Útok na Kapitol má pátou oběť, zemřel policista. Trump slíbil poklidné předání moci

Přenos skončil
Středeční útok na Kapitol má již pátou oběť, svým zraněním podlehl zasahující policista. Končící americký prezident Donald Trump násilí odsoudil a prohlásil, že se nyní bude soustředit na hladké předání moci jeho nástupci Joe Bidenovi. Dramatickou situaci v USA sledujeme on-line.
Obsazení Washingtonského kapitolu demonstranty | Video: Reuters
Přenos skončil

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Středeční násilnosti si vyžádaly pět životů, poslední potvrzenou obětí je policista, který utrpěl při potyčce s davem zranění, v nemocnici jim podlehl.
 • Končící americký prezident Donald Trump násilí odsoudil, ačkoliv stále trvá na tom, že volby vyhrál. Uvedl však, že předání moci jeho nástupci proběhne hladce. Joe Biden má do funkce nastoupit 20. ledna.
 • Dvě ministryně Trumpovy vlády podaly demisi. Trumpa viní z podněcování vzpoury.
 • Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová vyzvala k okamžitému odvolání Trumpa z funkce. Takovou pravomoc má však pouze viceprezident Mike Pence, který oznámil, že ji nevyužije.
 • Nedostatečný zásah policie bude prošetřovat Kongres. Mnozí upozorňují na nepoměr mezi tím, v jaké síle byli policisté nasazeni při poklidných demonstracích proti rasovému násilí a nyní.
06:39

Policie amerického Kapitolu oficiálně oznámila, že středeční násilí má pátou oběť - policistu Briana Sicknicka, který pro ni pracoval od roku 2008. Sicknick zasahoval během středečních násilností v Kapitolu, kde se dostal do fyzického střetu s příznivci prezidenta Trumpa a utrpěl přitom zranění. Poté, co se vrátil na oddělení, zkolaboval a zdravotníci ho převezli do nemocnice, cituje televize ABC policii. Ve čtvrtek v noci zraněním podlehl. Jeho smrt bude vyšetřovat metropolitní policie.

06:19

Policie chránící americký Kapitol popřela informaci některých prestižních amerických médií o úmrtí jednoho ze členů policejního sboru v důsledku středečních násilností na půdě Kongresu. O smrti policisty informovaly s odvoláním na několik svých zdrojů například CNN nebo The New York Times. Oznámil ji rovněž na svém twitterovém účtu kongresman Dean Phillips. Policie však v následném prohlášení uvedla, že několik policistů bylo zraněno a někteří hospitalizováni, nikdo však nezemřel. Bilance útoku na budovu Kapitolu tak zůstává na čtyřech mrtvých.

06:18 Republikánská strana slon

Kvůli středečnímu útoku na Kapitol rezignovala na svou funkci už druhá členka vlády prezidenta Donalda Trumpa. Po ministryni dopravy Elaine Chaové dnes odeslala rezignační dopis ministryně školství Betsy DeVosová.

"Nelze nevidět, jaký dopad měla vaše rétorika na situaci," napsala Trumpovi v rezignačním dopisu DeVosová. Dodala, že středeční události ve Washingtonu pro ni byly "bodem zlomu". Miliardářka DeVosová byla ve funkci ministryně školství už od února 2017.

06:17

Viceprezident Mike Pence nehodlá využít 25. dodatku americké ústavy, aby zbavil funkce prezidenta Donalda Trumpa. S odvoláním na své zdroje o tom dnes informovaly list The New York Times a server Business Insider. Agentuře Reuters informaci potvrdil i jeden z Penceových poradců. K odvolání Trumpa po středečním vniknutí jeho příznivců do budovy Kapitolu vyzvala mimo jiné předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. K její výzvě se připojila řada demokratů, ale i někteří republikáni.

Jeden z článků 25. ústavního dodatku řeší situaci, v níž prezident není schopen vykonávat svou práci, ale sám neodstoupí. Navrhovatelé dodatku měli na mysli situaci, kdy je prezidentova schopnost oslabena fyzickou či mentální nemocí. V širší interpretaci se ovšem uvádí, že se dá tato pasáž použít i v situaci, kdy se prezident chová nebezpečným způsobem.

Využít 25. ústavního dodatku může americký viceprezident, který musí mít na své straně většinu vlády. Po sesazení prezidenta by se právě on ujal úřadu hlavy státu.

06:15 Americký prezident Donald Trump.

Americký prezident Donald Trump odsoudil středeční vpád svých příznivců do budovy Kapitolu ve Washingtonu. Ve videu, které dnes zveřejnil na Twitteru, uvedl, že jej pobouřilo "odporné" násilí, které události provázelo. 

"Jako všichni Američané jsem pobouřený násilím, bezprávím a chaosem," uvedl Trump. Spojené státy musí podle něj být vždy "národem práva a pořádku". "Nereprezentujete naši zemi," vzkázal prezident účastníkům útoku na budovu Kapitolu.

Po listopadových prezidentských volbách nastal podle Trumpa čas na "zklidnění vášní a uklidnění". Prezidentova kampaň podle něj usilovala všemi možnými právními prostředky o napadení volebních výsledků. "Mým jediným cílem bylo zajistit integritu hlasování," řekl a dodal, že tím hájil americkou demokracii.

Po potvrzení výsledků prezidentských voleb Kongresem se nyní pozornost prezidenta podle jeho slov bude soustředit na zajištění hladkého a spořádaného předání moci nové administrativě, která nastoupí po inauguraci Joea Bidena 20. ledna. "Tento okamžik volá po zhojení ran a smíření," dodal. Boj proti pandemii koronaviru a obnova amerického hospodářství bude podle Trumpa vyžadovat spolupráci všech Američanů.

"Vím, že jste zklamaní, ale chci, abyste věděli, že naše neuvěřitelná cesta teprve začala," vzkázal na závěr proslovu svým podporovatelům.

06:11 Americký prezident Donald Trump.

Mluvčí Bílého domu odsoudila ve jménu prezidenta Donalda Trumpa a jeho vlády "co možná nejostřeji" středeční vniknutí Trumpových příznivců do Kapitolu. Kayleigh McEnanyová v krátkém prohlášení označila "za celý Bílý dům" násilí, které události provázelo, za "odpudivé, trestuhodné a v rozporu s americkými hodnotami". 

McEnanyová uvedla, že Bílý dům je odhodlán předat moc administrativě příštího prezidenta Joea Bidena "spořádaně". "Nyní je načase, aby se Amerika sjednotila," řekla.

22:32

Washingtonská policie po středečních násilnostech zatkla už více než 90 lidí. Informovala o tom dnes agentura AP. Podle prokurátora federálního distriktu metropole Washingtonu Michaela Sherwina by mohli zadržení čelit obžalobě i z podněcování ke vzpouře či výtržnictví.

Podle Sherwina zmizely věci během středečních událostí z několika kanceláří v Kapitolu. Kvůli některým ukradeným předmětům panují obavy o národní bezpečnost.

Sherwin uvedl, že stovky lidí nyní vyhodnocují fotografie a videa pořízená ve středu v Kapitolu, která se objevila na sociálních sítích. Cílem je "pohnat před spravedlnost" lidi, kteří se dopustili při vpádu do budovy trestných činů. Pokud se prokáže spoluúčast členů ochranky Kapitolu, dočkají se podle Sherwina obžaloby i oni.

22:31

Přečtěte si, co napsala americká média o ženě zastřelené v Kapitolu:

22:01

Úřadující ministr obrany USA Chris Miller odsoudil středeční násilí až dnes. "Včerejší násilnosti v Kapitolu jsou trestuhodné a odporují zásadám ústavy Spojených států. Naše republika mohla být včera narušena, ale kongresmani ve svém odhodlání dokončit práci nezakolísali," řekl Miller. Dodal, že Pentagon zajistí poklidné předání moci Bidenovi.

20:37

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová dnes vyzvala k okamžitému odvolání prezidenta Donalda Trumpa prostřednictvím 25. ústavního dodatku. Uvedla přitom, že prezident podnítil středeční vpád svých stoupenců do sídla Kongresu. Informovala o tom agentura Reuters, která události posledního dne popsala jako útok na americkou demokracii.

"Včera prezident Spojených států podnítil ozbrojenou vzpouru proti Americe," řekla Pelosiová novinářům v Kapitolu. Výtržníky, kteří do Kapitolu vnikli, označila za teroristy. Podle agentury AP Pelosiová bude usilovat také o odvolání šéfa pořádkových sil Kapitolu.

20:11 Zvolený americký prezident Joe Biden.

Zvolený americký prezident Joe Biden dnes označil středeční útok na Kapitol za nejčernější den v dějinách USA. Končícího prezidenta Donalda Trumpa obvinil z podněcování k násilí a podrývání demokracie prostřednictvím svých výroků a zpochybňováním volebních výsledků.

Ti, kdo ve středu pustošili Kapitol, podle něj jsou lůza. Trump podle něj zneužil tento rabující dav ve snaze umlčet hlas amerických voličů. "Neodvažujte je nazývat protestujícími. Byla to rabující sběř, buřiči, domácí teroristé. Tak to je," řekl Biden. Kongres dnes s konečnou platností potvrdil Bidena vítězem voleb, Trump zůstává přesvědčen, že volby vyhrál sám.

20:04 Republikánská strana slon

Americká ministryně dopravy Elaine Chaová po středečním útoku na Kapitol oznámila svou rezignaci. Informovala o tom agentura Reuters.

19:44 Americký prezident Donald Trump.

Mluvčí Bílého domu Judd Deere vydal ke středečním událostem v Kapitolu prohlášení s kondolencí rodinám obětí. Informovala o tom televize CNN. Do sídla amerického Kongresu ve středu vtrhl dav stoupenců Donalda Trumpa poté, co je k tomu prezident, který ve své řeči opět bez důkazů mluvil o zmanipulovaném výsledku prezidentských voleb, sám pobídl. Později Trump své příznivce prostřednictvím videa požádal, aby se vrátili domů. Nadále ale trval na tom, že volby vyhrál. 

19:40

Kdo jsou lidé, kteří včera útočili na Kapitol? Zde je jejich přehled z dílny Aktuálně.cz:

19:38

Při středečních nepokojích v sídle amerického Kongresu byl z kanceláře demokratického senátora Jeffa Merkleyho ukraden laptop. S odkazem na sdělení politika o tom informoval zpravodajský web CNN.

Merkley na Twitteru uvedl, že mu "výtržníci prakticky vyrvali dveře z pantů", přestože byly odemčené. Strhávali podle něj věci ze zdí, včetně díla známého umělce. Ukradli notebook z pracovního stolu a zůstala po nich vlajka s nápisem Trump 2020 a cigaretové špačky.

"Stopy po ničení a rabování. To, co se stalo, byl útok domácích teroristů, kteří zaútočili na Kapitol a byl to také útok na naši ústavu," napsal senátor.

18:36

Žena, kterou smrtelně postřelila policie při středečních násilnostech v sídle amerického Kongresu, byla 35letá bývalá příslušnice letectva a podporovatelka prezidenta Donalda Trumpa Ashli Babbittová. Informují o tom americká média. Při násilnostech, jež provázely vpád Trumpových příznivců do Kapitolu, zemřeli kromě Babbittové další tři lidé, podle dostupných informací kvůli náhlým zdravotním příhodám.

18:27

Podle reportéra NBC kongresman Tim Ryan informoval novináře, že bylo při středečních nepokojích zraněno asi 60 policistů, z toho 15 je hospitalizováno a jeden ve vážném stavu.

18:16

Washingtonská policie zatkla v souvislosti s výtržnostmi v Kapitolu 68 lidí, oznámil její velitel Robert Contee. Obviněni jsou z nedovoleného vstupu a napadení policistů.

17:24

Ostraha Kapitolu oznámila, že zatkla 14 lidí v souvislosti s výtržnostmi v americkém Kapitolu. Informuje o tom agentura Reuters. 

17:23

Evropská unie musí jasně, společně a veřejně zareagovat na dění ve Spojených státech. Dnes to během rozhovoru se zahraničními korespondenty prohlásil koordinátor transatlantických vztahů německé vlády a poslanec Peter Beyer. Víc než kdy jindy by se tak podle Beyera mělo západní společenství semknout a vyslat jasný signál zastáncům demokracie v USA, že stojí na jejich straně. "Že nejsou sami," řekl.

17:21

Facebook zablokuje účty Donalda Trumpa na všech svých platformách, včetně Instagramu, a to minimálně do konce svého funkčního období, uvedl ve čtvrtek ředitel Facebooku Mark Zuckerberg. "Šokující události posledních 24 hodin jasně ukazují, že prezident Donald Trump hodlá využít zbývající čas ve funkci k narušení mírového a zákonného předání moci svému nástupci Joe Bidenovi," napsal Zuckerberg. 

17:14

Americké ministerstvo obrany po středečním násilí ve Washingtonu aktivovalo 6200 členů národní gardy ze šesti států na pomoc policii v Kapitolu. Podle zástupců ministerstva mají pomoci zajistit bezpečnost Kapitolu a okolí kolem Bidenovy inaugurace 20. ledna.

Gardisté začnou přijíždět v nejbližších dnech a kolik jich nakonec ve Washingtonu bude, se rozhodne podle toho, kolik jich bude v každém státě k dispozici. Nebudou mít střelné zbraně, ale budou mít vybavení pořádkových jednotek a ochranné oblečení.

16:36

Podle Reuters se demokratičtí zákonodárci dotazovali, zda bezpečnostní složky mají plán pro případ, že by se protesty Trumpových příznivců zvrhly v násilnosti. Nedostali ale uspokojivou odpověď.

V případě velkých protestů bezpečnostní složky většinou týdny plánují, jak zajistí bezpečnost, a předem domlouvají součinnost policie, tajných služeb a federálních agentur, jako je například FBI. Tentokrát ale takový plán nebyl k dispozici a posily povolala až starostka Washingtonu Muriel Bowserová. Ta si vyžádala pomoc národní gardy 45 minut poté, co se dav dostal do sídla Kongresu.

16:29

Kongresová policie má 2000 příslušníků a předem si nevyžádala součinnost dalších bezpečnostních složek, i když o předpokládaném rozsahu protestu v centru Washingtonu věděla předem.

"Nemám tušení, jak to, že na to nebyli připraveni. Bylo to nad jejich síly, neměli potřebné prostředky. Přece musíte být schopni ubránit Kapitol, tohle není v pořádku," citoval deník The New York Times bývalého šéfa washingtonské policie Charlese Ramseyho.

"Kdybych byl u toho, zasloužil bych vyhazov za to, že jsem něco takového dopustil. Když jsem viděl, co se děje na půdě sněmovny a senátu, bylo mi stydno," citovala stanice CNBC bývalého šéfa kongresové policie Terrance Gainera.

Současné vedení této policejní složky se k věci odmítlo vyjádřit.

16:28

Média upozornila i na zjevný nepoměr mezi tím, jak probíhal zásah proti násilnému davu v Kapitolu, a tím, jak tvrdě pořádkové síly zasahovaly proti často zcela poklidným demonstracím proti rasové diskriminaci, které se loni konaly v celých Spojených státech po smrti černocha George Floyda.

16:26

Kongres chce vyšetřovat zásah policie.

Řada expertů i představitelů vládních úřadů se domnívá, že kongresová policie zásah nezvládla a nechala se zaskočit protestní akcí, o níž předem věděla. Posily, které by pomohly obnovit pořádek, se do akce zapojily s obrovským zpožděním. Zákonodárci už proto ohlásili, že hodlají zahájit vyšetřování zásahu, uvedla agentura AP.

Z toho, s jakou relativní lehkostí protestující pronikli do budovy Kapitolu, je podle mnohých zřejmé, že kongresová policie, jejímž úkolem je zajišťovat bezpečnost zákonodárců a celého areálu budov zákonodárného sboru, selhala. Podle agentury Reuters jde o jednu z největších chyb bezpečnostních složek za poslední léta, přičemž trvalo déle než dvě hodiny než se podařilo obnovit pořádek.

16:07

Demokratický senátor Jeff Merkley říká, že výtržníci včera v jeho kanceláři ukradli notebook. Podle něj strhávali věci ze zdí, ničili, vyráželi zamčené dveře. Na Twitteru zveřejnil video s následky rabování.

16:03

Kdo jsou lidé, kteří ve středu vtrhli do Kapitolu? Podívejte se na některé z nich ve videu:

Viking i absolvent psychologie: Toto jsou nejvýraznější tváře obléhání Kapitolu

1:03
Viking i absolvent psychologie: Toto jsou nejvýraznější tváře obléhání Kapitolu | Video: Aktuálně.cz
15:45

Zato zákonodárci, kteří museli přerušit zasedání Kongresu, byli alespoň v prvních chvílích opravdu vystrašení. Mnoho z nich to tak zpětně popsalo.

Například podle Jasona Crowa se na takových 15 až 20 minut všichni ocitli obklíčení bez možnosti utéct. "Takhle jsem se necítil za posledních 15 let od té doby, co jsem sloužil v Iráku a v Afghánistánu," prohlásil. "V kapse jsem měl schované pero, které bych mohl použít jako zbraň."

15:39

Americká CNN se v reportáži ptala lidí, kteří se účastnili středečních protestů před Kapitolem, jestli jsou pyšní na to, co se tam včera stalo. Ukázalo se, že někteří možná ani nevěděli, co se uvnitř Kapitolu děje. Televizi odpovídají, že k žádnému násilí nedošlo. A že jako vlastenci měli za úkol přijít a vyjádřit svůj nesouhlas se zmanipulovanými volbami.

15:37

Také čeští politici odsoudili řádění Trumpových příznivců.

15:16 Americký prezident Donald Trump.

Trumpův twitterový účet zatím stále nefunguje a není jasné, kdy bude moci prezident zase tweetovat.  

Twitter pro odemčení účtu žádal odstranění tří příspěvků, které "vážně porušovaly" pravidla sítě, včetně krátkého videa se vzkazem pro demonstranty. Trump ve videu neodsoudil počínání svých příznivců, kteří předtím násilně vnikli do Kapitolu. Sice výtržníky vyzval k odchodu, zároveň je ale označil za "velmi výjimečné" a opakoval nepravdivé tvrzení o "ukradených" volbách.

Podle deníku The Washington Post (WP) platforma omezení zruší ještě dnes dopoledne východoamerického času, ale nebylo jasné, kdy Trump problematické příspěvky smazal.

Donald Trump má na Twitteru skoro 89 milionů sledujících. Nikdo z jeho předchůdců nebyl na sociální síti zablokován.

Americký prezident Donald Trump na mobilu.
Americký prezident Donald Trump na mobilu. | Foto: Reuters
14:41

Národní garda hlídkuje u Kapitolu i dnes.

14:09

Ve Washingtonu D.C. je právě teď osm hodin ráno. Budova Kapitolu je prázdná. Na snímcích můžete vidět, jak vypadá po nočních nepokojích.

14:06

Shrnutí dramatického dění v americkém Kongresu:

 • Středeční zasedání Kongresu, na kterém měli američtí zákonodárci formálně potvrdit výsledky prezidentských voleb, přerušily nepokoje. Dav demonstrujících podporovatelů Donalda Trumpa prolomil zátarasy u Kapitolu a dostal se do budovy.
 • Několik hodin trvalo policii a Národní gardě Kapitol vyklidit a protestující vytlačit. Policisté zadrželi přes 50 lidí.
 • Podle policie byla při nepokojích smrtelně postřelena jedna žena, další tři lidé zemřeli v okolí protestů. Starostka metropole vyhlásila až do 20. ledna stav nouze.
 • Americký Kongres pak znovu zahájil jednání a potvrdil vítezství Joea Bidena v prezidentských volbách.
 • Prezident Trump měl do dnešních 11 hodin našeho času zablokovaný účet na Twitteru. Přes svého poradce vzkázal, že nesouhlasí s výsledkem voleb, ale uznal, že 20. ledna proběhne inaugurace nového prezidenta.
14:04

Několik vládních činitelů po nepokojích ve washingtonském Kapitolu opouští administrativu končícího prezidenta Donalda Trumpa. Šéf Bílého domu podle mnohých svou rétorikou z posledních týdnů výrazně přispěl ke středečnímu dramatu, při kterém přišli o život čtyři lidé. 

Kromě náměstka bezpečnostního poradce Bílého domu Matta Pottingera údajně odchází zástupce mluvčí Kayleigh McEnanyové a také personální šéfka týmu první dámy Melanie Trumpové. Další ještě odchod podle agentury Bloomberg zvažují.

13:49

Když dav vtrhl do Kapitolu, nejen politici a novináři se snažili dostat se z budovy ven. V sídle Kongresu byli také úředníci, kteří měli na starost oficiální dokumenty potvrzující výsledek prezidentských voleb - a vzali je s sebou. Každý z těchto certifikátů potvrzoval hlasy jednotlivých volitelů.

Senátor Jeff Merkley napsal na Twitter, že kdyby se nepodařilo dokumenty odnést, dav by je spálil.

13:41

V rekonstrukci shrnujeme, co se během zhruba čtyř hodin v prostorách Senátu a Sněmovny reprezentantů dělo.

13:21

Po vpádu stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa do svatyně americké demokracie na Kapitolu usoudila řada ruských politiků, že Američané ztratili veškeré právo poučovat o demokracii jiné země. Demokracie v USA podle Moskvy "kulhá na obě nohy", napsala agentura AFP.

"Svátek demokracie skončil. Bohužel spadl na dno, a to říkám bez náznaku škodolibosti. Amerika ztratila směr, a nemá tedy právo udávat směr, tím spíše jej druhým vnucovat," napsal například na Facebooku předseda zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov.

13:01

Po středečních násilnostech v americkém Kapitolu se někteří Trumpovi odpůrci i jeho bývalí příznivci z řad republikánských zákonodárců vyjádřili, že by Donald Trump měl být sesazen z funkce ještě před koncem funkčního období 20. ledna. Někteří požadovali uplatnění 25. dodatku americké ústavy.

Co je 25. dodatek a jak funguje?

 • Sloužit má jako poslední možnost k odstranění prezidenta nezpůsobilého k výkonu funkce.
 • Musel by s tím souhlasit viceprezident Mike Pence, který by potřeboval na svou stranu většinu Trumpova kabinetu.
 • Donald Trump by se mohl bránit před Kongresem. Ten by nakonec hlasoval, k sesazení prezidenta by byla potřeba dvoutřetinová většina.
12:43

"Jedno musí být zcela jasné. Ten, kdo si jako Trump slovíčkařením hraje s ohněm a kdo své stoupence neustále burcuje, ten nese odpovědnost za útok na srdce americké demokracie," uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.

"Po celém světě můžeme sledovat, co se stane, když se radikální populisté dostanou k moci a systematicky štvou proti demokratickým institucím," uvedl.

12:35

Američtí komentátoři se shodují na tom, že viníkem středečních násilností v Kapitolu je prezident Donald Trump a jeho rétorika.

Myslí si to například i britská ministryně vnitra Priti Patelová. "V podstatě včera učinil řadu komentářů, které pomohly podpořit násilí, a neudělal nic, aby ho pomohl uklidnit," prohlásila.

12:15

Podívejte se, jak to v budově Kapitolu vypadalo včera během výtržnictví a poté, co se policii podařilo Kapitol znovu zabezpečit, aby mohlo pokračovat zasedání Kongresu.

12:09

"Anarchie v USA." Co dalšího píšou dnešní noviny ve světě o včerejších událostech ve Washingtonu:

12:01

Tři ze čtyř lidí, kteří zemřeli během středečního obléhání sídla amerického Kongresu příznivci Donalda Trumpa, přišli o život kvůli náhlým zdravotním příhodám, jednu ženu smrtelně postřelili příslušníci pořádkových sil Kapitolu. Uvedl to dnes šéf washingtonské policie Robert Contee. Z 52 zatčených skončilo 26 lidí v celách kvůli neoprávněnému vniknutí do areálu Kapitolu, čtyři kvůli nepovolenému držení zbraní.

11:41

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier mimo jiné prohlásil, že to byl Donald Trump, kdo dav vyburcoval, ale že nepochybuje o tom, že demokratické instituce jsou silnější a mocnější než lži a vzájemné štvaní.

"Mírové předání moci je základem demokracie," řekl Steinmeier. "Ozbrojený dav povzbuzený úřadujícím prezidentem, který na tento základní kámen nedbá, zaútočil na Kongres USA. Byl to útok na srdce americké demokracie," uvedl.

Foto: Reuters
11:36

Titulní strany několika deníků, které se věnují dění ve Washingtonu.

11:04

Co ukazují rychle provedené průzkumy mezi Američany? Celkem 45 procent republikánů schvaluje vpád do Kapitolu a 30 procent republikánů považuje útočníky za vlastence. Data vycházejí z průzkumu agentury YouGov.

10:43

"Pohrdání demokratickými institucemi narušuje práva občanů a může podkopávat politický řád," napsala k obsazení sídla Kongresu slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.

Slovenský premiér Igor Matovič zase uvedl, že násilí nelze omluvit. "Kapitol je symbolem demokracie, jeho ústavní funkci je třeba respektovat vždy a za každých okolností. O tom je vláda práva."

10:40

Republikáni se včera setkali s monstrem, které pomohli vytvořit. Tak zní titulek dnešního článku v americkém magazínu The Atlantic.

Ke Kapitolu ve středu přijely z různých koutů Spojených států tisíce příznivců Donalda Trumpa, aby požadovali po republikánských zákonodárcích zvrácení výsledků prezidentských voleb. Zvrtlo se to v násilí a v jeden z nejobtížnějších momentů pro americkou demokracii v historii. Politici, kteří doposud Trumpa podporovali a umožnili mu vládnout, nečekali, že by se jeho příznivci někdy násilím vloupali do budovy Kapitolu, píše magazín.

Nečekali, že mezi nimi budou lidé převlečení jako Vikingové a v kožešinách nebo že na půdě Kapitolu zemře žena. Trump byl pro ně neomaleným nástrojem, který mohli využívat k udržení se u moci, schvalování daňových úlev a jmenování konzervativních soudců, doplňuje redaktorka Elaine Godfreyová.

10:35

"Porážku je třeba nést důstojně a nepokoušet se násilím zvrátit výsledek," uvedl český prezident Miloš Zeman k dění ve Washingtonu. Na Twitter to napsal jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

10:32

"Ze záběrů z Kapitolu jsem rozzlobená a smutná," řekla podle novináře ze stanice Deutsche Welle německá kancléřka Angela Merkelová. Zároveň prý hluboce lituje, že Donald Trump stále neuznal svoji porážku ve volbách.

10:10

Shrnutí dramatického dění v americkém Kongresu:

 • Středeční zasedání Kongresu, na kterém měli američtí zákonodárci formálně potvrdit výsledky prezidentských voleb, přerušily nepokoje. Dav demonstrujících podporovatelů Donalda Trumpa prolomil zátarasy u Kapitolu a dostal se do budovy.
 • Několik hodin trvalo policii a Národní gardě Kapitol vyklidit a protestující vytlačit. Policisté zadrželi přes 50 lidí.
 • Podle policie byla při nepokojích smrtelně postřelena jedna žena, další tři lidé zemřeli v okolí protestů.
 • Americký Kongres pak znovu zahájil jednání a potvrdil vítezství Joea Bidena v prezidentských volbách.
 • Prezident Trump měl do dnešních 11 hodin našeho času zablokovaný účet na Twitteru. Přes svého poradce vzkázal, že nesouhlasí s výsledkem voleb, ale uznal, že 20. ledna proběhne inaugurace nového prezidenta.
10:04 Americký prezident Donald Trump.

Prezident Donald Trump má momentálně zablokovaný účet na sociální síti Twitter, a tak "promluvil" skrze účet svého poradce Dana Scavina.

"Ačkoliv naprosto nesouhlasím s výsledkem voleb a fakta mi dávají za pravdu, 20. ledna dojde k řádnému předání moci. Vždy jsem říkal, že budeme pokračovat v našem boji za to, aby se započítaly pouze legální hlasy," uvedl například. Odmítl tak opět uznat, že prezidentské volby v USA vyhrál jeho soupeř Joe Biden a že desítky stížností na údajné zmanipulování voleb všechny soudy odmítly.

Zároveň ale poprvé uznal, že ve středu 20. ledna proběhne spořádaná inaugurace nového prezidenta a viceprezidentky.

09:48

"Joe Biden a Kamala Harrisová budou prezidentem a viceprezidentkou, jak ukazují hlasy, které nám byly předány," oznámila senátorka Amy Klobucharová.

Následoval aplaus. Viceprezident Mike Pence oznámil, že Biden obdržel 306 hlasů volitelů a Trump 232 hlasů. Potvrdil tak už z loňského roku známá čísla.

09:38

Kongres oficiálně potvrdil Joea Bidena jako zvoleného amerického prezidenta.

09:30

Dění ve Washingtonu vyvolalo reakce v zahraničí:

"Trump a jeho příznivci by konečně měli přijmout vůli amerických voličů a přestat s pošlapáváním demokracie," uvedl německý ministr zahraničí Heiko Maas.

Britský premiér Boris Johnson označil dění ve Washingtonu za "ostudné". "Nyní je klíčové, aby se uskutečnilo pokojné a spořádané předání moci," napsal na Twitteru.

"Věříme v sílu americké demokracie," uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron, podle kterého protesty nevystihují Ameriku.

09:06

Naposledy byla budova Kapitolu ve Washingtonu obsazena 24. srpna 1814 během americko-britské války, jež vypukla v roce 1812. Tehdy byla budova Kapitola částečně vypálena britskými jednotkami a zahynulo několik desítek lidí.

08:54

Více než polovina členů Sněmovny reprezentantů (282 proti 138) hlasovala proti snaze zpochybnit výsledky prezidentských voleb ve státě Pensylvánie. 

08:27

Čtyřleté turbulentní prezidentství Donalda Trumpa a jeho dvouměsíční setrvalá snaha zvrátit výsledek listopadových voleb, ve kterých prohrál s demokratem Joem Bidenem, vyústily v násilný útok jeho příznivců. A to nejen na budovu Kongresu, ale také na dvě stě let dlouhou tradici mírového předání moci v USA a na samotné základy americké demokracie, shrnuje dění ve Washingtonu Daniel Anýž.

07:57 Americký prezident Donald Trump.

CNN už dříve informovala, že rezignaci zvažují i další lidé z Trumpova okolí, včetně národního bezpečnostního poradce Roberta O'Briena nebo poradce Chrise Liddella.

07:55 Americký prezident Donald Trump.

Náměstek národního bezpečnostního poradce Matt Pottinger rezignoval, podle americké televize CNN jde o reakci na Trumpův postoj ke středečním událostem v Kapitolu. Trump vyzval demonstranty, aby se mírumilovně rozešli domů, zároveň ale násilné vniknutí do budovy a chaos výslovně neodsoudil.

07:51

Americký Kongres dál jedná, v budově Kapitolu zůstávají následky po výtržnících.

Rozbité okno jako jeden z následků vniknutí Trumpových stoupenců do budovy Kapitolu.
Rozbité okno jako jeden z následků vniknutí Trumpových stoupenců do budovy Kapitolu. | Foto: Reuters
07:44

"Trumpův dav zaútočil na Kapitol." Takto vypadají titulní strany některých dnešních vydání amerických deníků.

07:24

K útoku na Kongres se vyjádřila i bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová. Připomněla, že její rodina z Československa utíkala před převratem, a proto ví, jak křehká je demokracie. "Nikdy jsem si nemyslela, že uvidím útok na demokracii za podpory z Oválné pracovny," uvedla na svém Twitteru s tím, že věří v návrat demokracie a čeká na nové vedení země.

07:18

Výtržníci za sebou nechali spoušť i uvnitř některých kanceláří.

07:12

Objevují se další záběry ze včerejšího vpádu do Kapitolu.

07:02

Protest Trumpových příznivců v Kongresu označil premiér Babiš za bezprecedentní útok na demokracii. Předání moci musí být plynulé a klidné, uvedl.

07:01

Nabízíme shrnutí dramatického dění v americkém Kongresu:

 • Středeční zasedání Kongresu, na kterém měli američtí zákonodárci formálně potvrdit výsledky prezidentských voleb, přerušily nepokoje. Dav demonstrujících podporovatelů Donalda Trumpa prolomil zátarasy u Kapitolu a dostal se dovnitř budovy.
 • Několik hodin trvalo policii a Národní gardě Kapitol vyklidit a protestující dav vytlačit. Policisté zadrželi přes 50 lidí.
 • Podle policie byla při nepokojích v budově Kapitolu postřelena jedna žena, další tři lidé zemřeli v okolí protestů.
 • Prezident Trump vyzval své podporovatele, aby budovu Kapitolu opustili a šli domů. Znovu ale zopakoval, že volby byly zmanipulované.
 • Americký Senát znovu zahájil jednání k potvrzení výsledků prezidentských voleb. 
 • Ve Washingtonu nyní platí zákaz vycházení, trvat bude až do inaugurace Joea Bidena, tedy dva týdny.
06:38 Republikánská strana slon

Skupina republikánů podala úspěšně námitku k součtu hlasů volitelů v Pensylvánii, obě komory Kongresu o stížnosti nyní odděleně jednají.

06:28

Americký viceprezident Mike Pence odmítl námitku proti výsledku prezidentských voleb v Nevadě, nepřidal se k ní žádný senátor. Podobně předtím zamítl i stížnosti v Michiganu, kde také chyběl podpis senátora a ve státě Georgia, kde se senátoři rozhodli stížnost podpořit po středečním vniku Trumpových stoupenců do Kongresu. Nyní se projednává stížnost na volby v Pensylvánii.

06:09

Budova kongresu je nyní pod přísným dohledem policie.

Zakuklení členové bezpečnostních jednotek zaplnili haly Senátu.
Zakuklení členové bezpečnostních jednotek zaplnili haly Senátu. | Foto: Reuters
06:08

Podle šéfa washingtonské policie Roberta Conteeho bylo v souvislosti s obsazením Kapitolu zatčeno 52 lidí. Bezmála 50 lidí policie zadržela kvůli porušení zákazu vycházení, který od půlnoci SEČ zavedla starostka metropole Muriel Bowserová; 26 z nich bylo zadrženo v areálu Kapitolu. Další lidé byli zadrženi kvůli držení střelných zbraní bez potřebných povolení, píše agentura Reuters.

06:06

Do budovy Kongresu se vrátil už i viceprezident Mike Pence. Na společné schůzi by zákonodárci měli po vniku Trumpových stoupenců potvrdit volební vítězství Joea Bidena.

Viceprezident Mike Pence se vrací na obnovené jednání Kongresu.
Viceprezident Mike Pence se vrací na obnovené jednání Kongresu. | Foto: Reuters
05:48

Trumpovu rétoriku ostře kritizoval i Bushův předchůdce Bill Clinton, podle kterého k obsazení Kapitolu přispěly čtyři roky "jedovaté politiky", dezinformací a podněcování nedůvěry v systém. "Zápalku zapálil Donald Trump a jeho největší přisluhovači včetně mnoha sedících v Kongresu, kteří chtějí zneplatnit výsledek prohraných voleb," napsal Clinton, jehož manželka Hillary s Trumpem prohrála ve volbách v roce 2016.

05:47

"Historie si bude oprávněně pamatovat dnešní násilí v Kapitolu, podnícené současným prezidentem, který pokračuje v nepodloženém lhaní o výsledku zákonných voleb, jako chvíli plnou neúcty a ostudy," uvedl ve středu Obama, podle kterého však násilné vyústění situace není žádným překvapením.

"Už dva měsíce se politická strana a přidružené mediální ekosystémy zdráhaly říct svým následovníkům pravdu - že tyhle volby nebyly nijak zvlášť těsné a že zvolený prezident Joe Biden 20. ledna nastoupí do úřadu," dodal Obama.

05:46

"Je to odporný a srdcervoucí pohled," uvedl Bush. "Volební výsledky se takto zpochybňují v banánových republikách - ne v naší demokratické republice," dodal s tím, násilí v Kapitolu rozpoutali "lidé, jejichž vášně rozdmýchaly lži a falešné naděje".

05:45

"Jsem zděšený tím, jak si někteří političtí lídři od voleb počínají lehkomyslně," uvedl Bush. Ačkoliv ve vyjádření nikoho nejmenoval, podle stanice CNN tím i on jasně naráží na současnou hlavu státu Donalda Trumpa a některé spolustraníky z Republikánské strany. Ti od listopadových voleb, ve kterých zvítězil kandidát demokratů Joe Biden, opakovaně výsledky hlasování napadají s nepodloženými tvrzeními, že jde o podvod.

05:45

Násilí ve washingtonském Kapitolu, který ve středu odpoledne na několik hodin obsadili příznivci současného prezidenta Donalda Trumpa, odsoudil bývalý republikánský prezident George W. Bush i demokratičtí exprezidenti Bill Clinton a Barack Obama. Někdejší státníci za Demokratickou stranu z nepokojů viní Trumpovo chování a jeho opakované odmítání volebních výsledků.

05:42

Sociální síť Twitter dnes poprvé dočasně zablokovala účet amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli jeho příspěvkům, v nichž odmítal odsoudit násilné vniknutí svých podporovatelů do budovy amerického Kongresu a trval na svých nepodložených tvrzeních o podvodech v nedávných prezidentských volbách. Video s Trumpovým středečním vystoupením smazal rovněž server Youtube i společnost Facebook.

05:41

Vpád Trumpových příznivců do washingtonského Kapitolu si ve středu vyžádal čtyři oběti. Ženu, o jejímž úmrtí média informovala dříve a která podle nich patřila k podporovatelům současného prezidenta, zastřelila kapitolská policie. S odvoláním na bezpečnostní složky o tom informovala agentura AP.

05:36

"To, co se v těchto komorách stalo, je neomluvitelné," uvedla republikánská senátorka Kelly Loefflerová, která chystala námitku na výsledek prezidentských voleb ve svém domovském státě Georgia. Stížnosti nepřednesou ani senátoři za Montanu a Indianu.

05:35

Republikáni hned zkraje jednání podle očekávání vznesli první námitku, a to proti výsledkům v Arizoně. Obě komory se následně odebraly do svých jednacích sálů, kde měli kongresmani o věci debatovat. Stížnost, jež by v případě schválení vedla k vyřazení hlasů volitelů z daného státu, musí potvrdit obě komory Kongresu, přičemž Sněmovnu reprezentantů ovládají demokraté.

Námitku horní komora odmítla poměrem 93 hlasu ku třem. Část republikánských senátorů, kteří plánovali námitku podpořit, změnila názor poté, co Kapitol obsadili Trumpovi příznivci, píše AP.

05:32 Americký prezident Donald Trump.

Příznivci amerického prezidenta Donalda Trumpa ve středu odpoledne protestovali i před sídly administrativy v dalších amerických městech, včetně Atlanty, Denveru či Phoenixu. Kapitolům jednotlivých amerických států se však vyhnuly chaos i násilí, které ve středeční podvečer zasáhly budovu Kongresu ve Washingtonu.

05:29

Předmětem schůze, která začala ve středu odpoledne, je sčítání hlasů volitelů z jednotlivých amerických států. Od poloviny prosince je přitom známé, že v celkovém součtu zvítězil Biden nad Trumpem poměrem 306 ku 232 hlasům.

05:28

"Snažili se narušit naší demokracii. Nepodařilo se jim to," uvedl na začátek obnoveného setkání šéf senátní republikánské většiny Mitch McConnell.

Šéf senátní republikánské většiny Mitch McConnell se po vniku Trumpových stoupenců vrací do budovy Senátu.
Šéf senátní republikánské většiny Mitch McConnell se po vniku Trumpových stoupenců vrací do budovy Senátu. | Foto: Reuters
05:24

Americký Senát znovu zahájil jednání k potvrzení výsledků prezidentských voleb. Učinil tak šest hodin poté, co bylo jednání přerušeno kvůli příznivcům prezidenta Donalda Trumpa, kteří obsadili budovu Kongresu. 

05:23

Vážení čtenáři,

vítáme vás u pokračování v on-line reportáží z dění ve Washingtonu.

00:51

Vážení čtenáři,

on-line přenos z dramatického dění v USA prozatím přerušujeme. Budeme v něm pokračovat brzy ráno. Děkujeme za pozornost.

00:36

Předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová oznámila rozhodnutí zákonodárců pokračovat v přerušeném zasedání.

Jakmile se budou moci do budovy Kapitolu vrátit, potvrdí výsledky prezidentských voleb, tedy vítězství Joea Bidena.

00:33

Facebook i Twitter odstranil video, ve kterém prezident Trump promlouvá ke svým příznivcům shromážděným před Kapitolem. Podle zástupců této sociální sítě se země nachází ve výjimečné situaci, a je proto nutné sahat k výjimečným krokům, které "minimalizují riziko dalšího násilí.

00:29

"To, co se zde dnes stalo, bylo povstání podněcované prezidentem," uvedl republikánský senátor a někdejší prezidentský kandidát Mitt Romney, který byl k Trumpovi již dřív kritický.

Násilí ve Washingtonu odsoudil i republikánský exprezident George W. Bush. Uvedl, že je zděšený z lehkovážného počínání některých politických lídrů.

00:25

Nabízíme shrnutí dramatického dění v americkém Kongresu:

 • Středeční zasedání Kongresu, na kterém měli američtí zákonodárci formálně potvrdit výsledky prezidentských voleb, přerušily nepokoje. Dav demonstrujících podporovatelů Donalda Trumpa prolomil zátarasy u Kapitolu a dostal se dovnitř budovy.
 • Několik hodin trvalo policii a Národní gardě Kapitol vyklidit a protestující dav vytlačit. Policisté zadrželi přes 13 lidí.
 • Podle policie byla při nepokojích v budově Kapitolu postřelena jedna žena, která zraněním nakonec podlehla.
 • V šest hodin místního času (o půlnoci SEČ) začal ve Washingtonu D.C. platit zákaz vycházení.
 • Prezident Trump vyzval své podporovatele, aby budovu Kapitolu opustili a šli domů. Znovu ale zopakoval, že volby byly zmanipulované.
 • Zákonodárci se rozhodli v přerušeném zasedání pokračovat. Jakmile se budou moci do budovy Kapitolu vrátit, potvrdí výsledky prezidentských voleb, tedy vítězství Joea Bidena.
00:15

"Tohle jsou události, ke kterým dochází, když o posvátné drtivé vítězství ve volbách tak ohavně okradete velké vlastence, se kterými se tak dlouho špatně a nespravedlivě zachází. Běžte domů v míru a lásce. Pamatujte si tento den navždy," tweetuje prezident Donald Trump.

00:04

Úderem 18. hodiny (půlnoc našeho času) začal ve Washingtonu platit mimořádný zákaz vycházení, který nařídila starostka metropole. Před Kapitolem jsou stále příznivci prezidenta Trumpa, příslušníci národní gardy je vybízejí k odchodu.

00:00

Mladý muž, který šplhal na lešení na budově Kapitolu a spadl, je podle informací CNN v nemocnici v kritickém stavu.

23:57

Žena, která byla postřelená v budově Kongresu, zemřela, informuje televize NBC News. Vzápětí její úmrtí potvrdila policie.

23:46

Budovu Kapitolu ve Washingtonu se již podle úřadů podařilo vyklidit od příznivců prezidenta Donalda Trumpa a zajistit. Agentura AP uvádí, že policie rozhání zbytky demonstrantů před sídlem Kongresu slzným plynem a zábleskovými granáty před začátkem mimořádného zákazu vycházení, který vstoupí v platnost od půlnoci SEČ.

23:43

Na schodech budovy Kongresu hořely světlice.

23:39

Washingtonská metropolitní policie informovala, že zatkla 13 lidí. Nikdo ze zatčených nemá trvalé bydliště v hlavním městě, uvedl její ředitel. Dále informoval, že několik policistů utrpělo zranění. Operace uvnitř Kapitolu stále pokračuje.

23:35

Trumpovi příznivci před budovou Kongresu napadli novináře a zničili jim techniku.

23:30

Reakce českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD):

23:28

Americký ministr obrany Christopher Miller v prohlášení uvedl, že nasazení Národní gardy do budovy Kongresu konzultoval s viceprezidentem Mikem Pencem, nikoliv prezidentem Donaldem Trumpem. Ten stále odmítá uznat výsledky voleb, ve kterých ho porazil Joe Biden.

23:25

Hlasovací lístky volitelů, kteří potvrdili výhru Joea Bidena v prezidentských volbách, se podařilo uchránit. Ostraha je včas vynesla ze zasedací místnosti Senátu. "Kdyby je náš schopný tým nevzal, dav by je spálil," napsal senátor Jeff Merkley.

23:19

Světoví politici označili situaci ve Washingtonu za ostudnou či šokující a americké voliče i Trumpa vyzvali, aby uznali výsledky listopadových voleb.

23:15

V budově Kongresu operuje elitní tým SWAT spadající pod americkou FBI.

23:14

Agentura Reuters informuje, že se policii podařilo vyklidit schody vedoucí do Kapitolu a vytlačit z nich protestující dav.

23:13

Obléhání Kapitolu stále pokračuje.

Obléhání Kapitolu pokračuje.
Obléhání Kapitolu pokračuje. | Foto: Reuters
23:07

Není jasné, kdy bude zasedání Kongresu pokračovat.

Zákonodárci stihli před přerušením potvrdit výsledky jen ve dvou státech: v Alabamě a na Aljašce. Celkem tedy potvrdili 12 hlasů volitelů, všechny připadly Donaldu Trumpovi. Potvrzování výsledků v jednotlivých státech totiž probíhá v abecedním pořádku. 

Celkem musí potvrdit 538 hlasů volitelů. Pokračovat budou, až se situace uklidní. Teď je Kapitol evakuovaný a uzavřený. Policie se snaží pochytat všechny výtržníky, kteří se do budovy dostali.

22:57

Šéf washingtonské police potvrdil, že v Kapitolu byla postřelena jedna žena, píše agentura Reuters.

22:48

Velmi vlivná Národní asociace výrobců žádá viceprezidenta Mikea Pence, aby se pokusil sesadit prezidenta Trumpa z funkce. Demokratická kongresmanka Ilham Omarová na Twitter napsala, že pracuje na návrhu na Trumpův impeachment. Stávající prezident stále neuznal porážku ve volbách. Inaugurace Joea Bidena má proběhnout 20. ledna.

22:35

Demokratická strana zvítězila i v druhém z klání senátních voleb v americkém státě Georgia. Podle prognóz agentury AP i agentury Edison Research zvítězil v jednom z volebních soubojů demokrat Jon Ossoff, který porazil stávajícího republikánského senátora Davida Perduea. Už dříve velká americká média prohlásila za vítěze jednoho z klání senátních voleb v Georgii demokrata Raphaela Warnocka.

Demokraté a republikáni tak budou mít v Senátu shodně 50 mandátů. Při vyrovnaném poměru hlasů má v Senátu rozhodující slovo jeho předseda, kterým je v americkém systému viceprezident. A tato funkce bude od 20. ledna stejně jako ta prezidentská v rukách Demokratické strany.

22:30

Trump vyzval své příznivce obléhající Kapitol, aby šli domů, znovu mluvil o ukradených volbách. Milujeme vás, jste výjimeční, ale běžte domů, vzkázal.

22:18

Nově zvolený americký prezident Joe Biden označil dění na washingtonském Kapitolu za "bezprecedentní útok na demokracii, něco nevídaného v moderní době". "Vyzývám prezidenta Trumpa, aby okamžitě vystoupil v celostátní televizi, splnil svou přísahu bránit ústavu a požadoval okamžité zastavení násilí. To není protest, je to povstání. Svět se dívá," dodal Biden v prohlášení ze svého domu ve Wilmingtonu ve státě Delaware.

Zvolený americký prezident Joe Biden.
Zvolený americký prezident Joe Biden. | Foto: Reuters
22:17

Nejmenovaný poradce Bílého domu podle americké CNN uvedl, že někteří poradci kolem prezidenta Donalda Trumpa zuří z toho, že prezident nedělá víc pro to, aby zastavil nepokoje. Údajně prezidenta žádali, aby veřejně vystoupil, učinil prohlášení a snažil se situaci uklidnit.

"Kdybychom ho mohli předhodit rozzlobenému davu, předhodili bychom ho teď rozzlobenému davu," řekl.

22:16

U štábu Republikánské strany se našlo výbušné zařízení. Budova se nachází nedaleko Kongresu.

22:12

Záběry postřelené demonstrantky, která pronikla do amerického Senátu a je nyní v nemocnici v kritickém stavu.

22:08

Snímky z jednacího sálu Kongresu. Zákonodárci se schovávají pod lavicemi, někteří z nich mají plynové masky.

22:04

Jeden z demonstrantů ukradl v Kongresu řečnický pult.

21:55

Armáda aktivovala celou Národní gardu v hlavním městě, což je 1100 mužů. Guvernér státu Virginie vyslal do Washingtonu D.C. dalších 200 vojáků Národní gardy na potlačení nepokojů. Míří k budově Kongresu.

21:55

Dcera prezidenta Trumpa Ivanka sice vyzvala demonstranty na Kapitolu k nenásilí, ale označila je za "vlastence". Svůj tweet ale po vlně kritiky obratem smazala.

21:52

Podle zpravodajského serveru CNN se podařilo dostat protestující z prostor Senátu. Policie se je nyní snaží zatlačit směrem k rotundě Kapitolu.

21:48

Americký viceprezident Mike Pence uvedl, že protestující by měli ve svém chování přestat a okamžitě opustit Kapitol.

21:45

Před sídlem zákonodárných sborů státu Georgia v Atlantě se sešli ozbrojení demonstranti. Státní tajemník Raffesperger byl preventivně evakuován.

21:45

Další dramatické záběry z pronikání demonstrantů do budovy Senátu.

21:39

Příznivec Donalda Trumpa sedí v kanceláři předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosiové.

21:36

Podívejte se na aktuální rozhovor s redaktorem Aktuálně.cz Danielem Anýžem.

Trumpovi příznivci vtrhli do Kapitolu: Společnost je totálně rozklížená, říká Anýž

18:27
Policie Kapitol neuhlídala, takové předání moci moderní historie nepamatuje, přepočítávání hlasů na Floridě proti tomu byla mateřská školka, líčí. | Video: Daniela Drtinová
21:35

Americký deník New York Times píše, že v sálech Kapitolu se v jednu chvíli potulovaly skupiny demonstrantů, kteří pronikali do prázdných kanceláří a fotografovali. Jeden muž uvnitř údajně kouřil marihuanu.

21:34

Zabarikádovaní senátoři uvnitř zasedacího sálu.

21:30

Američtí zákonodárci jsou evakuování a v bezpečí, informují americká média.

21:26

Podle informací americké stanice CNN je v budově Kapitolu ošetřovaná žena se střelným zraněním. Údajně je v kritickém stavu.

21:26

Bývalý šéf washingtonské policie si v živém vysílání CNN nebere servítky. Prezident Trump by měl podle něj "konečně pro jednou sklapnout a zmizet". "Je to jako rakovina. (…) Ten to protest se blíží pokusu o státní převrat, který tato země ještě nezažila," dodal Charles Ramsey.

21:24

Mluvčí Sněmovny reprezentantů americké stanici CNN řekl, že předsedkyně komory, demokratka Nancy Pelosiová byla evakuována a je v bezpečí. Právě do její kanceláře se protestující dostali.

Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová během hlasování o impeachmentu.
Šéfka Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová během hlasování o impeachmentu. | Foto: Reuters
21:22

Co se momentálně děje v americkém Kongresu?

 • Kongres musel přerušit jednání, na kterém měli američtí zákonodárci dnes potvrdit výsledky prezidentských voleb, ve kterých zvítězil Joe Biden.
 • Krátce po 13. hodině po poledni místního času (19 hodin SEČ) se podle americké CNN stovky demonstrantů podporujících Donalda Trumpa dostaly přes zátarasy u Kapitolu. Asi po hodině a půl policie ohlásila, že se výtržníci probili až do budovy.
 • Americký Kongres jednání přerušil a policie Kapitol evakuovala.
 • Na území Washingtonu DC bude kvůli nepokojům v noci ze středy na čtvrtek platit zákaz vycházení. Ke Kongresu míří Národní garda USA.
 • Podle policie byla při nepokojích v budově Kongresu postřelena jedna žena, svým zraněním následně podlehla. 
 • Prezident Donald Trump na Twitteru vyzval své podporovatele, aby opustili budovu Kongresu. Volební porážku ale opět odmítl uznat.
21:20

Takhle to vypadá uvnitř budovy. Demonstranti jsou již v zasedací místnosti Senátu.

21:18

Policie zatýká demonstranty v Kongresu.

21:16

V Kongresu se již objevily zbraně.

21:15

Americký prezident tweetuje: "Žádám každého v Kapitolu, aby se choval poklidně. Žádné násilí! Pamatujte, jsme stranou práva a pořádku - respektujte právo a naše skvělé může a ženy oděné v modrém. Děkuji vám."

21:13

Demonstranti obsadili kancelář předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové. Na počítači si čtou její e-maily.

21:10

Podle americké stanice FOX News byla jedna osoba postřelena, probíhá resuscitace.

21:09

Prezident Trump vyzval příznivce k pokojným protestům. 

21:07

Podle amerických médií je budova Kapitolu uzavřena, nikdo nemůže dovnitř ani ven. Přítomným politikům policie řekla, aby se schovali pod stoly nebo židlemi.

Podle přítomného kongresmana Gerryho Conollyho rozdala policie přítomným plynové masky, v rotundě budovy Kapitolu. Viceprezident Mike Pence, který jednání vedl, byl evakuován.

21:07

Starostka Washingtonu v rekci na nepokoje vyhlásila zákaz vycházení. Začne platit od 18:00 místního času (půlnoc SEČ) v celém městě.

21:06

Obě komory amerického Kongresu přerušily jednání k potvrzení výsledků prezidentských voleb kvůli střetu příznivců prezidenta Donalda Trumpa s policií před budovou Kapitolu. Podle agentury Reuters někteří demonstranti překonali zátarasy a po potyčkách s policisty a ochrannou službou se jim podařilo dostat do budovy.

Podle záběrů amerických médií demonstranti ovládli rozsáhlé schodiště vedoucí ke Kapitolu a dva balkony před budovou. Policie použila při střetu slzný plyn, i tak se jí však nepodařilo rozezlený dav zastavit.

Zahraničí ČTK Reuters Zahraničí, ČTK, Reuters
Aktualizováno 8. 1. 2021 6:23
 

Právě se děje

Další zprávy