Dilema EU: Jakou cenu má Putinova ropa?

lem, ČTK, Reuters
20. 10. 2006 16:45
Lahti - Z Ruska proudí do zemí Evropské unie celá čtvrtina ropy a zemního plynu. Dohoda mezi oběma stranami je přesto, nebo právě proto složitá.

O energetické politice jednají na neformálním summitu Evropské unie představitelé členských zemí. Snaží se sladit názory před večeří s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

"Považujeme Rusko za velmi důležitého strategického partnera, současně ale musíme dát jasně najevo, co si myslíme o tamní politické situaci," prohlásil dánský premiér Anders Fogh Rasmussen. Na mysli měl především současnou sérii nájemných vražd a napjaté vztahy mezi Gruzií a Moskvou.

Kromě energetické politiky se tak v Lahti bude jednat také o lidských právech a demokratickém vývoji v Rusku.

Klaus: Je třeba opustit tabu jaderné energie

Podle českého prezidenta Václava Klause by unie měla opustit "některá tabu" a více využívat například uhelných a jaderných elektráren.

"Když si to zakážeme v Evropě, pak závislost na Rusku je a bude, a nemůžeme ničeho docílit," podotkl Klaus. "Putin dobře ví, že když nemáme alternativu, tak je jeho pozice silná."

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso naopak varoval před přílišným politizováním debaty o energetice.

"Je důležité, aby byly respektovány základní principy otevřenosti, průhlednosti a reciprocity," řekl v souvislosti se smlouvou mezi EU a Ruskem o energetice, kterou však Moskva stále neratifikovala.

Odmítá to kvůli tomu, že by znamenala konec monopolu společnosti Gazprom na užívání ruských plynovodů a ropovodů.

Jednotný hlas se hledá těžko

Finské předsednictví EU se snaží, aby unie při rozhovorech na břehu jezera Vesijärvi nedaleko známých skokanských můstků mluvila s Putinem jedním hlasem a vyhnula se veřejným sporům. 

Předseda Evropské komise José Manuel Barroso varoval před přílišným politizováním debaty o energetice.
Předseda Evropské komise José Manuel Barroso varoval před přílišným politizováním debaty o energetice. | Foto: Reuters

Ty se projevovaly v poslední době například mezi Polskem a pobaltskými státy na jedné straně a Německem na druhé kvůli plynovodu na dně Baltského moře.

Země EU nebyly jednotné ani v názoru na to, jak reagovat na ruská odvetná opatření vůči Gruzii.

Podle Klause se země EU sotva shodnou na společném postupu. Každá z nich má odlišné složení energetických zdrojů a pro každou je to různě naléhavé téma.

Nemůže být "úplná identičnost názorů a podle mě to ničemu nevadí", dodal Klaus.

 

Právě se děje

Další zprávy