Debalceve – Dvě možnosti, jak přežít, mají obyvatelé města Debalceve a dalších východoukrajinských měst pod palbou.
Schovat se do sklepů, nebo utéci. Přičemž ani jedno přežití nezaručuje. Masivní ostřelování raketami Grad si vyžádalo oběti už i v krytech. A ve městě Popasna dopadla v pondělí raketa blízko místa, kde se lidé shromažďovali k nástupu do evakuačních autobusů.
Podle svědků útočí separatisté tanky a dělostřelectvem ze čtyř směrů. Do bezpečí se lze dostat na sever jen po silnici E 40.
"Místní jí říkají cesta života," píše server segodnja.ua. Naději dává úterní dohoda separatistů a armády o zřízení humanitárních koridorů z Debalceva a okolních vesnic.
V sousedním Vuhlehyrsku nepracuje tepelná elektrárna, protože tam není možné kvůli bojům dodávat uhlí.
Ještě vážnější následky ale může mít ostřelování Avdějevky nedaleko doněckého letiště. Ve městě je velká koksovna.
"Napadlo už někoho, co se může stát? Druhý Černobyl," citují ukrajinská média místní obyvatelku Annu.
Podle ní je těžké se z ostřelovaného města dostat, protože řidiči chtějí za převoz velké sumy, které mnoho lidí nemůže zaplatit.
Ti, kteří v Avdějevce zbyli, se musejí obejít bez elektřiny. Základní potraviny ještě do města někteří dodavatelé přivážejí, ale nepravidelně.
"Tržiště už je rozbombardované. Ještě včera jsme tam nakupovali chléb a další jídlo. Teď už to nejde," říká v Avdějevce sloužící ukrajinský voják Alexandr Raševskij. "Sedíte ve sklepě, slyšíte, že se střílí. Nevíte kdo, odkud, ani kdy to skončí," popsal chvíle strávené v krytu muž z Avdějevky pro agenturu Reuters.
Vaří se v průjezdech domů na ohni nebo na přenosných vařičích, stejně jako v Debalcevu.
Do tohoto města se dostal reportér serveru Mashable.com, který napsal o tragické situaci postaršího páru. Muž je vážně nemocný a manželce dalo mnoho práce, než ho přemluvila, aby konečně odešli.
Vzali si nějaké věci a schovali se ve sklepení vlakového nádraží, než přijede autobus, který je odveze. Ten však nepřijel k nádraží, ale k radnici, takže dvojice nakonec musela v Debalcevu zůstat.
V Popasné zůstává už jen asi čtvrtina původních obyvatel a ve městě je nedostatek zdravotního personálu.
Lidé, kteří v posledních dnech opustili ostřelovaná města, se shromažďují ve městě Svjatohyrsk. Před jednou z kaváren dostávají jídlo, šaty, léky, dětskou výživu a další základní pomoc. Tu sem posílá podnikatel a miliardář Rinat Achmetov, který kvůli válce přesídlil z Doněcku do Kyjeva.
"Všichni přicházejí hladoví. Nebýt téhle pomoci, nebylo by je čím nakrmit," řekla serveru Segodnja.ua dobrovolnice z charitativní organizace Slavjanské srdce.