Děti se při pravidelné transfuzi nakazily virem HIV

ČTK ČTK
4. 12. 2014 16:05
Pákistánské zákony nařizují, aby krev od dárců byla před transfuzí prověřena kvůli případnému přenosu nemocí. Nařízení se ale příliš nedodržuje.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Islámábád - Nejméně deset dětí se v Pákistánu při pravidelné krevní transfuzi nakazilo virem HIV, napsala agentura Reuters s odvoláním na místní úřady.

Jeden z uznávaných pákistánských lékařů varoval, že toto odhalení může být pouhou špičkou ledovce.

Postižení pacienti dostávali transfuze pravidelně v rámci léčby dědičné krevní choroby talasémie, při níž je narušena tvorba bílkovinných součástí krevního barviva hemoglobinu.

Zákony nařizují krev prověřit

Pákistánské zákony nařizují, aby krev od dárců byla před transfuzí prověřena kvůli případnému přenosu nemocí.

"Uplatňování tohoto zákona je ale velmi laxní," cituje Reuters Džavída Akrama z pákistánského ústavu lékařských věd.

"Většina pravidelných dárců krve jsou narkomani. Domnívám se, že tyto případy jsou jen špičkou ledovce. Je to skandální," dodal s tím, že on sám ví o 16 dětech nakažených HIV.

Podle něj mnohé z dětí trpících talasémií potřebují transfuze každých 14 dní, což značně zvyšuje riziko infekce.

Generální tajemnice pákistánské federace pro léčení talasémie Jasmín Rašífová sdělila, že její organizace ví minimálně o deseti dětech, u nichž minulý týden vyšetření prokázala v těle přítomnost viru, jenž způsobuje onemocnění AIDS.

Většina krevních bank v Pákistánu je v soukromých rukou a kvalita, stáří a cena krve se v nich velmi liší. Agentura Reuters také podotkla, že tamní zdravotnický systém sužuje řada problémů, včetně nedostatku financí.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Kapela Green Day nebo raper Stormzy kvůli koronaviru ruší asijské turné

Americká rocková kapela Green Day, která 19. června vystoupí na královéhradeckém festivalu Rock for People, v pátek zrušila asijské turné kvůli obavám z šíření koronaviru a omezení cestování i hromadných akcí. V Singapuru, Bangkoku, Tchaj-peji, Hongkongu, Soulu nebo Tokiu měla sestava vystoupit začátkem března předtím, než v květnu přejede do Evropy. "Víme, že je to otrava, a na vás všechny se těšíme. Lístky ale nevyhazujte, brzy oznámíme nová data koncertů," slibují Green Day. Kvůli koronaviru už koncerty v Asii odřekli také celosvětově úspěšný korejský boyband BTS, americký R&B zpěvák Khalid nebo britský raper Stormzy. Ten příští středu 4. března vystoupí v pražské Malé sportovní hale.

Zdroj: Reuters
před 1 hodinou

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy