Areál ve stupni utajení "vyhrazené". Nahlédli jsme do elitní firmy s radary na cokoli

Areál ve stupni utajení "vyhrazené". Nahlédli jsme do elitní firmy s radary na cokoli
Závora v jinak uzavřeném areálu pardubické firmy Era se výjimečně otevřela pro několik novinářů. Důvodem je snaha podniku nabídnout svůj pohled na problémovou zakázku s ministerstvem obrany.
To požaduje po firmě Era ty nejmodernější sledovací systémy, které vyrábí. Dokážou zachytit prakticky cokoliv, co letí, včetně bitevních dronů. A samy přitom zůstat neviditelné.
Armáda je chce nakoupit za 1,5 miliardy korun, přestože ještě loni počítala s poloviční částkou, kterou odsouhlasili i poslanci. Těm nyní vadí, že se zakázka takto prodražuje, kvůli kauze už skončil náměstek pro vyzbrojování Filip Říha.
Ředitel firmy Era Viktor Sotona vysvětluje, že rozdíl mezi původně oznámenou cenou a tou, která nakonec figuruje ve smlouvě, vznikl tím, že ministerstvo vycházelo z pět let starého marketinkového průzkumu trhu. Později, po dodaných přesných specifikacích, prý firma ministerstvo upozorňovala, že cena bude výrazně vyšší.
Foto: Jakub Plíhal
Jakub Plíhal Jakub Plíhal
Aktualizováno 6. 3. 2020 10:43
Nahlédli jsme do pardubické firmy ERA, která vyrábí nejmodernější pasivní sledovací systémy na světě, schopné zachytit jakékoliv letadlo. Včetně těch "neviditelných". ERA, spadající pod skupinu Omnipol, je prodává elitním světovým armádám. Její civilní radary pak slouží od Nového Zélandu po USA. Areál firmy je komplet "vyhrazený" dle bezpečnostních prověrek NBÚ, části jsou i v režimu tajné.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy