Tokio - Po dnech příznivých zpráv přišla z poškozené jaderné elektrárny Fukušima varovná informace. Pracovníci, kteří se snaží chladit tamní reaktor a utrpěli popáleniny, byli vystaveni radioaktivitě, převyšující desettisíckrát hladinu, než jakou odborníci očekávali.
Jde zřejmě o důkaz, že v jádře reaktoru může být prasklina, což by se zvýšilo pravděpodobnost vážnějšího znečištění životního prostředí.
Na místě se ve směnách střídá 700 techniků, z některých částí komplexu elektrárny se však museli stáhnout. A to poté, co tři dělníci, kteří vyměňovali kabel v jednom z reaktorů, byli vystaveni vysoké radiaci. Dva z nich museli být hospitalizováni, a to kvůli popáleninám způsobeným radioaktivní vodou.
Čínské úřady mezitím oznámily, že u dvou japonských turistů, kteří přičestovali do země letadlem, zjistily vysoké úrovně radiace, vážně převyšující limity.
Oficiální prohlášení uvádí, že turistům se dostalo lékařského ošetření a nepředstavují - pokud jde o samotnou radiaci - riziko pro další lidi.
27 tisíc mrtvých a nezvěstných
Počet oficiálně evidovaných obětí ničivého zemětřesení a následné tsunami v Japonsku mezitím přesáhl deset tisíc osob. Podle informací agentury Kjódó se pohřešuje dalších 17 a půl tisíce lidí.
Unikající radiace z poškozené jaderné elektrárny Fukušima zasáhla tisíce lidí, nebezpečnou dávku radiace přitom dostaly desítky osob.
Přes 240 tisíc lidí přebývá od zemětřesení v nouzových ubytovnách. Jenom z oblasti v okruhu 20 kilometrů kolem elektrárny bylo dosud evakuováno více než 170 000 lidí. Zatímco se z Tokia dočasně stahují některé ambasády - do středy jich bylo 25 - osazenstvo českého velvyslanectví v Tokiu zatím zůstává na místě.
Region jihovýchodní Asie ve čtvrtek postihlo další zemětřesení, otřesy o síle 6,8 stupně Richterovy škály zasáhly Barmu a zabily minimálně padesát lidí. Počet obětí bude podle barmských úřadů stoupat.