reklama
 
 

CERN oznámil další úspěch, dokázal rozpad Higgsova bosonu

Aktualizováno 29. 8. 2018 11:04
Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) navázala na šest let starý důkaz existence Higgsova bosonu.

Ženeva - Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) v úterý oznámila, že se jí podařilo dosáhnout dalšího milníku ve výzkumu Higgsova bosonu. Vědci poprvé zachytili jeho rozklad na elementární částice.

Informovala o tom agentura DPA.

Konkrétně se podařilo dokázat jeho rozpad na dva takzvané kvarky b neboli spodní kvarky. Je to zároveň nejčastější způsob, jakým se Higgsův boson rozpadá. Doposud se mělo za to, že se rozpadá pouze na fotony, bosony W, bosony Z a tauony.

Existenci Higgsova bosonu se fyzikům v Ženevě podařilo dokázat teprve před šesti lety. Už v roce 1964 ho ale předpověděl britský fyzik Peter Higgs. Důkaz jeho rozpadu na elementární částice je dalším velkým mezníkem.

"Toto pozorování je milníkem ve zkoumání Higgsova bosonu," potvrdil Karl Jakobs, vedoucí experimentálního programu Atlas ve výzkumném centru CERN. Podle organizace nový důkaz potvrzuje standardní model částicové fyziky.

Subatomární částice zvaná Higgsův boson, jejíž objev byl potvrzen v roce 2013, byla posledním chybějícím článkem ve standardním modelu částicové fyziky, jenž popisuje základní stavební kameny vesmíru.

"Božská částice" vysvětluje, jak získaly ostatní částice hmotnost. Ostatních 11 částic, které model předpokládá, bylo nalezeno už dříve.

autor: ČTK | 28. 8. 2018 22:00

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama