolat zástupce ruského a čínského velvyslanectví v Soulu, aby oficiálně protestovalo.