Paříž/Antananarivo - Dva Evropany upálil dav lidí na madagaskarském ostrově Nosy Be. Spolu s nimi se stal obětí lynčování i jeden místní muž.Hněv davu vyvolalo nalezení mrtvého těla osmiletého chlapce; lidé lynčované muže podezírali, že chlapce zabili, aby mohli prodat jeho orgány, napsala v noci na pátek agentura Reuters.
Nejméně jeden ze zabitých je Francouz, druhý je buď také Francouz, nebo Ital, uvedla agentura AFP.
Úřady v pátek vyhlásily na oblíbeném turistickém ostrově zákaz nočního vycházení, oznámilo podle agentury AFP ministerstvo spojů.
Zákaz platí od 21:00 do 04:00 místního času. Situace na ostrově se uklidňuje, tvrdí ministerstvo. Obnoven byl provoz na místním letišti a vláda zároveň rozhodla o systematické kontrole "všech cizinců (rezidentů i turistů)".
Místní už toho měli dost
Předseda Sdružení rodáků z Nosy Be Cedric Mevalaza označil události na ostrově za "revoltu místního obyvatelstva proti laxnosti zkorumpovaných úřadů vůči mezinárodní síti obchodníků s orgány a heroinem i pedofilii".
Nosy Be patří mezi hlavní turistická střediska Madagaskaru, ostrova v Indickém oceánu. "Dav zabité podezíral z obchodu s orgány," řekl agentuře Reuters madagaskarský policejní náčelník Desire Johnson Rakotondratsima.
"Zdá se, že se jeden z cizinců přiznal před místními obyvateli poté, co se na pláži našlo mrtvé tělo dítěte."
Dav trojici zabil, než stihly dorazit bezpečnostní síly.
Francouzské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že nejméně jeden ze zabitých byl francouzský občan. Ministerstvo varovalo svých 700 občanů na Madagaskaru, aby necestovali po zemi. Ti, kdo cestu na ostrov plánují, by ji měli odložit.
"Spoléháme na místní úřady, že objasní přesné okolnosti této události. Požádali jsme je o přijetí zvýšených bezpečnostních opatření na ochranu Francouzů na svém území," uvedl mluvčí ministerstva.
Ostrov Nosy Be leží u severozápadního okraje Madagaskaru a je proslulý tyrkysovým mořem a bílými písčitými plážemi, stejně jako restauracemi nabízejícími plody moře. V poslední době ale podle turistů na ostrůvku panuje napjatá atmosféra kvůli několika zmizelým dětem.
Analytici uvádějí, že na Madagaskaru stoupla kriminalita od doby, kdy prezident Andry Rajoelina při převratu před čtyřmi lety převzal moc, čímž zemi uvrhl do politického zmatku. Dárcovské státy po puči zmrazily Madagaskaru životně důležitou pomoc.
Téměř 80 procent madagaskarských domácností žije pod hranicí bídy. Útok na turisty může značně poškodit turistický ruch v zemi, a tím ještě zhoršit ekonomickou situaci.