Desetitisíce lidí protestují v ulicích barmských měst

pav
24. 9. 2007 18:00
Už nejde o ceny pohonných hmot, ale o politické změny
Protesty desetitisíců mnichů v Barmě. Největší za posledních 20 let.
Protesty desetitisíců mnichů v Barmě. Největší za posledních 20 let. | Foto: Reuters

Rangún  - Protesty v Barmě se lavinovitě šíří a nabírají na síle. Už nejde jen o protest proti zdražení pohonných hmot, k němuž tamní vojenská vláda přistoupila v polovině srpna, ale o volání po obnově demokracie v jedné z nejtužších diktatur světa.

Poté, co se do čela sporadických protestů, které do ulic různých barmských měst čtyři týdny přiváděly několik set, maximálně tisíc lidí, minulý týden postavila respektovaná mnišská obec, nabralo hnutí kvalitativně nový charakter.

Agentura Mizzima, která dění v Barmě pozorně sleduje, dnes v souvislosti s tím poprvé použila výrazu "zlatá revoluce".

ČTĚTE VÍCE: Mniši proti juntě. Začal boj o karmu Barmy

V ulicích největšího barmského města Rangúnu dnes podle různých odhadů protestovalo na 50 až sto tisíc lidí. Další protesty byly hlášeny z nejméně dvou desítek jiných barmských měst.

"Nikdy jsem tolik lidí pohromadě neviděl, v ulicích bylo celé město," posal pro agenturu Reuters siuaci ve zhruba stotisícovém městě Sittwe severozápadně od Rangúnu jeden z účastníků protestů.

Mniši v pagodě Shwedagon, nejposvátnějším místě barmského buddhismu
Mniši v pagodě Shwedagon, nejposvátnějším místě barmského buddhismu | Foto: Reuters

V samotném Rangúnu se zástupy buddhistických mnichů oděných do tradičních rouch kaštanové barvy vydaly po společné modlitbě v nejposvátnějším místě barmského buddhismu, pagodě Shwedagon, do centra města, kde stojí další stará pagoda Sule.

Právě tam před 19 lety probíhaly masové protesty za obnovení demokracie v zemi řízené od roku 1962 armádou. Tehdejší protest generálové brutálně potlačili za cenu nejméně tří tisíc lidských životů.

ČTĚTE VÍCE: Místo demokracie dávky ze samopalu. Vzpomínky na rok 1988

Traumatické vzpomínky na rok 1988 jsou mezi Barmánci sice stále živé, zdá se však, že se veřejnost postupně svého strachu zbavuje.

"Lidé se chytili za ruce a obklopili mnichy. Tleskali jim a povzbuzovali je," popsal zpravodaji agentury Reuters očitý svědek dnešní protest v Rangúnu.

Někteří z přihlížejících měli v rukou transparenty, na kterých se vedle požadavků na zlepšení životních podmínek objevily i výzvy k propuštění politických vězňů.

Nejprominentnější politický vězeň v zemi, vůdkyně opoziční Národní ligy za demokracii Aun Schan Su Ťij, se mezitím v sobotu vůbec poprvé od května 2003 objevila na veřejnosti, když na 15 minut vyšla před svůj dům v Rangúnu, ve kterém ji generálové drží,a v tichosti pozdravila procesí mnichů, jež procházelo kolem.

ČTĚTE VÍCE: Další narozeniny ve vězení. Su Ťij je 62 let

To, že úřady několika stům mnichů povolily projít po ulici, která je ve dne v noci přehrazena zátarasy, považují mnozí pozorovatelé za první vážný náznak toho, že je barmská junta možná ochotna ke kompromisu. Více o budoucím vývoji v Barmě napoví průběh čtvrtletního zasedání vlády, které v novém hlavní městě Naypyidaw začíná právě dnes.

 

Právě se děje

Další zprávy