Sestra Kima na olympiádě píše historii. Předá jihokorejskému prezidentovi vzkaz s pozvánkou do KLDR?

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 9. 2. 2018 9:30
Do Jižní Koreje přijel poprvé člen vládnoucí severokorejské dynastie Kimů. Sestra vůdce KLDR Kim Jo-čong se při slavnostním zahájení olympiády dostane do blízkosti amerického viceprezidenta Mikea Pence.
Na olympiádu do Jižní Koreje přiletěla Kimova sestra. | Video: Reuters

Soul - Zahajovací ceremonie zimních olympijských her v Pchjongčchangu je pro pořadatele tak trochu diplomatickou zkouškou. Setkají se tu delegace Spojených států a Severní Koreje.

Ovšem neoficiálně, aniž by o to obě země stály - jejich zástupci budou sedět jen několik metrů od sebe.

Za KLDR přijela do Jižní Koreje mladší sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong. Je tak vůbec prvním členem vládnoucí dynastie, který kdy překročil hranici znepřátelených zemí. Navíc je na černé listině americké vlády, která na KLDR uvalila sankce.

Americkou delegaci vede viceprezident Mike Pence, kterého doprovází i otec Otto Warmbiera, studenta z Ohia, který zemřel loni po propuštění ze severokorejského vězení.

Stejná akce, různý cíl

Společná schůzka Kimovy sestry a viceprezidenta Pence naplánovaná není. Oba dva mají v Jižní Koreji pravděpodobně naprosto odlišný program i cíl.

"Nemáme v úmyslu se setkat s americkou stranou během naší návštěvy Jižní Koreje," cituje prohlášení Kim Jo-čong severokorejská státní tisková agentura KCNA.

Americký viceprezident přijel s Fredem Warmbierem přímo varovat před KLDR. "Budeme tam, abychom podpořili americké sportovce, ale také tam budeme stát s našimi spojenci a připomínat světu, že Severní Korea je ten nejtyranštější a nejrepresivnější režim na této planetě," prohlásil Pence ve středu.

"Nedovolíme severokorejské propagandě, aby se zmocnila poselství olympijských her. Nedovolíme Severní Koreji skrýt za olympijským praporem skutečnost, že zotročuje své lidi a ohrožuje své okolí," dodal.

Je dost pravděpodobné, že právě s tímto úmyslem na jih odcestovala sestra Kim Čong-una, poukazuje britský list The Guardian. Kromě toho, že Kim Jo-čong zastává významnou funkci ve vládnoucí straně práce, vede také státní propagandistický aparát.

V sobotu se sejde s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. Spekuluje se, že mu předá vzkaz od samotného diktátora Kim Čong-una s pozvánkou na návštěvu KLDR. Podle televize CNN, která se odvolává na diplomatické zdroje, je pro to "dobrá šance".

Diplomatické sblížení neproběhne

Snahy o uspořádání "mírových her", jak Soul letošní svátek zimního sportu s oblibou nazývá, Pchjongjang narušil už vojenskou přehlídkou, kterou uspořádal v předvečer jejich zahájení. Agentura AP píše, že přehlídku několik týdnů nacvičovalo přes 10 tisíc vojáků. Podle jihokorejských zdrojů se akce zúčastnily desítky tisíc lidí - ať už přímo, nebo jako diváci.

Ani podle odborníků k žádnému sblížení obou Korejí díky olympiádě nedojde. Podle diplomatických zdrojů americké televize CNN je návštěva Kimovy sestry vnímána spíše symbolicky.

Naopak existují obavy, že klid během her je ve skutečnosti klidem před bouří. Zatímco celý svět sleduje severokorejskou delegaci v Pchjongčchangu, na severu se mohou nepozorovaně a v klidu připravovat další kroky na dobu, až olympijské hry skončí.

KLDR teď nemá podle expertů důvod poslechnout Spojené státy, které jí hrozí ještě přísnějšími sankcemi, a ukončit svůj jaderný program. "Jsou už jednoduše příliš blízko dokončení programu na to, aby ho teď zastavili a vzdali to," vysvětluje analytik Rodger Baker.

Video: KLDR uspořádala před zahájením olympiády vojenskou přehlídku

KLDR uspořádala před zahájením olympiády vojenskou přehlídku | Video: Asociated Press
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy