Dělníci z Gdaňsku vrátili na původní místo stržený pomník kontroverzního kněze

Dělníci z loděnic v severopolském Gdaňsku v sobotu vrátili na původní místo strženou sochu polského kněze Henryka Jankowského. Farář, který zemřel v roce 2010, byl znám aktivitami v protikomunistickém hnutí Solidarita, ale čelil i nařčením, že zneužíval nezletilé chlapce a dívky. Pomník byl obnoven i přes nesouhlasné stanovisko gdaňské radnice, informovala místní média.
Aktivisté strhli v Polsku sochu kněze obviněného ze zneužívání | Video:

Odborářský předák ve gdaňských loděnicích a zároveň člen konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Karol Guzikiewicz v sobotu uvedl, že socha by měla zůstat na svém místě, dokud nebudou obvinění vznesená proti Jankowskému přesvědčivě objasněna. "Solidarita za to přebírá odpovědnost," řekl agentuře PAP.

Obnova pomníku se odehrála i přes nesouhlasné stanovisko gdaňské radnice, ovládané uskupením v lednu zavražděného primátora Pawla Adamowicze a opoziční Občanskou platformou, podle níž by se pomník Jankowského už na své místo vracet neměl. Dělnický výbor, který stál za opětovným vztyčením sochy nevyloučil, že ji budou nyní střežit dobrovolnické hlídky.

Aktivisté strhli sochu v noci na čtvrtek na předem připravené pneumatiky, položili na ni ministrantské roucho a na ruku jí navlékli chlapecké slipy.

V prohlášení novinám uvedli, že chtěli symbolicky strhnout Jankowského z piedestalu "falešné paměti a cti" a vyjádřit "občanský nesouhlas s přítomností zla ve veřejném prostoru". Muži sochu povalili v den, kdy papež František ve Vatikánu zahájil summit představitelů katolické církve o boji proti zneužívání dětí a mladistvých.

Polská prokuratura v pátek oznámila, že muži původem z Varšavy byli obžalováni z neuctivého zacházení s pomníkem a z jeho poškození. Hrozí jim až pět let vězení.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy