Trump zaskočil mnohé pozorovatele, když oznámil, že v čele ministerstva obrany by měl usednout moderátor televize Fox News a bývalý voják Pete Hegseth, který nemá žádné vládní zkušenosti. V minulosti navíc čelil nařčení ze sexuálního napadení, ale nakonec nebyl obviněn.
V policejní zprávě byl údajný trestný čin popsán jako "Znásilnění: oběť si není vědoma povahy činu," a bylo doporučeno, aby byl případ předán k prověření okresnímu státnímu zastupitelství v Monterey. Trump uvedl, že za výběrem Hegsetha, který je veteránem z válek v Iráku a v Afghánistánu, si stojí.
Hegsethův právník v neděli uvedl, že jeho klient ženě zaplatil blíže neupřesněnou částku, když v roce 2020 pohrozila, že jej zažaluje. Finančně se s ženou vyrovnat Hegseth podle svého právníka rozhodl kvůli obávám, že by přišel o práci moderátora Fox News, kdyby se o věci dozvěděla veřejnost.
Ministr spravedlnosti vyšetřovaný pro obtěžování a drogy
V kontroverzi pak navázal navržením radikálního kongresmana Matta Gaetze na post ministra spravedlnosti. Nominace vyvolala údiv i kvůli kongresovému vyšetřování ohledně nevhodného sexuálního chování a užívání drog. Gaetzovými údajnými sexuálními delikty se zabýval etický výbor Sněmovny reprezentantů, který se dosud neshodl na zveřejnění příslušné zprávy. Gaetze vyšetřoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI), ale ministerstvo spravedlnosti nakonec případ uzavřelo bez jakéhokoliv obvinění.
Zhruba týden po navržení Gaetz oznámil, že o post ministra usilovat nebude. Trump tak nakonec nominoval do čela ministerstva spravedlnosti Spojených států Pam Bondiovou, někdejší floridskou ministryni spravedlnosti a svou blízkou spojenkyni a poradkyni v jeho četných právních kauzách.
Bondiová působila ve funkci ministryně spravedlnosti třetího nejlidnatějšího amerického státu v letech 2011 až 2019. Během Trumpova prvního mandátu byla členkou jeho komise proti zneužívání opiátů a drog. Byla také v týmu advokátů, kteří Trumpa zastupovali v jeho prvním procesu impeachmentu na začátku roku 2020. Trump svůj výběr Bondiové oznámil na sociální síti, kde ji pochválil za její zkušenosti v oboru a uvedl, že coby první žena v čele floridského ministerstva spravedlnosti tvrdě bojovala proti zločinu.
Zastánce cel
Na post ministra obchodu ve své vznikající vládě vybral miliardáře Howarda Lutnicka, který dosud vedl makléřskou a investiční společnost Cantor Fitzgerald působící na Wall Street. Lutnick, který radí Trumpovi se sestavováním nové administrativy, ovšem podle amerických médií usiloval o nominaci na ministra financí.
Americký tisk Lutnicka popisuje jako zastánce zvyšování cel, což je hlavní prvek Trumpovy obchodní politiky. Exprezident a vítěz letošních voleb během svého prvního mandátu zavedl cla mimo jiné na čínské zboží, která částečně zůstala v platnosti i po jeho odchodu z Bílého domu. V letošní kampani hovořil o dramatickém rozšiřování obchodních poplatků včetně zavedení nejméně desetiprocentního univerzálního cla.
"Cla jsou skvělý nástroj, který má prezident k dispozici," řekl v září Lutnick, přestože ekonomové se k takovým plánům staví spíše skepticky. Jako ministr obchodu by podle agentury AP hrál klíčovou roli v případné snaze navyšovat a vymáhat cla.
Agentura AP označila tyto nominace za Trumpovu hozenou rukavici republikánům v Senátu. Deník The Washington Post píše, že nově zvolený prezident zkouší, zda se mu někdo ze senátorů při schvalování členů vlády odváží postavit. List The New York Times hovoří o první Trumpově "demonstraci síly".
Trump se v kampani nijak netajil tím, že chce po případném vítězství postupovat jinak než po zvolení v roce 2016, kdy podle něj vládní posty obsadili lidé, které dobře neznal. Na mnohé z nich pak zanevřel a nyní podle analytiků při výběru svého kabinetu klade důraz hlavně na loajalitu. I tak ovšem některé jeho volby vyvolávají ve Washingtonu udivené reakce.
Tvář Trumpova štábu
Nečekaná byla také nominace Gabbardové na post označovaný zkratkou DNI, který dohlíží na 18 zpravodajských složek a rozpočet v řádu desítek miliard dolarů. Bývalá kongresmanka Demokratické strany po neúspěšné prezidentské kampani v roce 2020 přešla na stranu Trumpa a před letošními volbami byla jednou z tváří jeho štábu. Coby bývalá demokratka, která nyní svou někdejší stranu kritizuje, se stala oblíbenou komentátorkou pro média nakloněná republikánům.
Jak podotýká americký tisk, oblíbená je také u ruských státních médií, a to díky skutečnosti, že v některých momentech šířila ruskou propagandu o válce na Ukrajině. Její zahraničněpolitické názory jsou často daleko od stanovisek expertů z obou hlavních politických stran, uvádí web Politico. Gabbardová je známá jako odpůrkyně amerických vojenských misí v zahraničí a nemá žádné zkušenosti z tajných služeb, dodal web.
Její nominace, stejně jako v případě Gaetze a Hegsetha, podléhá schvalování v Senátu. Tam budou mít republikáni nejspíše převahu 53 hlasů ku 47, k obsazení nové administrativy tak nebudou potřebovat hlasy demokratů.
Vyhýbavé reakce
Mnozí ale na otázky ohledně posledních Trumpových nominací reagovali vyhýbavě. "Je to dobře známý postoj od republikánských senátorů, kteří v posledních osmi letech odráží otázky na Trumpa a brání jej i poté, co se pokusil zvrátit volební porážku z roku 2020 a co jeho stoupenci násilně vtrhli do Kapitolu," napsala AP.
Trump nyní po senátorech požaduje, aby mu umožnili obejít tradiční schvalovací proces a odsouhlasili jmenování vládních činitelů v době, kdy Senát nezasedá. Nový lídr republikánských senátorů John Thune ve středu uvedl, že bude zkoumat "všechny možnosti" ve snaze rychle zaplnit vysoké posty v nové vládě.
Sestavování administrativy komplikuje situaci také republikánskému šéfovi sněmovny Mikeu Johnsonovi. Trump už na vládní posty nominoval tři dosavadní členy komory, jejichž absence by vzhledem k očekávané těsné většině republikánů mohla být pro Johnsona problémem. Předseda sněmovny podle deníku The New York Times na středeční tiskové konferenci řekl, že Trumpa prosil, aby další kongresmany do vlády nepovolával.