Pod brankami dál umírají děti, na ty bezpečné nejsou peníze

Jan Homolka
21. 8. 2014 17:00
Středeční smrt čtrnáctiletého chlapce zřejmě opět otevře debatu o tom, proč se do národního projektu Bezpečná branka nezapojily všechny kraje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pět let běží v Česku projekt fotbalové asociace s názvem Bezpečná branka, který má snížit riziko smrti dětí pod převrácenou fotbalovou bránou svařenou z těžkého železa.

Přesto na hřištích dál dochází k vážným úrazům, které končí tragicky. Naposledy tuto středu: v Rosoškách na Náchodsku zemřel čtrnáctiletý hoch, když na něj spadla brána, na které se podle dostupných informací měl houpat.

Úspěšnost projektu výměny starších branek za nové z lehčích materiálů tak zatím pokulhává. Mimo jiné i proto, že se k němu nepřidaly všechny kraje. Navíc v pokladnách sportovců scházejí peníze. Nemohou si dovolit nakoupit výbavu, která se počítá na desítky tisíc korun.

"Naše finanční možnosti jsou omezené," říká předseda královéhradeckého krajského výboru fotbalové asociace Václav Andrejs.

Tvrdí, že za poslední čtyři roky nakoupili pro východočeské kluby patnáct branek, přičemž jedna vyjde na více než dvacet tisíc korun. Potřeba by ale bylo branek mnohem více - v kraji řádově stovky, po celé zemi už tisíce.

Právě Královéhradecký kraj je přitom regionem, který se k projektu Bezpečná branka nepřidal. A má tedy menší šanci dosáhnout na dotace. "O projektu se za mého předchůdce jednalo, ale tehdejší vedení kraje se do něj nezapojilo," říká současný předseda Andrejs.

Na zapojení už ale měl sám dost času - krajský svaz vede od října 2010. Při rozhovoru s deníkem Aktuálně.cz nyní přislíbil, že na zářijovém jednání s vedením krajského úřadu chce otázku projektu opět otevřít a zkusit vyjednat i finanční podporu od krajských politiků. "Teď se nové branky snažíme kupovat jen ze svých peněz," říká Václav Andrejs.

Řešením jsou lehčí branky

Projekt Bezpečné branky vyhlásila kvůli opakujícím se tragédiím fotbalová asociace spolu s kraji již v roce 2009. Cílem je postupně vyměnit fotbalové branky na přibližně 3 500 hřištích po celém Česku.

Bezpečné branky jsou z lehkých kompozitových materiálů a je mnohem těžší je převrátit, protože jsou zčásti vyplněny pískem. Pokud už se přece jen dítěti podaří bránu otočit, náraz má pětkrát menší sílu, než u branky klasické.

V rámci akce, která probíhala především v letech 2009 a 2010, bylo na řadě míst republiky vyměněno celkem dvanáct set kusů branek. To by v průměru odpovídalo změně jen na šestině českých fotbalových hřišť.

"Je možné, že aktuální tragický příběh opět vyvolá vlnu zájmu o tuto tématiku a k projektu se přidají i ty kraje, které tak dosud neučinily," říká Martin Gregor z komunikačního oddělení Fotbalové asociace ČR.

V klubech pouze s pomocí kraje

Nové branky by uvítali například na fotbalovém hřišti ve Smiřicích, pouhé čtyři kilometry od místa středeční nešťastné události.

Přenosné branky zde nechávají za zábradlím mimo hřiště a při zápasech je zajišťují hřebíky v zemi. Když se ale nehraje, je hřiště volně přístupné mládeži a k tragédii jen krok. Stačí si je přinést.

"Pro větší děti by nebyl problém si pro ně dojít a postavit si je. Kdyby se naše branky měly zvrhnout, je to nebezpečné," řekl Aktuálně.cz Vladimír Kouba, předseda fotbalistů SK Smiřice.

Podle internetových stránek projektu Bezpečná branka, vychází levnější verze brány na necelých 29 tisíc korun. Pro menší fotbalové kluby taková investice nepřipadá v úvahu. Se spoluúčastí kraje, ať už fotbalového nebo úřednického, by se ale nové branky už pořídit daly.

"Kdyby byla ochota z kraje, tak bychom do jedné branky investovali možná i deset tisíc. Město nám vychází vstříc, takže nějaký příspěvek bychom dostali. Ale celkem čtyřicet tisíc za obě branky je pro nás naprosto nemyslitelný příspěvek," řekl Kouba.

Tragédie pod brankami

Případy těžkých zranění nebo úmrtí dětí pod spadlými brankami nejsou výjimečné. V říjnu 2011 na fotbalovém hřišti v Lubenci na Lounsku zahynul třináctiletý chlapec poté, co na něj spadla přenosná branka.

V prosinci 2009 kovová konstrukce házenkářské branky na hřišti v Dolní Cerekvi na Jihlavsku těžce zranila šestiletou dívku, která o dva dny později zemřela.

V srpnu 2009 konstrukce branky usmrtila třináctiletého chlapce v Přibyslavicích u Okříšek na Třebíčsku. Chlapec na sebe při hře s míčem branku převrátil a ta mu zlomila vaz.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy