Moskva - V Rusku začal proces s punkovou skupinou Pussy Riot. O případ se daleko víc zajímá Západ a prokremelské organizace než samotní Rusové.
Za zavřenými dveřmi se v pátek u moskevského obvodního soudu konalo první předběžné slyšení, na němž byla trojici dívek prodloužena vazba až do ledna příštího roku.
Devětadvacetileté Jekatěrině Samucevičové, čtyřiadvacetileté Mariji Aljochinové a ještě o dva roky mladší Naděždě Tolokonnikovové hrozí za modlitbu proti Vladimiru Putinovi v hlavním svatostánku ruské pravoslavné církve - chrámu Krista Spasitele - až sedm let vězení.
Zájem ruské veřejnosti o proces s feministickými punkerkami ovšem za bezmála půl roku, co jsou drženy ve vazbě, začíná opadat. Daleko větší pozornost mu věnují západní média, které o něm aktivně referují, ale také prokremelské nevládní organizace.
Útok na mravnost
Konzervativní koalice rodičů a dětských a rodinných zařízení "Za mravnost" před pár dny napsala otevřený dopis generálnímu prokurátoru Juriji Čajkovi a dětskému ombudsmanu Pavlu Astachovovi. Žádala je, aby dali expertní hodnocení dalším happeningům, kterých se členky Pussy Riot zúčastnily.
"Všechny jejich akce se natáčely na video a rychle se rozšířily po internetu. Dokonce byly vysílány na televizních obrazovkách. S hrůzou si můžeme představit, jakou stopu to zanechá na dětské psychice. Proto žádáme, aby byla zodpovězena otázka, jestli mohou být tito lidé... považováni za bezpečné pro společnost a mohou-li být jejími plnoprávnými členy," píše v dopise.
Vyšetření všech akcí punkerek ještě před zahájením soudního řízení také požádal Výbor pro otázky rodiny, žen a dětí dolní komory ruského parlamentu Státní dumy.
(text pokračuje pod videem)
Zákon proti umělcům a punkerům
Kromě konzervativních organizací požadují přísnější trestání podobných akcí také ruští zákonodárci. Jak píše deník Izvestija, nelíbí se jim faktická beztrestnost akcí, které provádí Pussy Riot nebo neméně skandální ruská umělecká skupina Voina, jež se proslavila kresbou falu na zvedacím mostě v Petrohradě naproti budově tajné služby FSB.
Poslankyně opoziční strany Spravedlivé Rusko, jejíž členové v poslední době podporují protivládní protesty, generálmajor policie Taťjana Moskalkovová plánuje Státní dumě navrhnout zavedení nového trestního paragrafu "o útoku na mravnost a hrubé narušení pravidel soužití, jednáním ohrožující čest a důstojnost občanů a mravní základy společnosti."
"Myslím si, že ostatní poslanci mě podpoří, neboť hrozba likvidace státnosti nespočívá v první řadě v ekonomice, ale v podlomení morálního pilíře společnosti," prohlásila Moskalkovová.
Kladivo na Pussy Riot
Proces s Pussy Riot bude zřejmě připomínat absurdní divadlo. Svědčí o tom alespoň rozhovor, který deníku Moskovskije novosti poskytli advokáti "obětí" řádění feministických punkerek v chrámu Krista Spasitele.
Dívky obvinili ze spolčení se satanem a z toho, že jsou součástí celosvětového spiknutí.
"Jednání, která uskutečnila skupina Tolokonnikovové (pravděpodobná šéfka Pussy Riot - pozn. red.) v obnoveném chrámu Krista Spasitele, mohou velmi brzy přerůst v události podobné výbuchu mrakodrapů 11. září v Americe," prohlásil advokát Michail Kuzněcov.
Jak zároveň dodal, sedmiletý trest, který dívkám hrozí, považuje za adekvátní. "Také mi je líto obviněných, ale pro ně je lepší odpykat si svůj trest na zemi než na nebi," myslí si žalobce.