Dělníci z Gdaňsku vrátili na původní místo stržený pomník kontroverzního kněze

ČTK ČTK
23. 2. 2019 13:44
Dělníci z loděnic v severopolském Gdaňsku v sobotu vrátili na původní místo strženou sochu polského kněze Henryka Jankowského. Farář, který zemřel v roce 2010, byl znám aktivitami v protikomunistickém hnutí Solidarita, ale čelil i nařčením, že zneužíval nezletilé chlapce a dívky. Pomník byl obnoven i přes nesouhlasné stanovisko gdaňské radnice, informovala místní média.
Aktivisté strhli v Polsku sochu kněze obviněného ze zneužívání | Video:

Odborářský předák ve gdaňských loděnicích a zároveň člen konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Karol Guzikiewicz v sobotu uvedl, že socha by měla zůstat na svém místě, dokud nebudou obvinění vznesená proti Jankowskému přesvědčivě objasněna. "Solidarita za to přebírá odpovědnost," řekl agentuře PAP.

Obnova pomníku se odehrála i přes nesouhlasné stanovisko gdaňské radnice, ovládané uskupením v lednu zavražděného primátora Pawla Adamowicze a opoziční Občanskou platformou, podle níž by se pomník Jankowského už na své místo vracet neměl. Dělnický výbor, který stál za opětovným vztyčením sochy nevyloučil, že ji budou nyní střežit dobrovolnické hlídky.

Aktivisté strhli sochu v noci na čtvrtek na předem připravené pneumatiky, položili na ni ministrantské roucho a na ruku jí navlékli chlapecké slipy.

V prohlášení novinám uvedli, že chtěli symbolicky strhnout Jankowského z piedestalu "falešné paměti a cti" a vyjádřit "občanský nesouhlas s přítomností zla ve veřejném prostoru". Muži sochu povalili v den, kdy papež František ve Vatikánu zahájil summit představitelů katolické církve o boji proti zneužívání dětí a mladistvých.

Polská prokuratura v pátek oznámila, že muži původem z Varšavy byli obžalováni z neuctivého zacházení s pomníkem a z jeho poškození. Hrozí jim až pět let vězení.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy