Opouštíte násilníka? Dostanete deset dnů dovolené. Nový Zéland čelí domácímu násilí

Klára Fořtová
4. 8. 2018 6:54
Každé čtyři minuty novozélandští policisté řeší jeden takový případ. Během deseti dní placené dovolené si oběti domácího násilí budou moci najít třeba nové bydlení.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Wellington - Každý rok čelí 525 tisíc Novozélanďanů domácímu násilí. Ostrovní země tak patří v kategorii vyspělých států mezi ty s nejvyšší mírou domácího násilí na světě.

Každé čtyři minuty novozélandští policisté řeší jeden takový případ.

Děsivou bilanci by měl nyní změnit nový zákon, který minulý týden schválil tamní parlament. Oběti domácího násilí by díky němu získaly navíc deset dní placené dovolené, během níž by měly možnost si například najít nové bydliště a zajistit bezpečí pro sebe a své děti.

Zákon vstoupí v platnost v dubnu příštího roku. Nový Zéland se tak stane téměř unikátem. Podobné opatření platí v některých částech Kanady a na Filipínách, ale britský server The Guardian poznamenává, že není jasné, zda a nakolik těchto výhod Filipínci využívají.

Výhrůžky, e-maily, telefonáty

"Chceme, aby se do debaty o domácím násilí zapojila celá společnost. Nemůžeme nechat všechno jenom na policii, veřejnost si musí uvědomit, že my všichni bychom měli obětem pomáhat," vysvětluje cíl zákona Jan Logieová, novozélandská poslankyně za Stranu zelených, která s návrhem přišla.

Oběti budou mít také nárok na urychlený odchod ze zaměstnání, pokud se budou chtít třeba co nejdříve přestěhovat. 

Mnoho případů domácího násilí navíc nezůstává za zdmi domu, ale přesouvá se i do práce. "Ať už je to pronásledování partnerem, neustálé e-mailování, telefonáty, vyhrožování… Někteří se snaží, aby partnera z práce vyhodili," dodává Logieová.

Pro přijetí zákona hovoří i průzkum neziskové organizace Women’s Refuge, která se věnuje násilí na ženách. Z něj vyplývá, že 60 procent žen žijících s násilníkem mělo na začátku vztahu práci na plný úvazek, zůstat v ní ale dokázala jen polovina.

Vysoké náklady pro firmy

Odpůrci zákona však tvrdí, že zákon bude příliš zatěžovat novozélandské firmy, které budou muset desetidenní dovolené obětem násilí proplácet. Problém to podle nich bude hlavně pro malé a střední podniky.

Někteří kritici dokonce nastiňují možnost, že zaměstnavatelé se budou záměrně vyhýbat těm uchazečům o práci, u kterých budou mít podezření, že jsou oběťmi domácího násilí.

Logieová a další obhájci zákona ale tento názor odmítají. "Zakládáme ho na zkušenostech novozélandských a australských firem, které už podobná opatření zavedly," tvrdí.

Politička věří, že se firmám investice vrátí v podobě větší produktivity zaměstnanců. "Bez podpory zaměstnavatele se nebude oběť v práci cítit bezpečně a to se odrazí na pracovním výkonu. Zaměstnanci jsou potom kritizováni a obviňováni ze špatných výsledků a často to končí tím, že práci opustí," řekla pro americký deník New York Times.

Video: Násilí na ženách je pandemií, v partnerském vztahu ho zažije každá třetí, říká Stelzerová

Podle OSN je násilí na ženách dokladem historicky nerovného postavení mužů a žen. O to těžší je pro ženy násilí čelit, říká Stelzerová v DVTV Apel. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy