Guatemala City - Jejich cena je závratná, neboť jsou snadno k mání. Poptávka je vysoká a je z čeho si vybírat. Celý systém funguje bezchybně, jak tomu má ve správném byznysu být.
Na konci jsou šťastní adoptivní rodiče a šťastní právníci, kteří si přišli na slušné peníze. Na druhé straně ale také děti, které se z ničeho nic ocitly v neznámém prostředí, a matky, jimž někdo sebral to nejcennější, co člověk může mít: vlastní potomky.
Adopce ze zemí třetího světa se v uplynulých letech staly lukrativním obchodem. Bohaté americké a britské páry jsou za možnost osvojit si dítě ochotny zaplatit i šedesát tisíc dolarů.
Proces adopcí však ne vždy probíhá legální cestou.
Nález "sirotků" v Antigue
V dětském domově v guatemalském městě Antigua bylo nalezeno šestačtyřicet dětí, které jejich rodičům někdo ukradl, aby mohly být nabídnuty bohatým zájemcům z USA. Nejmladším bylo několik měsíců, nejstarším tři roky.
Guatemala je pro Američany hned po Číně hlavním "zdrojem" adoptovaných dětí. Loni změnilo tímto způsobem své občanství 4.135 malých Guatemalců. To je čtyřikrát tolik než ještě před osmi lety.
Adopce ale v poslední době provázelo tolik nejasností, že se americké ministerstvo zahraničí rozhodlo celý proces podřídit přísné kontrole. A - počínaje tímto týdnem - provádět i dvojí testy DNA.
Mašinky na děti
Testu na DNA se musí podrobit dítě i matka, která se ho vzdává. A to na začátku a na konci procesu, jenž se mezitím protáhl na několik měsíců.
Množily se totiž případy, kdy se adoptovaly děti s padělanými papíry, nebo takové, kdy je právníci adoptivních rodičů od jejich matek koupili.
Někdy byly děti matkám násilím odebrány po porodu. Jindy zahájil právník zájemců z USA proces adopce už v okamžiku, kdy bylo dítě ještě v matčině lůně.
"Dostala jsem v těhotenství práci v domě jednoho guatemalského páru. Před slehnutím mi dali prášky, aby porod urychlili, a pak mi dítě sebrali. Řekli mi, že jsem příliš chudá, abych se o ně mohla starat. Ani mi neřekli, zda to byl chlapec či děvče," řekla stanici BBC dvaatřicetiletá Elívia.
Guatemalské úřady se obávají, že děti objevené v domově Casa Quivira v Antigue čekala adopce probíhající protiprávně. Jen málokteré mělo dokumenty potvrzující, že v zařízení pobývá se souhlasem rodičů či příbuzných.
Casa Quivra řídí Američan z Floridy a jeho guatemalská žena, která je právnička.
Systém plný korupce
Fernando Linares, nejúspěšnější guatemalský právník zabývající se adopcemi, tvrdí, že ilegálních osvojení je méně než jedno procento všech případů. S tím ovšem nesouhlasí Washington, který hodlá proces adopcí z Guatemaly do konce roku pozastavit.
Kongres v Guatemala City ratifikoval Haagskou smlouvu o adopcích dětí teprve počátkem toho roku. Celý systém se ale stále obtížně kontroluje a je plný korupce.
"Testy DNA nevypovídají nic o tom, zda matka své dítě odevzdává k adopci dobrovolně nebo zda k tomu byla přinucena," řekla BBC Elizabeth Gibbonsová z Dětského fondu OSN (UNICEF).
Dědictví občanské války
Nejsilnějším argumentem zastánců "benevolentnějších" adopcí je fakt, že v guatemalských sirotčincích dnes pobývá na dvacet tisíc dětí, dalších pět tisíc žije na ulicích Guatemala City. Když nebudou adoptovány, čeká je bída a hlad.
V dvanáctimilionové zemi, která se jen těžko vzpamatovává z dědictví občanské války z let 1960-1996, činí hrubý domácí produkt na hlavu přibližně tisíc dolarů. To z ní dělá společně s Haiti - nejchudších zemi Latinské Ameriky a karibské oblasti.
V dětském domově v haitském Port-au-Prince bylo minulý pátek nalezeno sedmačtyřicet dětí ve věku do sedmi let, které čekala adopce za podobných podmínek jako malé Guatemalce z Antiguy.