EU by měla dojednat dohodu o vracení migrantů také se severní Afrikou, míní Německo

ČTK ČTK
5. 4. 2016 21:10
Německo si přeje dohodu o vracení migrantů také se severoafrickými státy. Po setkání se svými kolegy z německy hovořících zemí svůj dřívější návrh v úterý ve Vídni zopakoval německý ministr vnitra Thomas de Maiziere. Uzavřít takovou dohodu se státy severní Afriky bude ovšem nesrovnatelně složitější.
Deportace migrantů
Deportace migrantů | Foto: Reuters

Vídeň - Dohodu o vracení migrantů podobnou té, kterou Evropská unie uzavřela s Tureckem, by měl Brusel dojednat i se severoafrickými státy. Po setkání se svými kolegy z německy hovořících zemí svůj dřívější návrh v úterý ve Vídni zopakoval německý ministr vnitra Thomas de Maiziere. Uzavřít takové dohody se státy severní Afriky by podle něj bylo ale "nesrovnatelně složitější" než v případě Ankary.

"Metoda je správná," uvedl de Maiziere s tím, že cílem dohod by bylo především zkřížit plány pašerákům lidí. Jednoduché to ale nebude, uvedl ministr po setkání se svými resortními kolegy z Rakouska, Švýcarska, Lichtenštejnska a Lucemburska.

"Bude to nesrovnatelně komplikovanější než s Tureckem a to už je samo o sobě dost komplikované," uvedl německý ministr s tím, že nějaké formě spolupráce se státy severní Afriky nebude možné se vyhnout vzhledem k očekávaným vysokým počtům migrantů, kteří se na jaře a v létě pokusí dostat z Afriky do Evropy. Složitější by jednání podle de Maizirea mohlo být především kvůli nestabilitě některých severoafrických režimů.

Na základě dohody EU s Ankarou začalo v pondělí Řecko vracet do Turecka migranty, kteří od 20. března připlouvají na řecké ostrovy a nepožádají v zemi o azyl, nebo ho nedostanou. Za každého Syřana má EU přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl.

Ankara na základě dohody z Bruselu dostane také finanční prostředky a otevřou se například i nové kapitoly v jednáních o vstupu Turecka do EU. Podle nejmenovaných tureckých představitelů dnes Řecko odložilo vrácení další skupiny migrantů do Turecka až na pátek. V úterý se žádný přesun neuskutečnil.

Ministři vnitra německy mluvících zemí měli jednat hlavně o boji s extremismem a terorismem, ale v popředí stála otázka migrace. Ministři například zdůraznili správnost rozhodnutí o uzavření takzvané balkánské stezky. Podle rakouské ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové se nyní chystá využít alternativní trasu přes Bulharsko až 1,1 milionu migrantů.

V severní Africe podle ní na cestu přes Středozemní moře do Itálie čeká až 300 tisíc lidí. Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian před dvěma týdny počet migrantů čekajících v Libyi na cestu do Evropy odhadl na 800 tisíc.

 

Právě se děje

Další zprávy