Do Dachau se vrátila brána s nápisem Arbeit macht frei. Před dvěma lety ji někdo ukradl

ČTK ČTK
22. 2. 2017 15:49
Před více než dvěma lety neznámí zloději ukradli v Dachau vstupní bránu s nápisem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje). Nyní se brána vrátila, koncem loňského roku ji totiž našli v Norsku. Mřížové dveře z areálu nejstaršího nacistického koncentračního tábora jsou asi metr široké a dva metry vysoké. Brána bude nově vystavena ve stálé expozici, kde ji návštěvníci poprvé mohou spatřit 29. dubna na 72. výročí osvobození koncentračního tábora. U vstupu do bývalého tábora bude nadále její kopie, kterou nechali zhotovit po odcizení originálu.
Do Dachau se vrátila ukradená brána s nápisem Arbeit macht frei.
Do Dachau se vrátila ukradená brána s nápisem Arbeit macht frei. | Foto: Reuters

Berlín - Do bývalého nacistického koncentračního tábora Dachau se ve středu po více než dvou letech vrátila vstupní brána s nápisem Arbeit macht frei (Práce osvobozuje).

Na konci roku 2014 ji někdo ukradl. Železná brána s nechvalně proslulým textem se našla koncem loňského roku v Norsku.

Asi metr široké a dva metry vysoké mřížové dveře z areálu nejstaršího nacistického koncentračního tábora ukradli v noci na 2. listopadu 2014 neznámí zloději. Ani přes rozsáhlé pátrání ve více zemích a vypsanou odměnu 10 000 eur (270 000 Kč) za jejich dopadení se je zatím nepodařilo chytit.

Brána se nakonec v poměrně dobrém stavu našla na okraji norského Bergenu, když na ni policii upozornil anonym. Vyšetřovatelé se domnívají, že ji tam zloději nechali, protože případ vyvolal velkou pozornost, a oni se obávali, že budou časem prozrazeni.

Ve středu krátce po poledni se stokilogramový symbol nacistických zločinů, který už byl v posledních dnech pod přísným dohledem policie v Bavorsku, vrátil do Dachau.

"Brána symbolizovala a symbolizuje ponižování člověka nacistickou diktaturou," řekl při této příležitosti bavorský ministr školství a kultury Ludwig Spaenle.

Brána bude nově vystavena ve stálé expozici, kde ji návštěvníci poprvé mohou spatřit 29. dubna na 72. výročí osvobození koncentračního tábora. U vstupu do bývalého tábora bude nadále její kopie, kterou nechali provozovatelé místního památníku a muzea zhotovit po odcizení originálu.

Přes 40 tisíc mrtvých

První vězni prošli vstupem do tábora 22. března 1933 - necelé dva měsíce poté, co se Adolf Hitler stal říšským kancléřem.

Před válkou putovali do Dachau skuteční i domnělí nepřátelé režimu - komunisté, sociální demokraté, odboráři. K nim postupně přibyli lidé označovaní za podvratné živly: Svědkové Jehovovi, duchovní, Romové, homosexuálové a další. Židy, kteří nakonec tvořili asi třetinu vězněných, začali nacisté hromadně internovat po takzvané Křišťálové noci v listopadu 1938.

Zařízení, kterým za 12 let existence prošlo nejméně 200 000 lidí, z nichž asi 41 500 zahynulo, sloužilo jako model pro další koncentrační a vyhlazovací tábory zřizované nacisty po celé Evropě. Vězni v Dachau se dočkali osvobození 29. dubna 1945, když k městu postoupila americká armáda, která tam nalezla více než 30 000 zubožených lidí.

Z okna jsem se dívala na vlnu německých vojáků, vypadali jako černí mravenci, o okupaci jsme nic nevěděli, říká Zdenka Fantlová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy