Diplomat Šedivý povede Evropskou obrannou agenturu. Jako první Středoevropan

Helena Truchlá Helena Truchlá
5. 3. 2020 18:03
Ministři obrany členských států Evropské unie zvolili ve čtvrtek do svého čela Jiřího Šedivého, bývalého českého velvyslance při NATO. Šestapadesátiletý Šedivý podle informací Aktuálně.cz povede agenturu zodpovědnou za zprostředkování spolupráce obranného průmyslu mezi členskými zeměmi EU.
Jiří Šedivý
Jiří Šedivý | Foto: Martin Kovář

Evropská obranná agentura (EDA), která sídlí v Bruselu, pomáhá koordinovat  rozvoj společné obrany EU. Šedivý bude prvním šéfem agentury, který pochází ze země střední a východní Evropy. V minulých letech patřila vedoucí pozice Británii, Německu, Francii nebo Španělsku, Šedivý porazil kandidáta z Itálie. 

"Díky tomu, že se problematikou obranného plánování zabývám již nějakých patnáct let, mám ve většině evropských zemí dobré kontakty a přátele, kteří jsou dnes vesměs na rozhodujících místech," řekl Šedivý o svém úspěchu v rozhovoru pro HN, které o jeho zvolení také informovaly.

"Takže v posledních měsících jsem objížděl hlavní města, vysvětloval své představy o řízení EDA a jejích prioritách. Rozhodující bylo získat na svou stranu Francii a Německo," uvedl.

Podle Petra Boháčka, analytika z Asociace pro mezinárodní otázky, je zvolení Šedivého důležité pro českou pozici v unii. "Mít Čecha v takové pozici je sám o sobě hezký úspěch na poli evropské politiky, ve které jinak Česko stále hledá, co vlastně chce," uvedl Boháček pro Aktuálně.cz. 

Agentura se zabývá také revizemi vojenské techniky jednotlivých členských zemí a pořizováním nové. Určuje, o co by unie jako celek měla usilovat. Podílí se na podpoře projektů, na kterých spolupracují evropští zbrojaři a technologové.

"Je například důležité, aby finanční podpora neskončila u velkých západních gigantů na úkor menších a slabších východoevropských firem. Některé státy na východě, které vnímají zejména Rusko jako hlavní bezpečnostní hrozbu, jsou skeptické k obranné integraci vedené některými západoevropskými zeměmi, jež naopak Rusko vnímají jako partnera," vysvětluje Boháček. Podle něj může Šedivý ve své nové pozici tyto rozdíly sjednotit. 

Šedivý bude zastupovat zájmy celé EU, respektive 25 států, které se na fungování EDA podílí. "Může to mít i nepřímý přínos pro Česko v rovině vlivu, kontaktů a informací," dodává analytik. 

Jiří Šedivý (56)

Jiří Šedivý vystudoval vojenství na londýnské King’s College a politologii na Univerzitě Karlově v Praze, kde později také vyučoval.

Od poloviny 90. let působil jako poradce tehdejšího prezidenta Václava Havla. V první vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS) zastával půl roku funkci ministra obrany.

V letech 2007 až 2010 byl náměstkem generálního tajemníka NATO pro obrannou politiku a plánování. Jako velvyslanec České republiky při NATO působil v letech 2012 až 2019, minulý rok ho vystřídal Jakub Landovský. Od loňského září působí Jiří Šedivý na ministerstvu zahraničí na nově vzniklé pozici zvláštního zmocněnce pro odolnost a nové hrozby. 

Oblast bezpečnostní a zahraniční politiky zůstává podle evropského práva stále výsostnou záležitostí jednotlivých členských zemí. Ty se na případném společném postupu musí vždy shodnout jednomyslně. Unii se proto nepodařilo odsoudit například loňský turecký útok na Sýrii nebo zaujmout jednoznačné stanovisko k plánu na řešení palestinsko-izraelského konfliktu, který navrhl americký prezident Donald Trump

Šedivý bude mít jen omezenou možnost toto ovlivnit. "Jeho zkušenosti můžou přispět k tomu, že unie bude v co největším souladu s NATO. Hlavní bezpečnostní překážku EU, tedy chybějící politickou vůli členských zemí být geopoliticky a strategicky aktivní, ale EDA řešit nemůže," uzavírá Boháček. 

Video: Americkou základnu v Česku tady neřešíme, říká nový velvyslanec při NATO Landovský

S Alexandrem Vondrou jsem o americké letecké základně v Ostravě mluvil, ale o spolupráci by muselo projevit zájem ministerstvo obrany a spojenci. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy