Do Etiopie se sjeli dárci pomoci, vybrali 500 milionů

Petr Jemelka Petr Jemelka
25. 8. 2011 16:02
Pro Africký roh jsou potřeba zhruba dvě miliardy dolarů
Foto: Reuters

* Česká nezisková organizace Člověk v tísni vyhlásila na pomoc sužovanému Somálsku zvláštní sbírku. * Pomoci můžete na Sbírkové konto - 7069 7069/0300 - nebo formou DMS ve tvaru: DMS(mezera)SOS(mezera)SOMALSKO na číslo 87777. Cena dárcovské DMS je třicet korun.

Addis Abeba - V etiopském hlavním městě začala dárcovská konference Africké unie (AU). Jejím účelem je sehnat pomoc pro země Afrického rohu, které vinou extrémního sucha postihl hladomor.

Smrt hladem hrozí v Somálsku, Etiopii a Keni dvanácti milionům lidí. Životy desítek tisíc Afričanů už si hladomor vyžádal. 

Humanitární a mezinárodní organizace pojem hladomor používají velmi opatrně a zřídka. Jedná se o nejvážnější možný nedostatek potravy, který vede v zasažené oblasti k hromadnému vymírání obyvatel a šíření infekčních nemocí.

Členské státy AU už přislíbily uvolnit na pomoc hladovějícím zemím 500 milionů dolarů, podle expertů Organizace spojených národů je to ale málo. Bude třeba ještě půl druhé miliardy.

Další kritiku mezinárodního společenství si vysloužila AU za to, že dárcovskou konferenci uspořádala více než měsíc poté, co OSN konstatovala, že v Somálsku panuje hladomor, a o tři týdny později, než původně plánovala.

Smrt hlady hrozí každému druhému Somálci

Jedná se o nejhorší potravinovou krizi na africkém kontinentu od hladomoru, který postihl Somálsko v letech 1991-1992. V Somálsku potřebuje akutní potravinovou pomoc každý druhý obyvatel.

"Apeluji na všechny, aby pomohli zachránit život našim bratrům a sestrám v Africkém rohu finančně i materiálně," uvedl šéf africké komise Jean Ping a obrátil se nejen na vlády afrických zemí, ale i na vedení nadnárodních koncernů, které v Africe působí. Jmenovitě na Coca-Colu, Unilever, British American Tobacco nebo Shell.

Africká unie, kterou tvoří čtyřiapadesát členských zemí, je podle kritiků bezzubou organizací, která není schopna zajistit pomoc. Teď po svržení Muammara Kaddáfího je navíc bez štědrého zdroje peněz z libyjské ropy. Kaddáfí mimochodem AU v letech 2009 a 2010 předsedal.

Například Jihoafrická republika, která je vzhledem k poměrům na černém kontinentě bohatou zemí a produkuje třetinu HDP celé Afriky, přislíbila pouhý milion dolarů. A navíc dosud uvolnila jen polovinu z přislíbené částky. 

Egypt slíbil více než 16 milionů, Alžírsko 10 milionů, Rovníková Guinea 2,8 milionu a Gabon 2,5 milionu. Ani to nestačí.

Naštěstí ale pomáhá celý svět. Organizace islámských zemí pošle 350 milionů dolarů. Největší měrou pomáhají Spojené státy následované Velkou Británií, Japonskem, Čínou a Británií.

Nicméně přestože byla reakce Africké unie pomalá a liknavá, jedná se o důležitý první krok. Dárcovskou konferenci uspořádala AU poprvé v historii.

 

Právě se děje

Další zprávy