Rodiče chtěli dítě unesené z britské nemocnice léčit v ČR

ČTK ČTK
31. 8. 2014 14:54
Rodiče byli zatčeni a dítě, o jehož zdravotní stav se lékaři obávali, převezeno do místní nemocnice.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Vážně nemocný malý chlapec, kterého bez vědomí lékařů odvezli jeho zřejmě nábožensky fanatičtí rodiče z nemocnice v Británii, byl objeven ve Španělsku. Oznámila to v sobotu britská policie. Rodiče údajně uvažovali o jeho léčení v České republice.

Život pětiletého hocha, trpícího rakovinou mozku se v důsledku toho, že byl odvezen mimo dozor lékařů, ocitl podle úřadů v ohrožení.

Po jeho zmizení s ním jeho rodina uprchla přes Francii, kde se místní úřady zapojily do pátrání.

Nakonec byli nalezeni v hotelu v jihošpanělské obci Vélez Málaga. Rodiče byli zatčeni a dítě převezeno do místní nemocnice, upozornila španělská policie.

Otec tvrdí, že rodina chtěla dítě převézt ke specializované léčbě do České republiky.

Britské zdravotnictví prý selhalo

Na YouTube umístil video, v němž vysvětluje důvod počínání. Britský státní zdravotní systém prý synovi nebyl schopen zajistit léčbu, kterou požadovali. Manželé doufali, že se jim podaří dostat dítě k takovému léčení do ČR.

Nejprve se údajně snažili pro Ashyu v Británii získat přístup k protonové léčbě, která je ale údajně v jejich zemi dostupná jenom pro oční zákroky. List The Guardian napsal, že britský státní zdravotní systém ale platí za pacienty, kteří jsou pro tuto léčbu vybráni, aby ji mohli podstoupit například ve Švýcarsku.

Protonová terapie umožňuje mířit léčebné paprsky přesněji na rakovinné buňky nádoru a je šetrná k ostatním buňkám.

"Protonová léčba je pro děti trpící rakovinou mozku mnohem lepší. Zaměří se na jediné místo, zatímco běžná radiace projde hlavou a zničí vše uvnitř. Prosili jsme (v Southamptonu), aby nám umožnili protonovou léčbu. Dívali se mi do očí a tvrdili, že na tento druh rakoviny, který se nazývá meduloblastom, by to nebylo účinné. Odešel jsem do pokoje a našel jsem si, že na amerických, francouzských nebo švýcarských stránkách říkají pravý opak, podle nich by to účinné bylo," řekl na videu Brett King.

Chlapec má za sebou chirurgický zákrok, po němž se u něj podle listu The Independent vyskytl útlum motoriky a dítě přestávalo mluvit. Tyto symptomy nejsou po operacích tohoto druhu výjimkou a jejich řešení může trvat i několik měsíců.

Malý Ashya King zmizel z nemocnice v Southamptonu na jihu Anglie ve čtvrtek odpoledne se svou matkou Naghemeh a otcem Brettem. Později se k nim připojilo dalších šest Ashyových sourozenců a trajektem se nechali převézt do Francie.

Rodina se údajně hlásí k náboženské sektě Svědkové Jehovovi.

 

Právě se děje

Další zprávy