Gorbačov: Je na čase spojit kapitalismus se socialismem

Pavel Vondra
6. 3. 2009 15:40
Poslední vůdce SSSR kritizuje excesy Západu i současné ruské vedení
Michail Gorbačov na nedávném filmovém festivalu v Berlíně
Michail Gorbačov na nedávném filmovém festivalu v Berlíně | Foto: Reuters

Moskva - Poslední vůdce Sovětského svazu, který svou reformní politikou místo záchrany komunistického impéria otevřel dveře k jeho rozpadu, je přesvědčen, že socialismus ještě neřekl své poslední slovo.

Jak řekl v čerstvém rozhovoru pro agenturu AP, nynější hospodářská krize je přímým důsledkem bezuzdného, konzumu podřízeného kapitalismu, který je do budoucna třeba korigovat sociálně vstřícnější, státem řízenou politikou.

Kombinovaný systém

"Americká média vytrubovala... o vítězství ve studené válce (a o tom), že socialismus je na dně. Tahle nákaza extrémního sebevědomí vedla k přesvědčení, že to takhle půjde pořád. A skutečně to nějakou dobu vydrželo... Teď si z toho všichni musí vzít tvrdé ponaučení," uvedl někdejší generální tajemník mocné Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS) a první i poslední prezident SSSR v jedné osobě.

V dobách, kdy mu ještě patřil svět (respektive jeho polovina) - s kubánským vůdcem Fidelem Castrem
V dobách, kdy mu ještě patřil svět (respektive jeho polovina) - s kubánským vůdcem Fidelem Castrem | Foto: Reuters

"Je nutné překlenout tyto chyby superkonzumerismu a superprofitování. Musíme přemýšlet o tom, jak prostřednictvím skupiny G20 či dalších institucí hledat nové modely rozvoje a spolupráce," řekl dále.

A hned naznačil, kudy by se tyto úvahy podle něj měly ubírat: svět by se prý měl pokusit o ustavení kombinovaného systému, který by obsáhl "dosavadní zkušenosti se vším, co přinesl kapitalistický systém, jako soutěživost, i tím, co poskytuje socialismus - především sociální záchytnou síť".

Jednotné Rusko? Nejhorší verze KSSS

Gorbačov nešetřil kritikou ani současné ruské vedení v čele s dominantní politickou stranou Jednotné Rusko vybudovanou do značné míry kolem kultu osobnosti současného premiéra Vladimira Putina.

Dnešní Rusko není podle Gorbačova plně demokratickou zemí s fungujícím parlamentním systémem a nezávislou justicí
Dnešní Rusko není podle Gorbačova plně demokratickou zemí s fungujícím parlamentním systémem a nezávislou justicí | Foto: Reuters

"Je to strana byrokratů, která připomíná tu nejhorší verzi KSSS. Co se našeho parlamentu týče, nemohu říct, že je nezávislý, a ani naše justice se plně neřídí ústavními články," dodal bývalý státník, který v pondělí oslavil 78. narozeniny.

Jedno má však Michail Gorbačov s Vladimirem Putinem společné: s rozpadem Sovětského svazu se nikdy nesmířil. A nadále věří, že alespoň Ukrajina, Kazachstán a Bělorusko, které mají s Moskvou těsné ekonomické a v některých případech i politické vazby, s Ruskem jednou znovu vytvoří společný státní útvar.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Americký prezident Donald Trump svolil, aby demokrat Joe Biden dostával každodenní zprávu, kterou pro prezidenta zpracovávají tajné služby

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy