Londýn - Zatímco dosavadní britský premiér David Cameron si po čtvrtečním velkém vítězství konzervativců v parlamentních volbách užívá "příjemné starosti" se sestavením jednobarevného kabinetu, hlavní poražení - labouristé, liberálové a euroskeptici z UKIP - hledají náhradu za odstoupivší vůdce.
Cameron už obsazení čtyř hlavních ministerstev oznámil, zbylé členy vlády podle médií hodlá představit v pondělí.
Staronového ministerského předsedu sestavením nové vlády pověřila už v pátek královna Alžběta II. Ještě večer pak Cameron oznámil, že ve funkcích zůstanou ministr financí George Osborne, ministryně vnitra Theresa Mayová, šéf diplomacie Philip Hammond i ministr obrany Michael Fallon. Také zbylé ministry může tentokrát díky získané většině mandátů v Dolní sněmovně - 331 ze 650 - jmenovat z řad své Konzervativní strany.
Překvapivý nezdar labouristů s "pouhými" 232 mandáty - vzhledem k předvolebním průzkumům věštícím vyrovnaný souboj s konzervativci - přiměl v pátek k odstoupení šéfa strany Eda Milibanda.
Jako jeho možní nástupci jsou podle BBC tipováni opoziční stínový ministr obchodu Chuka Umunna, stínový ministr zdravotnictví Andy Burnham a stínová ministryně vnitra Yvette Cooperová, která v letech 2008 až 2010 vedla ve vládě Gordona Browna resort práce.
S vedením svých Liberálních demokratů, kteří ve volbách zcela propadli a budou mít jen osm poslanců místo dosavadních 57, se rozloučil Nick Clegg. Favority na místo vůdce strany jsou prý nyní Tim Farron, který byl v letech 2011 až 2014 předsedou strany, a Norman Lamb, jenž rovněž patří ke zkušeným funkcionářům strany působícím ve státním aparátu.
Důsledky z volebního neúspěchu vyvodil i Nigel Farage, předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), která se dožaduje vystoupení Británie z Evropské unie. Jako dočasného vůdce strany po svém odstoupení doporučil dosavadní členku vedení Suzanne Evansovou.
Média si mimo jiné všímají i toho, že čtvrteční volby přinesly zvýšení množství žen a zástupců národnostních menšin v Dolní sněmovně. Počet poslankyň stoupl z dosavadních 143 na 191 a poslanců etnických menšin ze 27 na 42.