Rodiče chtěli dítě unesené z britské nemocnice léčit v ČR

ČTK ČTK
31. 8. 2014 14:54
Rodiče byli zatčeni a dítě, o jehož zdravotní stav se lékaři obávali, převezeno do místní nemocnice.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Londýn - Vážně nemocný malý chlapec, kterého bez vědomí lékařů odvezli jeho zřejmě nábožensky fanatičtí rodiče z nemocnice v Británii, byl objeven ve Španělsku. Oznámila to v sobotu britská policie. Rodiče údajně uvažovali o jeho léčení v České republice.

Život pětiletého hocha, trpícího rakovinou mozku se v důsledku toho, že byl odvezen mimo dozor lékařů, ocitl podle úřadů v ohrožení.

Po jeho zmizení s ním jeho rodina uprchla přes Francii, kde se místní úřady zapojily do pátrání.

Nakonec byli nalezeni v hotelu v jihošpanělské obci Vélez Málaga. Rodiče byli zatčeni a dítě převezeno do místní nemocnice, upozornila španělská policie.

Otec tvrdí, že rodina chtěla dítě převézt ke specializované léčbě do České republiky.

Britské zdravotnictví prý selhalo

Na YouTube umístil video, v němž vysvětluje důvod počínání. Britský státní zdravotní systém prý synovi nebyl schopen zajistit léčbu, kterou požadovali. Manželé doufali, že se jim podaří dostat dítě k takovému léčení do ČR.

Nejprve se údajně snažili pro Ashyu v Británii získat přístup k protonové léčbě, která je ale údajně v jejich zemi dostupná jenom pro oční zákroky. List The Guardian napsal, že britský státní zdravotní systém ale platí za pacienty, kteří jsou pro tuto léčbu vybráni, aby ji mohli podstoupit například ve Švýcarsku.

Protonová terapie umožňuje mířit léčebné paprsky přesněji na rakovinné buňky nádoru a je šetrná k ostatním buňkám.

"Protonová léčba je pro děti trpící rakovinou mozku mnohem lepší. Zaměří se na jediné místo, zatímco běžná radiace projde hlavou a zničí vše uvnitř. Prosili jsme (v Southamptonu), aby nám umožnili protonovou léčbu. Dívali se mi do očí a tvrdili, že na tento druh rakoviny, který se nazývá meduloblastom, by to nebylo účinné. Odešel jsem do pokoje a našel jsem si, že na amerických, francouzských nebo švýcarských stránkách říkají pravý opak, podle nich by to účinné bylo," řekl na videu Brett King.

Chlapec má za sebou chirurgický zákrok, po němž se u něj podle listu The Independent vyskytl útlum motoriky a dítě přestávalo mluvit. Tyto symptomy nejsou po operacích tohoto druhu výjimkou a jejich řešení může trvat i několik měsíců.

Malý Ashya King zmizel z nemocnice v Southamptonu na jihu Anglie ve čtvrtek odpoledne se svou matkou Naghemeh a otcem Brettem. Později se k nim připojilo dalších šest Ashyových sourozenců a trajektem se nechali převézt do Francie.

Rodina se údajně hlásí k náboženské sektě Svědkové Jehovovi.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy