Pod brankami dál umírají děti, na ty bezpečné nejsou peníze

Jan Homolka
21. 8. 2014 17:00
Středeční smrt čtrnáctiletého chlapce zřejmě opět otevře debatu o tom, proč se do národního projektu Bezpečná branka nezapojily všechny kraje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pět let běží v Česku projekt fotbalové asociace s názvem Bezpečná branka, který má snížit riziko smrti dětí pod převrácenou fotbalovou bránou svařenou z těžkého železa.

Přesto na hřištích dál dochází k vážným úrazům, které končí tragicky. Naposledy tuto středu: v Rosoškách na Náchodsku zemřel čtrnáctiletý hoch, když na něj spadla brána, na které se podle dostupných informací měl houpat.

Úspěšnost projektu výměny starších branek za nové z lehčích materiálů tak zatím pokulhává. Mimo jiné i proto, že se k němu nepřidaly všechny kraje. Navíc v pokladnách sportovců scházejí peníze. Nemohou si dovolit nakoupit výbavu, která se počítá na desítky tisíc korun.

"Naše finanční možnosti jsou omezené," říká předseda královéhradeckého krajského výboru fotbalové asociace Václav Andrejs.

Tvrdí, že za poslední čtyři roky nakoupili pro východočeské kluby patnáct branek, přičemž jedna vyjde na více než dvacet tisíc korun. Potřeba by ale bylo branek mnohem více - v kraji řádově stovky, po celé zemi už tisíce.

Právě Královéhradecký kraj je přitom regionem, který se k projektu Bezpečná branka nepřidal. A má tedy menší šanci dosáhnout na dotace. "O projektu se za mého předchůdce jednalo, ale tehdejší vedení kraje se do něj nezapojilo," říká současný předseda Andrejs.

Na zapojení už ale měl sám dost času - krajský svaz vede od října 2010. Při rozhovoru s deníkem Aktuálně.cz nyní přislíbil, že na zářijovém jednání s vedením krajského úřadu chce otázku projektu opět otevřít a zkusit vyjednat i finanční podporu od krajských politiků. "Teď se nové branky snažíme kupovat jen ze svých peněz," říká Václav Andrejs.

Řešením jsou lehčí branky

Projekt Bezpečné branky vyhlásila kvůli opakujícím se tragédiím fotbalová asociace spolu s kraji již v roce 2009. Cílem je postupně vyměnit fotbalové branky na přibližně 3 500 hřištích po celém Česku.

Bezpečné branky jsou z lehkých kompozitových materiálů a je mnohem těžší je převrátit, protože jsou zčásti vyplněny pískem. Pokud už se přece jen dítěti podaří bránu otočit, náraz má pětkrát menší sílu, než u branky klasické.

V rámci akce, která probíhala především v letech 2009 a 2010, bylo na řadě míst republiky vyměněno celkem dvanáct set kusů branek. To by v průměru odpovídalo změně jen na šestině českých fotbalových hřišť.

"Je možné, že aktuální tragický příběh opět vyvolá vlnu zájmu o tuto tématiku a k projektu se přidají i ty kraje, které tak dosud neučinily," říká Martin Gregor z komunikačního oddělení Fotbalové asociace ČR.

V klubech pouze s pomocí kraje

Nové branky by uvítali například na fotbalovém hřišti ve Smiřicích, pouhé čtyři kilometry od místa středeční nešťastné události.

Přenosné branky zde nechávají za zábradlím mimo hřiště a při zápasech je zajišťují hřebíky v zemi. Když se ale nehraje, je hřiště volně přístupné mládeži a k tragédii jen krok. Stačí si je přinést.

"Pro větší děti by nebyl problém si pro ně dojít a postavit si je. Kdyby se naše branky měly zvrhnout, je to nebezpečné," řekl Aktuálně.cz Vladimír Kouba, předseda fotbalistů SK Smiřice.

Podle internetových stránek projektu Bezpečná branka, vychází levnější verze brány na necelých 29 tisíc korun. Pro menší fotbalové kluby taková investice nepřipadá v úvahu. Se spoluúčastí kraje, ať už fotbalového nebo úřednického, by se ale nové branky už pořídit daly.

"Kdyby byla ochota z kraje, tak bychom do jedné branky investovali možná i deset tisíc. Město nám vychází vstříc, takže nějaký příspěvek bychom dostali. Ale celkem čtyřicet tisíc za obě branky je pro nás naprosto nemyslitelný příspěvek," řekl Kouba.

Tragédie pod brankami

Případy těžkých zranění nebo úmrtí dětí pod spadlými brankami nejsou výjimečné. V říjnu 2011 na fotbalovém hřišti v Lubenci na Lounsku zahynul třináctiletý chlapec poté, co na něj spadla přenosná branka.

V prosinci 2009 kovová konstrukce házenkářské branky na hřišti v Dolní Cerekvi na Jihlavsku těžce zranila šestiletou dívku, která o dva dny později zemřela.

V srpnu 2009 konstrukce branky usmrtila třináctiletého chlapce v Přibyslavicích u Okříšek na Třebíčsku. Chlapec na sebe při hře s míčem branku převrátil a ta mu zlomila vaz.

 

Právě se děje

teď

Poslance Volného vyšetřuje po incidentu ve sněmovně policie kvůli výtržnictví

Pražská policie prověřuje čtvrteční incident ve sněmovně, při kterém nezařazený poslanec Lubomír Volný fyzicky napadl poslance, pro podezření z výtržnictví, řekl policejní mluvčí Jan Daněk. Podávání dalších informací k případu si podle něj vyhradilo Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.

Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z výtržnictví, řekl Daněk. O tom, že by bylo v kauze podáno nějaké trestní oznámení, nevěděl, nicméně jej nevyloučil. Doplnil, že pokyn k prověřování případu dalo zmíněné státní zastupitelství.

Sněmovna ve čtvrtek jednala o prodloužení nouzového stavu kvůli nemoci covid-19. Volný při svém vystoupení na jejím plénu nemluvil k věci a předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) ho upozornil na to, že mu vypne mikrofon. Když to udělal, Volný přišel mluvit přímo na místo předsedajícího a Hanzel se ho snažil odstrčit. Předsedajícímu přišli pomoci další poslanci ČSSD. Po kratší strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby policie opustil.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým.

Zdroj: ČTK
Další zprávy