Sydney/Ankara - Desítky tisíc Australanů si v sobotu během slavnostních modliteb a pietních shromáždění připomněly 100. výročí vylodění australských vojáků na tureckém poloostrově Gallipoli za první světové války.
V jedné z nejkrvavějších bitev světového konfliktu zahynulo v letech 1915 a 1916 téměř 11 500 mužů australského a novozélandského expedičního sboru.
Slavnostní mše u australského válečného památníku v metropoli Canbeře se podle agentury AFP zúčastnilo dokonce rekordních 120 000 lidí. Vzpomínkové akce se konaly též na Novém Zélandu.
Na samotném Gallipoli se hlavní pietní akty odehrály za přítomnosti světových státníků již v pátek. V sobotu se tam sešli i veteráni bitvy, aby si připomněli padlé druhy. Mše se tam za účasti australského premiéra Tonyho Abbotta uskutečnila za svítání, a to přesně v hodinu, kdy se na poloostrov začali vyloďovat první spojenci.
Osmanská říše vs. spojenci
Bitva o Gallipoli trvala celkem devět měsíců a skončila neúspěchem spojenců. Nepominutelnou zásluhu na tom měl podplukovník osmanské armády a pozdější turecký prezident Mustafa Kemal Atatürk. Osmanská říše proti spojencům bojovala po boku Německa a Rakousko-Uherska.
Na bitevním poli zůstalo přes 130 000 mrtvých různých národností, mezi nimi i 11 410 mužů australského a novozélandského expedičního sboru a 25 000 členů britských jednotek. Na druhé straně padlo na 86 000 tureckých vojáků.