Ve tmě za Neptunem se skrývá devátá planeta, věří astronomové. Proč ji ještě nenašli?

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
3. 9. 2018 13:46
Obíhá kolem Slunce ještě devátá planeta naší soustavy? Astronomové po ní pátrají už několik let. Najít by ji podle nich mohly speciální dalekohledy umístěné v Chile a na Antarktidě.
Umělé ztvárnění planety Devět. V pozadí je Slunce a zobrazená oběžná dráha Neptunu.
Umělé ztvárnění planety Devět. V pozadí je Slunce a zobrazená oběžná dráha Neptunu. | Foto: Wikimedia Commons - Tom Ruen, nagualdesign

Washington - Devátá planeta sluneční soustavy existuje. Přestože ji nikdo nikdy neviděl, mnoho astronomů o tom zůstává přesvědčených.

Planeta obíhající Slunce až daleko za Neptunem se totiž nejspíš před našimi teleskopy ukrývá. "Pokaždé, když uděláme snímek, je možné, že na něm planeta Devět někde je," cituje americký list Washington Post astronoma z Tokijské univerzity Suhruda Morea.

Objev, který by "přepsal učebnice základních škol", předpověděli vědci z Kalifornského technologického institutu před dvěma lety. Od té doby se stále častěji objevuje jedna otázka: Proč jsme planetu ještě nenašli?

Její existence vychází z matematických vzorců chování dalších těles za Neptunem. Hrstka ledových planetek tam zřejmě obíhá ve velké vzdálenosti od Slunce, a to podezřele podobnou trasou. Astronomové tedy míní, že pokud to tak skutečně je, musí je něco "postrkovat".

Planeta, která s tělesy hýbe, ale není podle vědců vidět. Je sice asi desetkrát hmotnější než Země, jenže kolem Slunce obíhá v tisíckrát větší vzdálenosti.

A právě obrovská vzdálenost od Slunce je příčinou toho, proč takzvanou Devítku nevidíme. Vesmír za Neptunem velmi rychle tmavne, sluneční paprsky slábnou a planety jsou temnější. Planeta Devět je podle astronomických výpočtů až 160tisíckrát temnější než Neptun, současná poslední planeta soustavy.

Zřejmě proto veškeré pokusy spatřit planetu dalekohledem zatím selhaly. Devítka se může ukrývat ve světle jiné hvězdy nebo být zahalená ve světelném znečištění Mléčné dráhy. Zkrátka je "tam někde za Neptunem".

Najít by ji podle astronomů mohly speciální dalekohledy umístěné v Chile a na Antarktidě, které pracují v milimetrových vlnových délkách. Jenže jejich úkolem je teď zkoumání kosmického mikrovlnného pozadí a světla vysílaného hvězdami na samém počátku vzniku vesmíru. Jsou tedy špatně nasměrované.

"Planeta Devět se nebude mít kde ukrýt, jakmile se tahle věc zapne," tvrdí o plánovaném experimentu astronom z univerzity v americkém státě Illinois Gilbert Holder. Obří teleskopy se ale na pátrání po deváté planetě nepoužijí dříve než za deset let.

Video: NASA vyslala historickou misi ke Slunci

Letí se "dotknout" Slunce. NASA vyslala Parkerovu sondu na historickou misi | Video: Reuters, NASA
 

Právě se děje

Další zprávy