Praha - Ministerstvo zahraničí rozhodlo, na které projekty podporující demokracii ve světě půjdou letos peníze ze státního rozpočtu.
Dostane je například Asociace pro mezinárodní otázky nebo společnost Člověk v tísni. "Nepřispíváme přímo žádné politické organizaci či disidentům, ale financujeme konkrétní projekty českých organizací," vysvětluje Helena Štohanzlová z Odboru lidských práv a transformační politiky, který má podporu demokracie ve světě na starosti.
Český stát tím pomáhá k přechodu na demokracii v zemích, jako je Bělorusko nebo Barma.
Ze státního rozpočtu půjde na nově schválené projekty zhruba 20 milionů korun.
Pomoc Kavkazu i Balkánu
Například nadace VIA dostane peníze na takzvaný rozvoj firemního dárcovství v Srbsku. Nadace pomůže v začátcích právě vznikajícím srbským nadacím a bude jim radit, jak mají získávat peníze od velkých firem.
Nadace Transitions Online dostane příspěvek na školení novinářů v nedemokratických zemích, které jsou dlouhodobou oblastí zájmu ministerstva zahraničí.
To jsou hlavně země bývalé Jugoslávie, státy bývalého Sovětského svazu, Irák, Barma a Kuba.
Peníze běloruským a kubánským disidentům
Na Kubě dlouhodobě pomáhá hlavně nadace Člověk v tísni. Snaží se například zvýšit povědomí o katastrofálních životních podmínkách kubánských politických vězňů, které navíc podporuje třeba dodáváním léků.
Člověk v tísni také od ministerstva obdrží příspěvek na projekty v Bělorusku. Peníze daňových poplatníků půjdou přímo politicky perzekuovaným nebo například na organizaci výstav a seminářů s lidskoprávní tématikou přímo v Bělorusku. Člověk v tísni také organizuje a financuje semináře pro běloruské studenty či právníky v Česku.
Kromě nyní schválených projektů ministerstvo pokračuje ve financování dlouhodobých projektů. Peníze ze státního rozpočtu jdou například na pořádání festivalu dokumentárních filmů v Barmě.
Celkový rozpočet odboru ministerstva, který má podporu demokracie na starosti, se rok od roku mírně zvyšuje. Letos půjde na rozvoj demokracie ve světě celkem 45 milionů korun.