Šéf KGB, který zosnoval puč na Gorbačova, zemřel

vk
26. 11. 2007 0:12
Krjučkovovi bylo 83 let

Moskva - Bývalý šéf KGB Vladimír Krjučkov se v roce 1991 pokusil sesadit prvního prezidenta Sovětského svazu Michaila Gorbačova. V neděli po dlouhé nemoci zemřel. Bylo mi třiaosmdesát let.

Informaci přinesla agentura Reuters.

Od roku 1988 byl šéfem sovětské KGB a za tři roky poté naplánoval spolu s dalšími skalními přívrženci komunistické strany převzetí moci a svržení proreformního prezidenta Gorbačova.

Převrat ovšem oslabil Gorbačova a nahrál Borisi Jelcinovi, čili spíše uspíšil pád sovětského impéria. Šéf KGB byl zatčen s ostatními skalními komunisty a vsazen do vězení s nejvyšší ostrahou.

Podle BBC si Krjučkov u ruské veřejnosti polepšil tím, že vydal svoje memoáry a v četných rozhovorech obviňuje Západ ze spiknutí proti Rusku.

Jako vrchní šéf moskevských špionů byl klíčovou postavou vojenské intervence do Afghánistánu v roce 1979.

Stejně jako další spiklenci Krjučkov cítil, že Gorbačovovy reformy ohrožovaly samotné základy SSSR.

Po celý život zůstal nepřítelem Gorbačova a bývalého ruského prezidenta Jelcina, nazýval je zrádci a vinil je z konce Sovětského impéria.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Armáda USA po incidentu pozastavila letecký výcvik Saúdů na Floridě

Americké velení dnes pozastavilo letecký výcvik saúdskoarabských vojenských studentů na třech floridských základnách. O opatření, které se týká 300 frekventantů, informoval média představitel armády Clay Doss. Důvodem je incident z minulého týdne, kde saúdskoarabský student na základně Pensacola zabil tři lidi.

Pachatelem, který se na základně účastnil výcviku, byl jednadvacetiletý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou dosud neznámé.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

USA, Kanada a Mexiko se dohodly na nové podobě obchodní smlouvy

Spojené státy, Kanada a Mexiko se dohodly na upravené podobě nové severoamerické dohody o volném obchodu. Diplomatičtí zástupci dnes dohodu podepsali v Mexiku, smlouvu však ještě musejí ratifikovat zákonodárci všech tří zúčastněných zemí. Upravená dohoda má podporu Bílého domu i amerických demokratů, kteří mají většinu ve Sněmovně reprezentantů USA a kteří požadovali změny oproti původní podobě smlouvy sjednané administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa už v loňském roce.

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová dnes uvedla, že upravená dohoda je nesrovnatelně lepší než původní plán Trumpovy administrativy z loňského roku. Dodala, že úpravy zahrnují například přísnější pravidla pro trh práce a ochranu životního prostředí.

Trump sám dnes zdůraznil, že nová obchodní dohoda bude pro Spojené státy "skvělá". "Bude to nejlepší a nejdůležitější obchodní dohoda, jakou kdy USA uzavřely," prohlásil. "Konečně skončí naše nejhorší obchodní dohoda, NAFTA," dodal prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy