Diplomat Šedivý povede Evropskou obrannou agenturu. Jako první Středoevropan

Helena Truchlá Helena Truchlá
5. 3. 2020 18:03
Ministři obrany členských států Evropské unie zvolili ve čtvrtek do svého čela Jiřího Šedivého, bývalého českého velvyslance při NATO. Šestapadesátiletý Šedivý podle informací Aktuálně.cz povede agenturu zodpovědnou za zprostředkování spolupráce obranného průmyslu mezi členskými zeměmi EU.
Jiří Šedivý
Jiří Šedivý | Foto: Martin Kovář

Evropská obranná agentura (EDA), která sídlí v Bruselu, pomáhá koordinovat  rozvoj společné obrany EU. Šedivý bude prvním šéfem agentury, který pochází ze země střední a východní Evropy. V minulých letech patřila vedoucí pozice Británii, Německu, Francii nebo Španělsku, Šedivý porazil kandidáta z Itálie. 

"Díky tomu, že se problematikou obranného plánování zabývám již nějakých patnáct let, mám ve většině evropských zemí dobré kontakty a přátele, kteří jsou dnes vesměs na rozhodujících místech," řekl Šedivý o svém úspěchu v rozhovoru pro HN, které o jeho zvolení také informovaly.

"Takže v posledních měsících jsem objížděl hlavní města, vysvětloval své představy o řízení EDA a jejích prioritách. Rozhodující bylo získat na svou stranu Francii a Německo," uvedl.

Podle Petra Boháčka, analytika z Asociace pro mezinárodní otázky, je zvolení Šedivého důležité pro českou pozici v unii. "Mít Čecha v takové pozici je sám o sobě hezký úspěch na poli evropské politiky, ve které jinak Česko stále hledá, co vlastně chce," uvedl Boháček pro Aktuálně.cz. 

Agentura se zabývá také revizemi vojenské techniky jednotlivých členských zemí a pořizováním nové. Určuje, o co by unie jako celek měla usilovat. Podílí se na podpoře projektů, na kterých spolupracují evropští zbrojaři a technologové.

"Je například důležité, aby finanční podpora neskončila u velkých západních gigantů na úkor menších a slabších východoevropských firem. Některé státy na východě, které vnímají zejména Rusko jako hlavní bezpečnostní hrozbu, jsou skeptické k obranné integraci vedené některými západoevropskými zeměmi, jež naopak Rusko vnímají jako partnera," vysvětluje Boháček. Podle něj může Šedivý ve své nové pozici tyto rozdíly sjednotit. 

Šedivý bude zastupovat zájmy celé EU, respektive 25 států, které se na fungování EDA podílí. "Může to mít i nepřímý přínos pro Česko v rovině vlivu, kontaktů a informací," dodává analytik. 

Jiří Šedivý (56)

Jiří Šedivý vystudoval vojenství na londýnské King’s College a politologii na Univerzitě Karlově v Praze, kde později také vyučoval.

Od poloviny 90. let působil jako poradce tehdejšího prezidenta Václava Havla. V první vládě premiéra Mirka Topolánka (ODS) zastával půl roku funkci ministra obrany.

V letech 2007 až 2010 byl náměstkem generálního tajemníka NATO pro obrannou politiku a plánování. Jako velvyslanec České republiky při NATO působil v letech 2012 až 2019, minulý rok ho vystřídal Jakub Landovský. Od loňského září působí Jiří Šedivý na ministerstvu zahraničí na nově vzniklé pozici zvláštního zmocněnce pro odolnost a nové hrozby. 

Oblast bezpečnostní a zahraniční politiky zůstává podle evropského práva stále výsostnou záležitostí jednotlivých členských zemí. Ty se na případném společném postupu musí vždy shodnout jednomyslně. Unii se proto nepodařilo odsoudit například loňský turecký útok na Sýrii nebo zaujmout jednoznačné stanovisko k plánu na řešení palestinsko-izraelského konfliktu, který navrhl americký prezident Donald Trump

Šedivý bude mít jen omezenou možnost toto ovlivnit. "Jeho zkušenosti můžou přispět k tomu, že unie bude v co největším souladu s NATO. Hlavní bezpečnostní překážku EU, tedy chybějící politickou vůli členských zemí být geopoliticky a strategicky aktivní, ale EDA řešit nemůže," uzavírá Boháček. 

Video: Americkou základnu v Česku tady neřešíme, říká nový velvyslanec při NATO Landovský

S Alexandrem Vondrou jsem o americké letecké základně v Ostravě mluvil, ale o spolupráci by muselo projevit zájem ministerstvo obrany a spojenci. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 17 minutami

Policie porušila práva osmi lidí, když je nepustila protestovat proti Prague Pride, rozhodl soud

Policie zasáhla do práv osmi lidí, když je v roce 2014 nevpustila na průvod Prague Pride, kde chtěli proti akci protestovat. V úterý o tom nepravomocně rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Žalobcům ale soud nepřiznal náhradu nemajetkové újmy, podle verdiktu je pro ně dostatečnou satisfakcí konstatování zásahu do práva. Soudy už jednou žalobu v minulosti zamítly, rozsudky ale zrušil Ústavní soud. Proti rozhodnutí mohou obě strany podat odvolání.

Ústavní soud ve svém rozhodnutí v létě 2019 konstatoval, že policie má právo někomu prostřednictvím výzvy nařídit, aby nevstupoval na konkrétní místo, musí ale buď reagovat na chování daného člověka, nebo musí mít důvodné podezření, že má osoba v úmyslu použít násilí, případně násilím vyhrožovat anebo jinak narušit pokojné shromáždění. Právě právním názorem Ústavního soudu se obvodní soud řídil.

Soudce Jan Kobera tak v úterý rozhodl, že žaloba byla důvodná a výzva policie nebyla v souladu se zákonem. Policie podle něj měla mít konkrétní skutkové poznatky o tom, že by ze strany protestujících proti průvodu mohlo dojít k násilnému jednání. Žalobci požadovali za zásah do svých práv i náhradu nemajetkové újmy 20.000 korun, tu jim však soud nepřiznal. Ministerstvo vnitra, pod které policie spadá, jim musí zaplatit pouze náhradu nákladů řízení. Jednomu z žalobců ale soudy už v minulosti přiřkly 5000 korun za to, že byl neoprávněně zbaven osobní svobody.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 30 minutami

Dálnice D1 je po nehodě kamionu již v obou směrech znovu průjezdná

Dálnice D1 je po nehodě kamionu za Brnem 169. kilometru u Domašova na Brněnsku už průjezdná v obou směrech. Policie zhruba po 14 hodinách v 9:30 obnovila provoz směrem na Prahu, zhruba o hodinu později i provoz směrem na Brno, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku a zcela zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl už dřív mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. Policie dnes ráno na twitteru uvedla, že v noci se podařilo havarovaný kamion vyprostit. Bylo ale třeba vozovku ještě uklidit, bylo také nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Kolona kamionů směrem na Prahu kolem 8:30 dosahovala zhruba 12 kilometrů, směrem na Brno byla zhruba sedmikilometrová. Doprava kolabovala především na objízdných trasách, kde se v ranní špičce tvořily kolony.

Zdroj: ČTK
Další zprávy