Tokio / New York - Severní Korea přerušila s okolním světem jakákoliv diplomatická vyjednávání.
Testuje jaderné bomby a balistické rakety, zatímco Spojené státy ústy prezidenta Donalda Trumpa hrozí režimu zničením.
Ve středu se navíc severokorejské ministerstvo zahraničí nechalo slyšet, že válka na korejském poloostrově je nevyhnutelná. "Nechceme válku, ale nebudeme se před ní schovávat," cituje prohlášení agentura Reuters.
Do Pchjongjangu ale v úterý přiletěl Američan v barvách Organizace spojených národů. Náměstek generálního tajemníka OSN Jeffrey Feltman.
"Cesta má za cíl pomoci zmírnit napětí a vyzkoušet možnost dalších rozhovorů," řekl zdroj z blízkosti generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese deníku The New York Times.
Feltman se však nesetká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Pouze s ministrem zahraničí a dalšími níže postavenými představiteli režimu a vládnoucí Korejské strany práce.
Sedmapadesátiletý Američan pracoval dlouho ve službách ministerstva zahraničí USA. Jako velvyslanec v Libanonu a diplomat v Budapešti, Tunisu nebo jordánském Ammánu.
Kim návštěvy nerad
I tak je to první návštěva diplomata světové organizace v KLDR od roku 2011. Tedy od nástupu mladého Kim Čong-una k moci po smrti jeho otce Kim Čong-ila.
Kim Čong-un totiž nepřijímá zahraniční politiky ani necestuje do Ruska nebo Číny vlakem, jako to dělal jeho otec. Například loni měl jet do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války, ale návštěvu nakonec zrušil.
Potvrzené je jen to, že z občanů jiných států se v Pchjongjangu setkal s americkým basketbalistou Dennisem Rodmanem.
Dávno pryč je doba, kdy do Severní Koreje cestovali například jihokorejští prezidenti v letech 2000 a 2007, japonský premiér v roce 2002 nebo americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová v roce 2000.
Sousedi KLDR se vyzbrojují
Východní Asie se drasticky změnila a všichni se připravují na možnost války.
Donald Trump i velvyslankyně Spojených států při OSN Nikky Halleyová prohlašují, že americká vláda nedovolí Severní Koreji dospět k vlastnictví mezikontinentálních raket s jadernou hlavicí.
Jihokorejská média na základě zpráv tamní rozvědky ale spekulují, že v novoročním projevu - tedy za necelý měsíc - Kim Čong-un oznámí světu, že přesně takovou zbraň už Severní Korea má.
Vojáci Jižní Koreje tak zahájili společné cvičení s Američany a spřádají plán trojfázové odpovědi na severokorejský útok. Odvetný úder má směřovat na severokorejské dělostřelectvo za hranicí, na místa výroby a skladování zbraní hromadného ničení a pak přímo na politické a armádní špičky KLDR.
Japonsko má zase zájem o rakety, kterými by mohlo samo zasáhnout Severní Koreu, a nemuselo by se tak spoléhat pouze na americkou podporu. Oznámila to agentura Reuters s odvoláním na dva zdroje z japonského ministerstva zahraničí.
Tokio chce vybavit své letouny F-15 střelou vzduch-země JASSM-ER, která je schopna zasáhnout cíl ve vzdálenosti až jednoho tisíce kilometrů.
"Střely s dlouhým doletem jsou globálním trendem a je přirozené, že Japonsko je také zvažuje," cituje Reuters svůj zdroj.
Japonsko kvůli Severní Koreji a částečně kvůli sporům o teritoriální vody s Čínou výrazně navyšuje rozpočet na armádu. Ministerstvo obrany letos požádalo o 5,26 bilionu jenů (přes bilion korun) z rozpočtu.