Diktátor by neměl kandidovat, útočí Gorbačov na Putina

Martin Novák Martin Novák
15. 8. 2011 12:23
Poslední sovětský vůdce přirovnává Putinovu stranu k někdejším komunistům
Michail Gorbačov a Vladimir Putin na snímku z roku 2004.
Michail Gorbačov a Vladimir Putin na snímku z roku 2004. | Foto: Reuters

Moskva - Michail Gorbačov se dvacet let po neúspěšném puči proti němu domnívá, že Rusku hrozí diktatura "jako za starých časů", pokud zůstane u moci premiér Vladimir Putin.

U příležitosti výročí pokusu o převrat, kterým chtěla konzervativní část komunistické strany, ozbrojených sil a KGB 19. srpna odstranit Gorbačova a zastavit jeho reformy, poskytl poslední sovětský vůdce rozhovor německému týdeníku Der Spiegel.

A právě v tomto interview velmi ostře zaútočil na Putina.

"Putin by se v roce 2012 neměl znovu stát prezidentem. Jde mu jen o udržení se u moci, ne o řešení naléhavých problému Ruska," uvedl Gorbačov.

Podle něj současná politická elita táhne Rusko do minulosti, zatímco země potřebuje modernizaci. Putinovu stranu Jednotné Rusko přirovnal ke Komunistické straně Sovětského svazu (KSSS).

Dmitrij Medveděv a Michail Gorbačov.
Dmitrij Medveděv a Michail Gorbačov. | Foto: Reuters

Ostatní parlamentní strany jsou podle Michaila Gorbačova jen loutkami režimu.

Není to poprvé, co Putina kritizoval. V březnu, u příležitosti svých osmdesátin, vytkl premiérovi i prezidentu Dmitriji Medveděvovi, že jejich tajnůstkářství týkající se toho, kdo z nich bude v roce 2012 kandidovat na prezidenta, je nedůstojné.

"Stydím se za současnou ruskou politickou elitu," řekl tehdy.

Gorbačov se do nejvyšších mocenských pater vyšplhoval za dob Leonida Brežněva, kdy se stal členem Ústředního výboru KSSS, zodpovědného za zemědělství.

Generálním tajemníkem KSSS jej zvolili v březnu 1985. V politbyru vyhrál souboj o nástupnictví po zemřelém Konstantinu Černěnkovi s konzervativním komunistou a šéfem lenigradského výboru strany Grigorijem Romanovem.

Gorbačov reaguje na otázku položenou během tiskové konference v Moskvě (21. února 2011).
Gorbačov reaguje na otázku položenou během tiskové konference v Moskvě (21. února 2011). | Foto: Reuters

Jeho ekonomické a politické reformy se pokusili zastavit v srpnu před dvaceti lety pučisté, mezi kterými byli i ministr obrany Dmitrij Jazov a šéf KGB Vladimir Krjučkov.

Pučisté drželi Gorbačova v izolaci v jeho vile ve Forosu na Krymu, ale převrat se nezdařil, protože se proti němu postavil tehdejší prezident Ruska Boris Jelcin, v Moskvě a Leningradu se konaly velké demonstrace a klíčové složky armády odmítly uposlechnout rozkazy takzvaného Státního výboru pro výjimečný stav.

Pokus o převrat skončil 21. srpna pozatýkáním pučistů. Pak byla KSSS zakázána, Gorbačov abdikoval a Sovětský svaz se rozpadl na patnáct nástupnických států.

Někteří Rusové Gorbačovovi vytýkají, že jeho perestrojka přinesla chaos, ekonomický propad a ztrátu velmocenského postavení jejich země.

Podle průzkumu z letošního jara vidí Gorbačovovu roli v dějinách země záporně 25 procent Rusů, 50 procentům oslovených je lhostejný a  nemají na něj názor.

Medveděv Gorbačovovi v březnu předal nejvyšší ruské vyznamenání, Řád svatého apoštola Ondřeje Prvozvaného.

 

Právě se děje

Další zprávy